Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kasztanowiec wielkokwiatowy najpiękniej wygląda, gdy wieje wiatr. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie

Kasztanowiec wielkokwiatowy to drzewo niezwykle łatwe w uprawie, odporne na mróz i szkodniki, a jednocześnie przepięknie kwitnące białymi, spektakularnymi kwiatami. Jego najbardziej popularna odmiana, kasztanowiec zwyczajny, występuje często w parkach i przestrzeniach miejskich. Jak go uprawiać, by był zdrowy, silny i co roku w maju zachwycał kwiatowym spektaklem? Wyjaśniamy.

Kasztanowiec wielkokwiatowy najpiękniej wygląda, gdy wieje wiatr. Uprawa, pielęgnacja i przycinanie
Kasztanowiec wielkokwiatowy to okazałe drzewo znane z polskich ulic i parków, Fot.123RF.com

Spis treści:

Kasztanowiec wielkokwiatowy – charakterystyka

Kasztanowiec wielkokwiatowy (nazywany również pospolitym, czyli Aesculus hippocastanum) to duże drzewo, mogące dorastać nawet do 25 m wysokości. Do jego cech charakterystycznych należą:

 • duża, jajowata korona;
 • grube, pokryte szarą korą pędy, zwieńczone pękatymi, brązowymi i lepkimi w dotyku pąkami;
 • rozwijające się z pąków młode pędy i liście pokryte rdzawymi włoskami;
 • ciemnozielone, błyszczące liście, złożone z 5-7 odwrotnie jajowatych listków – pojedyncze listki mają do 25 cm długości i do 10 cm szerokości;
 • rozwijające się w maju wzniesione wiechowate kwiatostany przyjmujące formę regularnych stożków, które osiągają nawet 30 cm wysokości;
 • białe kwiaty zbudowane z pięciu płatków zróżnicowanej wielkości z żółtymi i czerwonymi plamkami u nasady;
 • z kwiatów rozwijają się latem zielone, kolczaste owoce, w których są nasiona, czyli znane i chętnie zbierane przez dzieci kasztany; mają średnicę do 4 cm, są ciemnobrązowe z jaśniejszą matową plamką i pod koniec września dojrzewają i spadają z drzew.

Ciekawe odmiany kasztanowca wielokwiatowego

Większość osób kojarzy kasztanowiec z ogromnym drzewem, obsypanym białymi, stożkowatymi kwiatami. Drzewo to ma jednak kilka ciekawych, pięknych odmian:

 • kasztanowiec czerwony – jest drzewem podobnym do kasztanowca pospolitego, ale osiąga mniejsze rozmiary, a jego kwiaty są czerwone; wyglądem przypomina nieco drzewa różaneczników; uzyskano go na początku XIX wieku we Francji ze skrzyżowania kasztanowca pospolitego z kasztanowcem krwistym; ta odmiana dorasta do 10 m wysokości i ma gęstą, początkowo kulistą, a później jajowatą koronę;

 • kasztanowiec drobnokwiatowy – to szeroko rozrastający się gatunek, przypominający bardziej krzew niż drzewo; osiąga jedynie 3-4 metry wysokości i znacznie większą szerokość – jego dolne pędy pokładają się na ziemi, tworząc rozległą, półkulistą kępę o średnicy nawet 30 metrów; kwiaty są czysto białe, z bardzo długimi pręcikami i, podobnie jak w kasztanowcu pospolitym, zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany; kwitnie w lipcu i sierpniu, jest łatwy w uprawie, ale wymaga sporej przestrzeni, by mógł się rozrastać.

Uprawa kasztanowca wielokwiatowego

Kasztanowiec to drzewo łatwe w uprawie. Nie ma dużych wymagań – potrzebuje jedynie sporej przestrzeni, gdyż mocno się rozrasta. Z tego względu raczej nie nadaje się do małych, przydomowych ogródków.

 • Sadzenie

Przy sadzeniu kasztanowca należy pamiętać o tym, aby zapewnić mu odpowiednią przestrzeń. To drzewo, które wyrośnie na dużą i rozłożystą roślinę. Zaleca się, aby odległość od budynków i innych drzew wynosiła 5-10 metrów.

 • Ziemia i stanowisko

Kasztanowiec ma płytki system korzeniowy, który dobrze przenika glebę. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi – najlepsza jest gleba próchniczna, dobrze przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Dobrze rośnie na słonecznych miejscach, nie przeszkadza mu jednak także półcień.

Przeczytaj również: Co posadzić przy płocie? Tuja już nie jest modna. Sprawdź, co teraz sadzi się przy ogrodzeniu

 • Podlewanie i nawożenie

O podlewaniu trzeba pamiętać, gdy drzewko jest młode i ma stosunkowo płytki system korzeniowy. Starsze i dobrze ukorzenione drzewa radzą sobie z pobieraniem wody same – nawet w okresach suszy. Podlewanie można włączyć do pielęgnacji w wyjątkowo suchych regionach, gdzie deszcz nie pada przez wiele dni.

Drzewo kasztanowca nie wymaga zasilania go dodatkowymi składnikami odżywczymi. Jeśli jednak chcesz wzmocnić młode drzewko albo wspomóc bujne kwitnienie, możesz użyć do tego kompostu – naturalnego nawozu. Nawożenie zaleca się przeprowadzać wiosną.

kasztanowiec wielokwiatowy Kasztanowiec wielokwiatowy nie ma dużych wymagań uprawowych. Fot.123RF.com

 • Przycinanie

Kasztanowiec bardzo źle znosi przycinanie. Z pewnością nie jest to roślina, którą można w jakiś sposób ukształtować, by była bardziej foremna czy miała inny od naturalnego pokrój. Rany po cięciu źle się zabliźniają i bardzo często pojawia się w nich zgnilizna, która przechodzi do wnętrza drzewa. Po wycinaniu gałęzi w drzewie pozostają dziuple, które mocno osłabiają roślinę.

 • Choroby i szkodniki

Kasztanowiec jest odporny na większość chorób i szkodników. Największe zagrożenie stanowi dla niego od niedawna szrotówek kasztanowcowiaczek, niewielki motyl żerujący na liściach kasztanowca. Owad pojawił się w Europie pod koniec XX wieku i rozprzestrzenił na większość kontynentu. Jego larwy atakują liście kasztanowca oraz klonu. Niestraszne im mroźne zimy, gdyż są odporne na niskie temperatury nawet do -25°C.

Już po kilku tygodniach żerowania szrotówka drzewo jest mocno osłabione, ma ograniczoną zdolność fotosyntezy. Jeśli szkodnik zasiedla je przez kilka lat, może spowodować obumarcie kasztanowca. Długotrwałe żerowanie tego szkodnika na drzewach osłabia je i sprawia, że jest bardziej podatne na różne choroby. Liście opadłe z zasiedlonych przez szkodnika drzew należy zbierać i niszczyć – w żadnym razie nie wolno wrzucać ich do kompostownika. Zimują w nich poczwarki, które w ten sposób są w stanie przeżyć i zalęgać się na kolejnych drzewach.

 • Zimowanie

Kasztanowiec to drzewo odporne na mrozy – nawet te wysokie. Na zimę gubi liście, natomiast nie trzeba go okrywać ani w żaden sposób zabezpieczać.

Kasztanowiec wielokwiatowy – warto wiedzieć

Kasztanowiec to drzewo dość pospolite. Występuje w niemal każdym parku i jest stałym elementem tkanki miejskiej. Co warto o nim wiedzieć?

 • Kwitnienie kasztanowca przypada na początek maja – białe, stożkowate kwiatostany z drobniutkimi kwiatuszkami to symbol egzaminów maturalnych.
 • Drzewa te owocują po raz pierwszy w wieku 10-15 lat.
 • Kasztanowiec to drzewo długowieczne – spotyka się egzemplarze mające ponad 250 lat i pień o średnicy ponad metra.

Kasztanowiec, choć dosyć pospolity, zawsze zachwyca majowym kwitnieniem. Raczej nie nadaje się do małych ogródków, gdyż jest duży i rozłożysty, za to świetnie sprawdza się w parkach i na skwerach. Jeśli masz duży ogród – posadzenie kasztanowca, który jesienią będzie zrzucał kasztany, przyniesie dużo frajdy dzieciom. To drzewo nie ma praktycznie żadnych wymagań, a w okresie kwitnienia i jesienią, gdy liście zmieniają kolory, będzie spektakularnie zdobiło przestrzeń wokół domu.

Źródła: zszp.pl, ogrodeus.pl

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.