Porady ogrodnicze

Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.04 - 25.04.

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Już niedługo zakwitną drzewa owocowe. Tymczasem, w niektórych ogrodach można już podziwiać kwitnące magnolie. Podziw wzbudzają o tej porze ich charakterystyczne, duże, przepiękne kwiaty. Może nie są to najłatwiejsze rośliny w uprawie, ale któż nie chciałby ich mieć w ogrodzie? Ciekawostką jest to, że odpowiednio dobierając odmiany magnolii, możemy cieszyć się ich kwitnieniem nawet do lipca.

Pora też zająć się królową kwiatów. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, przycinamy róże. Sposób cięcia zależy od ich gatunku. Znaczenie ma to czy róża kwitnie raz, czy powtarza kwitnienie, a także to, w jakim miejscu róża rośnie i jak po prostu chcemy ją poprowadzić. Zawsze jednak trzeba usuwać słabe, cienkie, zbyt liczne, zmarznięte, uszkodzone i chore pędy. Najbardziej ogólna zasada mówi, że róże wielkokwiatowe przecinamy nad trzecim – piątym oczkiem, a parkowe mogą rosnąć bardziej swobodnie.

src: Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.04 - 25.04. Prace ogrodnicze w kwietniu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Zarówno różom, jak i innym roślinom rozpoczynającym nowy sezon wegetacyjny warto dostarczyć świeżej dawki składników pokarmowych. Nie zapominajmy o krzewach owocowych. Nawozy dobieramy w zależności od gatunku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin kwaśnolubnych, do których zalicza się np. borówki amerykańskie. Powinny być one odżywiane nawozami zakwaszającymi glebę.

REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, nawozimy również trawnik. W wielu ogrodach nadszedł już czas pierwszego koszenia. Trawa nie rośnie jeszcze tak szybko jak latem i pojawia się bardziej kępami niż równomiernym wschodem, ale nie zwalnia nas to z sięgnięcia po kosiarkę. Systematyczne koszenie wzmacnia darń i ogranicza rozwój chwastów. Za pierwszym razem możemy skosić trawę nieco wyżej, niż robimy to zazwyczaj.

Wraz z poprawą pogody i wzrostem temperatury na zewnątrz nadchodzi czas hartowania rozsad roślin ozdobnych i warzyw, które przygotowaliśmy wcześniej. Hartowanie to zabieg, który stopniowo przyzwyczaja rośliny do warunków panujących na zewnątrz, do wahań temperatur, wiatru i do bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Początkowo wystawiamy je na godzinę lub dwie i stopniowo wydłużamy ten czas. Hartując rozsady, pamiętajmy, aby nie wystawiać ich od razu bezpośrednio na słońce, które może poparzyć liście. Najpierw ustawiamy je w cieniu.

Zobacz więcej zdjęć

Część rozsad warzyw może już trafić do gruntu. Na grządkach możemy już pokusić się posadzenie sałaty, pora i warzyw kapustnych, takich jak np. kalarepa, wczesna kapusta, brokuł czy kalafior. Są to rośliny, które przetrwają wiosenne chłody. W czasie zapowiadanych nocnych przymrozków, można je ewentualnie przykryć agrowłókniną. Warzywa ciepłolubne, jak np. pomidory, papryka czy seler muszą jeszcze poczekać.

Zbliża się za to czas sadzenia ciepłolubnych roślin cebulowych, do których zaliczamy m.in. mieczyki, a także kanny i dalie. Warto się zastanowić czy mamy dla nich miejsce na rabacie kwiatowej i zaplanować ewentualne nasadzenia i zakupy. Rośliny te występują w przeróżnych odmianach, kolorach i kształtach. Może znajdzie się dla nich w ogrodzie trochę miejsca.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kwiecień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 19.04 - 25.04."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.