Spis treści:
- Kiedy nawozić agrest?
- Jakie nawozy do agrestu są najlepsze?
- Nawożenie agrestu podczas wzrostu owoców – naturalne sposoby
Kiedy nawozić agrest?
Nawożenie agrestu powinno odbywać się w dwóch terminach. Pierwszy przypada na okres przed kwitnieniem. Wówczas zasilamy roślinę przede wszystkim środkami zawierającymi azot, który pobudzi krzew do wzrostu. Z reguły tego rodzaju nawożenie przeprowadza się na koniec marca lub wraz z początkiem kwietnia.
Drugi termin nawożenia agrestu przypada na okres zawiązywania owoców. Wówczas dobrze jest postawić na preparaty zawierające składniki odżywcze takie jak fosfor, magnez, potas czy wapń. Dzięki tym pierwiastkom agrest wyda na świat duże i zdrowe owoce – zbiory z pewnością będą obfite. Drugie nawożenie agrestu przeprowadza się po kwitnieniu, mniej więcej w drugiej połowie maja bądź w lipcu.
Jakie nawozy do agrestu są najlepsze?
Do nawożenia krzewów agrestu można użyć środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Preparaty przeważnie występują w formie granulatu, który rozsiewa się wokół rośliny, miesza z glebą, a następnie podlewa. Nawozy do agrestu zawierają przede wszystkim azot odpowiadający za wzrost rośliny, fosfor mający wpływ na rozwój korzeni czy potas zwiększający odporność krzewu.
Przeczytaj również: Wiosenne nawożenie agrestu. Kiedy i czym nawozić agrest, aby krzaki miały dużo owoców?
Co ważne – do nawożenia agrestu można wykorzystywać również środki mające wpływ na odczyn gleby. Używa się ich w sytuacji, gdy podłoże jest zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe. Optymalne pH powinno oscylować w granicach 6-6,5. Jeżeli pH jest zbyt niskie, to wówczas dobrze jest rozważyć użycie preparatów odkwaszających, takich jak dolomit. W przypadku zbyt wysokiego pH najlepszym rozwiązaniem okazują się środki zakwaszające, takie jak siarczan amonu. W tym drugim przypadku może również pomóc użycie kwaśnego torfu.
Drugi ważny termin nawożenia agrestu to czas zawiązywania owoców. Fot. margo7999/123RF.com
Nawożenie agrestu podczas wzrostu owoców – naturalne sposoby
Jak już zostało wcześniej wspomniane – nawożenie agrestu w trakcie wzrostu owoców jest niezwykle istotne. Dostarczenie krzewom odpowiedniej dawki składników odżywczych pozytywnie wpłynie na jakość i ilość plonu. Co ciekawe, do zasilenia agrestu można wykorzystać pewne naturalne sposoby. O co konkretnie chodzi?
Jednym z naturalnych nawozów używanych do agrestu jest gnojówka z mniszka lekarskiego. Specyfik zawiera mnóstwo minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju agrestu, czyli wcześniej wspomnianych: azotu, fosforu czy potasu.
Innym wartym uwagi nawozem do agrestu jest gnojówka z czosnku. Rzeczony środek może działać dwutorowo, ponieważ nie tylko dostarcza roślinom ważnych składników odżywczych, ale również wykazuje działanie odstraszające szkodniki (szczególnie te żyjące pod ziemią, które podgryzają korzenie).
Należy pamiętać, że w obydwóch przypadkach gnojówkę należy rozcieńczyć przed podlaniem nią roślin (mniej więcej w proporcji 1:4). Co ciekawe, obydwie gnojówki można również połączyć, tworząc pewnego rodzaju mieszankę, która kompleksowo odżywi krzewy agrestu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak pomóc borówce w owocowaniu? Zacznij podlewać witaminowym nawozem
Nie wyrzucaj, zrób z nich pułapkę na ślimaki. To naturalna ochrona ogrodu warzywnego
Niektóre pachną czekoladą i kwitną do października. Ciekawe odmiany i siew kosmosów w maju