Porady ogrodnicze

Co robić, by w śliwkach nie było robaków? Poznaj metody zwalczania owocówki śliwkóweczki

Robaki w śliwkach? To stosunkowo częsty problem, za który odpowiada głównie szkodnik owocówka śliwkóweczka. Aby zapewnić jak najlepsze plony bez niechcianych gości, najlepiej zastosować jednocześnie kilka metod. Jak zwalczać owocówkę w śliwkach? Sprawdź! 

Co robić, by w śliwkach nie było robaków? Poznaj metody zwalczania owocówki śliwkóweczki
Larwy w śliwkach nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale nie zaleca się ich spożywać. Fot. Canva Pro/Ivan Marianovic

Spis treści:

Skąd biorą się robaki w śliwkach? 

Najczęściej spotykane w śliwkach robaki to larwy owocówki śliwkóweczki. Dorosła forma tych szkodników przypomina niewielkie motyle/ćmy w szaro-beżowym kolorze. Składają one jaja na zawiązkach śliwek w maju, a kolejne pokolenie – bezpośrednio w owocach (lipiec, sierpień). Larwy owocówki zmieniają kolor wraz z rozwojem z białego na różowy. Żerują w śliwkach, a także zostawiają w nich swoje odchody (małe ciemne grudki blisko pestki). 

W zimie szkodniki chronią się pod korą drzew i w ściółce. Im bardziej popękana kora na danej śliwie, tym większe zatem ryzyko, że owady będą w niej zimować, a następnie zaatakują owoce. 

Larwy owocówki śliwkóweczki żerują w śliwkach i pozostawiają w nich swoje odchody. Fot. Wikimedia Commons/Wilhelm Zimmerling PAR, CC 4.0

Jakie są objawy owocówki śliwkóweczki? 

Objawem inwazji są przede wszystkim larwy znajdujące się w owocach. W sadzie można zaobserwować również:  

  • zbyt szybkie dojrzewanie śliwek, 
  • opadanie owoców, 
  • robaczywienie liści, 
  • zahamowanie wzrostu owoców, 
  • zmiany w wyglądzie owoców. 

Przedwczesne opadnięcie śliwek bywa mylone z opadnięciem fizjologicznym, warto jednak zawsze sprawdzić, czy powodem nie są właśnie szkodniki. 

Jak sprawdzić czy w śliwce są robaki? 

Jeśli masz w domu owoce i chcesz sprawdzić, czy są robaczywe bez rozkrawania – warto znać kilka objawów. Przede wszystkim na skórce śliwek często pojawiają się skrystalizowane krople soku. Sama skórka jest też mocno pomarszczona i znajdują się na niej widoczne dziurki, a pod nią wydrążone przez larwy korytarze. Dodatkowo zwróć uwagę na plamki na skórce oraz miękkie zagłębienia owoców.  

Tego typu objawy z dużym prawdopodobieństwem świadczą o tym, że śliwka jest zainfekowana i że lepiej jej nie jeść. 

Czy śliwki z robakami można jeść? 

Same owocówki śliwkóweczki oraz ich odchody nie są toksyczne czy groźne dla zdrowia. Zjedzenie niechcący nawet większej liczby robaków nie powinno więc w żaden sposób zaszkodzić czy spowodować nieprzyjemnych objawów. Wiele osób nie spożywa takich śliwek ze względów higienicznych – wijący się robak oraz jego odchody zniechęcają do jedzenia.  

Możesz spróbować też usunąć robaki ze śliwek, zalewając owoce zimną wodą na ok. 30-60 minut. Istnieje szansa, że larwy wyjdą z owoców i po prostu się utopią. Po tym czasie sprawdź, czy na dnie miski znajdują się martwe robaki, a jeśli tak – odlej je i raz jeszcze przepłucz owoce.  

Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku czereśni, jednak przy śliwkach to odchody w formie grudek są najbardziej zniechęcające do jedzenia, a usunięcie ich nie jest możliwe. 

Z takich śliwek wiele osób przygotowuje jednak przetwory, wina i nalewki. Jeśli chcesz wykorzystać robaczywe owoce, pamiętaj jednak, by nie były zgniłe lub spleśniałe. Grzyby i bakterie – w przeciwieństwie do larw – są groźne dla zdrowia. 

Przeczytaj również: Jak wyczyścić kosz na bioodpady? Nie będzie śmierdzieć i muszki przestaną się zlatywać

Zbyt wczesne opadanie śliwek może świadczyć o żerowaniu szkodników. Fot. Wikimedia Commons, Slimguy, CC 4.0/Pixabay

Jak usunąć owocówkę śliwkóweczkę w trakcie uprawy?

Tak naprawdę pierwsze kroki w kierunku usunięcia owocówki śliwkóweczki należy podjąć od razu po zauważeniu tych szkodników w ogrodzie czy sadzie. Dzięki temu znacznie wzrośnie szansa, że w kolejnym sezonie owoce będą wolne od robaków.  

Jednym ze sposobów jest mechaniczne usuwanie dorosłych osobników owada, można stosować też opryski. Najlepiej połączyć kilka metod i zadziałać wielotorowo, by pozbyć się owadów w różnych stadiach rozwoju i zmniejszyć ryzyko dalszego ich rozmnażania się. 

  • Opaski na owocówkę śliwkóweczkę 

Owocówka szuka na swoje schronienie zagłębień w korze. Opaski mają za zadanie zmylić owada i sprawić, by to właśnie tam zechciał się schować. Później opaskę można łatwo zdjąć i zniszczyć (najlepiej spalić). Wykonanie takiej opaski jest bardzo proste i tanie. Wystarczy kupić karton lub wykorzystać ten ze starego pudła – najlepiej falisty.  

Takim fragmentem owija się pień drzewa, obwiązując go dodatkowo sznurkiem. Najlepiej umieścić opaskę na wysokości ok. 30-50 cm od ziemi. Można zastosować jedną warstwę lub dwie. Zamiast w korze robaki będą chować się właśnie w zagłębieniach kartonu, dzięki czemu łatwo będzie je później usunąć. 

Takie opaski należy montować w maju, a następnie w lipcu i sierpniu, by pozbyć się obu pokoleń szkodnika. Możesz kupić też specjalną opaskę z warstwą kleju, do której robaki będą się po prostu przyklejać.  

  • Regularne usuwanie owoców śliwy 

Jeśli w twoim ogrodzie lub sadzie żeruje owocówka śliwkóweczka, bardzo ważne jest regularne usuwanie owoców z drzewa. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko jeszcze większej inwazji w kolejnym sezonie (larwy nie zdążą przepoczwarzyć się w dorosłe owady, a następnie złożyć kolejnych jaj).  

Nie zostawiaj owoców, aż same opadną i zgniją, ponieważ to może dodatkowo spowodować pojawienie się chorób grzybowych. Zbieraj też opadnięte owoce spod drzewa. Pamiętaj, że zainfekowane śliwki nie nadają się np. na kompost, dlatego najlepiej zakopać je głęboko pod ziemią bądź spalić. 

Niestety w przypadku żerowania owocówki śliwki stosunkowo długo wyglądają na zdrowe, dlatego konieczne jest stosowanie kilku metod jednocześnie. Jeśli masz ponadto pewność, że większość owoców ma robaki – możesz pod drzewem rozłożyć tkaninę (np. firankę), a następnie potrząsnąć drzewem i zrzucić większość owoców. 

Istnieje wiele sposobów zwalczania owocówek śliwóweczek. Fot. Pixabay

  • Pułapki w formie lepów 

Tego typu pułapki również najlepiej zastosować już w maju, gdy pierwsze pokolenie dorosłych owocówek śliwkóweczek szuka miejsca do złożenia jaj. Takie lepy oprócz klejącej warstwy nasączone są feromonami, które wabią samców. Później lepy z owadami należy usunąć i zniszczyć.  

Dostępne pułapki są zwykle odporne na deszcz i słońce, dzięki czemu działają dużo skuteczniej i w każdych warunkach. Najlepiej wybrać taką pułapkę, która oprócz klejącej warstwy i feromonów nie ma żadnych środków chemicznych. Wyłapywanie samców służy dodatkowo ocenie, z jak dużą inwazją masz do czynienia i czy konieczne będą opryski. 

  • Opryski na owocówkę śliwkóweczkę 

Opryski chemiczne najlepiej stosować jedynie w ostateczności. Po pierwsze dlatego, że takie środki niekorzystnie wpływają na środowisko i mogą zniszczyć też pożyteczne owady, np. biedronki czy pszczoły.  

Drugim problemem jest kłopot w precyzyjnym ustaleniu terminu oprysku. Musi on być wykonany dokładnie w momencie, gdy owocówki składają jaja, co w każdym roku może mieć miejsce w trochę innym terminie. Pomocne są tutaj wspomniane wcześniej lepy, które pomagają ustalić, czy jest to moment intensywnego latania owadów. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na opryski, najlepiej stosować je dwa razy w sezonie: 1-20 czerwca, a następnie 15 lipca-10 sierpnia. Dokładny termin zależy od warunków w danym roku. Pamiętaj, by stosować się do instrukcji na opakowaniu. Wybierz też taki środek, który może być wykorzystywany do twojego typu uprawy (amatorskiej lub profesjonalnej). 

Masz w ogrodzie lub sadzie śliwki i zastanawiasz się, co zrobić, by pozbyć się robaków? Pamiętaj, by zastosować kilka metod jednocześnie, co pozwala uzyskać najlepsze efekty i zadbać o zdrowe owoce w kolejnym sezonie. 

Przeczytaj również: Kiedy i czym pryskać śliwkę na robaki i inne choroby? Cebulą zwalczysz mszyce, które już atakują!

Opryski śliwki wiosną mają na celu ochronę rośliny przed atakiem grzybów i owadów. Fot. 123RF.com

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.