Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Skuteczny sposób na ślimaki. Metoda stosowana przez angielskich ogrodników

Ślimaki w ogrodzie spędzają sen z powiek wszystkim, którzy marzą o warzywach z własnych grządek. Szybko się mnożą i żywią wszystkimi częściami roślin, a największym ich przysmakiem są młode pędy, liście i korzenie. Jest wiele metod na ich zwalczenie, najlepiej sięgać po te naturalne, które nie zaszkodzą naszym uprawom. Angielscy ogrodnicy mają swój wypróbowany sposób na ślimaki. Warto od nich czerpać, bo mięczaki w Wielkiej Brytanii są prawdziwą plagą, sprzyjają im tam bowiem warunki atmosferyczne.  

Skuteczny sposób na ślimaki. Metoda stosowana przez angielskich ogrodników
Mimo suszy, ślimaków w ogrodach jest zatrzęsienie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Fot. Mariia Boiko/123RF/com

Spis treści: 

Dlaczego ślimaki są niebezpieczne dla ogrodu?  

Ślimaki to w naszym klimacie jedne z największych szkodników. Są niebezpieczne w naszym ogrodzie z kilku powodów. Po pierwsze - żywią się głównie roślinami: ich liśćmi, korzeniami i pędami, nie pogardzą także kwiatami czy owocami. Najbardziej lubią młode, a więc świeżo posadzone rośliny, na które chuchamy i dmuchamy. W jedną wilgotną noc są w stanie splądrować całą grządkę. Innym powodem, dla którego ślimaki są niebezpieczne dla naszego ogrodu, jest fakt, że przenoszą choroby. W ciągu dnia chowają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, w których często zagnieżdżają się patogeny grzybowe. Podczas nocnych wypraw w poszukiwaniu pożywienia, mięczaki na swoich ciałach przenoszą choroby grzybicze na nasze uprawy. Podczas poruszania się, mięczaki wydzielają śluz, który pokrywa liście roślin, co utrudnia im procesy fotosyntezy. Problem ze ślimakami jest również taki, że bardzo szybko się rozmnażają. Samica jednorazowo jest w stanie znieść do 500 jaj. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że jeśli masz w ogrodzie kilka ślimaków, wkrótce będzie można je liczyć w tysiącach.  

Przeczytaj również: Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść

Naturalna metoda na ślimaki

Naturalne metody na ślimaki wykorzystują ich upodobania lub przeciwnie, starają się zniechęcić mięczaki do odwiedzania ogrodu. Pułapki na mięczaki wykorzystują ich zamiłowanie do piwa, do którego wpadają szkodniki. Natomiast naturalną metodą na ślimaki, stosowaną przez angielskich ogrodników, jest wysypanie grządek fusami z kawy i pokruszonymi skorupkami z jajek. Opowiedziała mi o niej znajoma z Bristolu, która z powodzeniem wytępiła szkodniki, a mieszanki używa co roku w sezonie. Jak to działa? Drobne i suche faktury ranią ciała mięczaków, zniechęcając je do wędrówek po ogrodzie. Przy okazji zarówno fusy z kawy, jak i skorupki od jajek zawierają wiele składników korzystnie wpływających na rozwój roślin. Najlepiej wysypać je gęsto wokół roślin, nie pozostawiając na nich liści czy gałęzi, które mogłyby stać się dla ślimaków pomostami. Warto ten zabieg powtórzyć po każdym deszczu, ponieważ wilgotne zapory zbijają się w grudki i przestają stanowić skuteczną barierę przeciw szkodnikom.  

Ślimaki żywią się głównie roślinami: ich liśćmi, korzeniami i pędami i przenoszą na nie choroby. Fot. mastervideo/123RF.com

Co zrobić, gdy naturalne metody na ślimaki nie pomagają? 

Ślimaki w ogrodzie to poważny problem i może się zdarzyć, że naturalne metody tu nie pomogą. Warto wtedy rozważyć zastosowanie środków chemicznych. Należy je jednak wybierać z dużą ostrożnością tak, by nie zaszkodzić roślinom i innym owadom czy zwierzętom. W takim przypadku można sięgnąć po przynęty z fosforanem żelaza. To środek toksyczny dla ślimaków, ale całkowicie bezpieczny dla środowiska, dopuszczony do stosowania w uprawach ekologicznych. Na rynku jest sporo preparatów zawierających fosforan żelaza, wystarczy dokładnie przeczytać skład na opakowaniu. Często takie środki mają postać granulatu, który najlepiej wysypać między grządkami wieczorem. To daje większe szanse na pozbycie się mięczaków, które nocą wychodzą na żer. Używając środków chemicznych, trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.  

Przeczytaj również: Bariera na ślimaki nie do pokonania. Wreszcie nie ma ich na grządkach

Jak naturalnie zapobiegać pojawianiu się ślimaków w ogrodzie? 

Aby zapobiec pojawieniu się ślimaków w ogrodzie, warto zastanowić się, co one lubią. Mięczaki kochają wilgotne i ciemne miejsca, warto więc zlikwidować pryzmy desek, sterty liści czy kupki gruzu zalegające na działce. Nieusuwane długo złogi śmieci zachęcą je do zakładania kolonii.  

W ogrodzie warto sadzić rośliny, które odstraszają ślimaki. Fot. mikolav/123RF.com

Przepuszczalna gleba pozwoli wodzie szybko wsiąkać w głąb podłoża, co również nie zachęci ślimaków do odwiedzin. Dobrą naturalną metodą zapobiegającą inwazji ślimaków jest sadzenie roślin, które je odstraszają. Zazwyczaj chodzi tu mocny zapach lub nieprzyjazną dla mięczaków fakturę: sztywne, ostre liście, kolce, chropowata powierzchnia czy kutner, czyli gęste włoski pokrywające powierzchnię łodyg i liści. Rośliny odstraszające ślimaki to:  

  • majeranek;  
  • szałwia; 
  • rozmaryn; 
  • bazylia; 
  • mięta; 
  • mydlnica lekarska;  
  • krwawnik pospolity; 
  • nasturcja;  
  • czarny bez;  
  • macierzanka;  
  • lawenda wąskolistna; 
  • wiesiołek krzewiasty; 
  • liliowiec ogrodowy; 
  • czosnek; 
  • cebula. 

Oprócz odstraszających roślin skuteczną metodą na pozbycie się ślimaków z ogrodu są zwierzęta i ptaki. Jeże, ryjówki czy krety żywią się ślimakami. Podobnie jest w przypadku ptaków, takich jak gawrony, drozdy, rudziki czy szpaki. Jeśli masz w ogrodzie ropuchę, żabę lub larwy świetlików, to będą one twoimi sprzymierzeńcami w walce z plagą ślimaków. Stwórz im odpowiednie warunki do życia, a pomogą pozbyć ci się problemu. Budki i poidełka dla ptaków, zarośla oczka wodne dla żab zrobią w ogrodzie dużo dobrego.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsza bariera na ślimaki w ogrodzie i świetny nawóz. Rozsyp wokół grządek w warzywniku

Przyciągniesz i odizolujesz od roślin. Genialna pułapka na ślimaki, jakiej nie znacie

Oprysk na ogórki z sody oczyszczonej. Jak działa i kiedy stosować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.