Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie wyrzucaj, zrób z nich pułapkę na ślimaki. To naturalna ochrona ogrodu warzywnego

Ślimaki to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników w ogrodzie warzywnym – potrafią w ciągu jednej nocy zniszczyć młode liście, sadzonki i kiełkujące warzywa. Zamiast sięgać po chemiczne środki, warto wypróbować domowy sposób, który jest tani, bezpieczny i skuteczny. Wystarczy zachować... kartonowe opakowanie po jajka. Jak wykorzystać wytłaczankę po jajkach do ochrony ogrodu? Jak ją prawidłowo przygotować i gdzie rozłożyć? Podpowiadamy.

Nie wyrzucaj, zrób z nich pułapkę na ślimaki. To naturalna ochrona ogrodu warzywnego
Ponadto ślimaki najlepiej czują się w ogrodach, gdzie gleba nie jest kwaśna i zawiera dużo węglanu wapnia. Fot. Valerii Honcharuk

Spis treści:

Dlaczego ślimaki lubią kartony po jajkach?

Ślimaki lubią wilgotne, chłodne i zacienione miejsca, ponieważ ich ciało łatwo traci wodę, przez co jest bardzo wrażliwe na odwodnienie. Z tego powodu najczęściej chowają się pod kamieniami, deskami, donicami, liśćmi, ściółką i innymi wilgotnymi resztkami organicznymi. Ponadto ślimaki najlepiej czują się w ogrodach, gdzie gleba nie jest kwaśna i zawiera dużo węglanu wapnia, który jest im niezbędny do budowy muszli. 

Ślimaki lubią kartony po jajkach, ponieważ te zapewniają im idealne warunki do odpoczynku i schronienia. Wytłaczanka jest wykonana z porowatego, chłonnego materiału, który utrzymuje wilgoć – a ślimaki potrzebują wilgotnego środowiska, by ich ciało nie wysychało. Dodatkowo karton jest lekki, łatwo dostępny i ma liczne zagłębienia, w których mięczaki mogą się ukryć przed słońcem czy drapieżnikami.

Jak zrobić pułapkę na ślimaki z opakowania po jajkach?

Pułapka na ślimaki z wytłaczanki po jajkach jest niezwykle prosta w wykonaniu. Wystarczy, że zbierzesz kilka kartonowych opakowań tego typu. Unikaj przy tym plastikowych oraz styropianowych wytłaczanek, które nie chłoną tak dobrze wilgoci, jak karton. Następnie zidentyfikuj miejsca w ogrodzie warzywnym, w których jest najwięcej ślimaków. W tym celu poszukaj m.in. miejsc, gdzie liście warzyw są pogryzione, a młode pędy zaatakowane. 

Przeczytaj również: Doskonała pułapka na pędraki. Włóż do plastikowych doniczek z otworami i wkop do ziemi na 10 cm

W wybranym miejscu połóż otwarte pudełko po jajkach do góry nogami, tak aby jego wypustki były skierowane w stronę ziemi. Dzięki takiemu ułożeniu ślimaki mają łatwy dostęp do jam, pozostając jednocześnie dobrze ukryte. Pudełko można delikatnie przysypać ziemią tak, aby uniemożliwić jego porwanie przez wiatr. Dodatkowo warto włożyć do niego przynętę np. skórkę arbuza, melona, jabłka czy marchewki. Tak przygotowane pudełko po jajkach pozostaw na noc. Rano prawdopodobnie znajdziesz w środku wiele szkodników. Możesz przenieść je w inne miejsce, z dala od ogrodu.

Wytłaczanki po jajach można delikatnie przysypać ziemią tak, aby uniemożliwić jego porwanie przez wiatr. Fot. SolStock/CanvaPro

Co zrobić, żeby w ogrodzie nie było ślimaków?

Pułapkę z opakowania po jajkach warto regularnie opróżniać i uzupełniać świeżą przynętę, by była skuteczna przez dłuższy czas. Jednak jeżeli problem jest poważny, najlepsze efekty da połączenie kilku metod jednocześnie. Przy walce ze ślimakami ważne jest usuwanie potencjalnych miejsc ich kryjówek. W tym celu regularnie usuwaj z ogrodu martwe liście, gałęzie, deski, kamienie i inne wilgotne zakamarki, gdzie mięczaki te mogą się ukrywać.

Dodatkową linią obrony mogą być naturalne bariery dla ślimaków. Wokół roślin rozsyp skorupki jajek, żwir, piasek, trociny, korę, popiół lub ziemię okrzemkową – ślimaki nie lubią ostrych i suchych powierzchni. Ponadto szkodniki te żerują głównie nocą, gdy wilgotność gleby i powietrza jest znacznie większa. Dlatego, aby dodatkowo zniechęcić ślimaki do żerowania, podlewaj ogród rano, a nie wieczorem. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Ostatnia dawka wiosennego nawożenia malin. Czym najlepiej nawozić maliny w maju?

Niezawodna i ponadczasowa odżywka do ogórków. Stosuj od razu po posadzeniu

Prewencyjny i bezpieczny oprysk na pomidory. Czy jodyna rzeczywiście chroni przed chorobami?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.