Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Bariera na ślimaki nie do pokonania. Wreszcie nie ma ich na grządkach

Ślimaki to jedne z najczęściej występujących szkodników w naszych ogrodach. Szczególnie aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz sierpnia i września. Żywią się tym, o co staramy się dbać, czyli młodymi pędami roślin, ich korzeniami oraz liśćmi. Niektóre ich gatunki potrafią zniszczyć nasze uprawy w ciągu jednej wilgotnej nocy. W dodatku szybko się mnożą – pojedynczy okaz składa około setki jaj! Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sposobów na to jest kilka, ale jeden z nich stanowi wręcz nieprzekraczalną barierę dla tych żarłocznych mięczaków. 

Bariera na ślimaki nie do pokonania. Wreszcie nie ma ich na grządkach
Ślimaki w ogrodzie to koszmar. Czy można się ich pozbyć raz na zawsze? Fot. martinaunbehauen/123RF.com

Spis treści: 

Co przyciąga ślimaki? 

Aby wiedzieć, co przyciąga ślimaki, warto poznać ich tryb życia i upodobania. Te mięczaki żerują głównie w nocy, bo w ciągu dnia przeszkadza im w tym słońce. Wtedy chowają się w ciemne i wilgotne zakamarki: pod deski, kamienie, sterty gałęzi czy liści. Wilgoć jest im niezbędna do przetrwania, podczas suszy są w stanie zakopać się nawet na 10 cm w ziemi i przeczekać czas do opadów. Ślimaki są wszystkożerne, ale najbardziej gustują w młodych pędach i liściach. Nie pogardzą też korzeniami czy kwiatostanami, są w stanie zjeść wszystkie części rośliny, łącznie z kwiatami i owocami.  

Tak się składa, że uprawiając ogród, stwarzamy też idealne warunki dla ślimaków. Podlewając rośliny, zapewniamy glebie wilgoć, która przyciąga ślimaki. Młode pędy naszych upraw są smacznym kąskiem dla mięczaków, które przy okazji nie pogardzą też starszymi częściami roślin. Dzieje się tak dlatego, że ślimaki bardzo szybko się rozmnażają, składając setki jaj. Każdy, kto uprawia sałatę czy kapustę zna sytuację, w której rankiem po deszczowym wieczorze miał podgryzione praktycznie wszystko, co rosło na grządce. Ślimaki, oprócz żerowania, szkodzą naszym uprawom sposobem, w jaki się poruszają. Wydzielają śluz, który pokrywając liście, utrudnia procesy fotosyntezy.  

Młode pędy i liście to przysmaki dla ślimaków bez skorupy. Młode pędy i liście to przysmaki dla ślimaków bez skorupy. Fot. huertinadetoni/123RF.com

Przeczytaj również: Mrówki na trawniku – szkodniki czy sprzymierzeńcy? Amerykańscy ogrodnicy mają na nie ciekawy patent

Bariera na ślimaki – pozbądź się szkodników na stałe  

Najskuteczniejszą barierą na ślimaki jest wysypanie wokół grządek kory. Powinna ona być gruba, tak, by jej kawałki nie zbijały się w grudki. Dla mięczaków pokonanie ścieżki wysypanej korą jest niemożliwe – drzazgi kaleczą ich ciała, a drobne kawałki przyklejają się do niego i brzuchonogom trudno się ich pozbyć. Kora jest ekologicznym sposobem na niedopuszczenie ślimaków do naszych upraw. Warto nią wysypać nie tylko ścieżki między grządkami, ale również oddzielić warzywnik od innych części ogrodu metrowym pasem grubej kory.  

Pozbycie się ślimaków zadomowionych w naszych ogrodach nie jest najprostszym zadaniem. Wynika to z dwóch przyczyn: po pierwsze, ślimaki bardzo szybko się mnożą. Po drugie – każdy opad deszczu zmniejsza skuteczność wielu barier przeciw mięczakom. Rozsypane trociny czy słoma, po namoknięciu tracą nieprzyjazną dla ślimaków strukturę. Miękną, zbijają się i mieszają z podłożem, przez co nie spełniają już swojego zadania. Działanie tych metod opiera się na tym, że tworzą nieprzekraczalną dla ślimaków barierę, po której mięczaki nie są w stanie się poruszać. Potrzebują do przemieszczania się gładkich powierzchni. Niestety każdy deszcz, czy nawet poranna rosa sprawia, że te metody zawodzą. Rozsypywanie skorupek od jajek sprawdzi się, jedynie jednak pod warunkiem, że ich warstwa będzie gęsta, nie będzie w niej żadnych przerw i nie spadną na nią liście czy gałęzie, które staną się pomostami dla mięczaków. Kora drzewna rozsypana wokół grządek nie ma wszystkich tych wad. 

Kora jest dla ślimaków trudną do przekroczenia barierą. Kora jest dla ślimaków trudną do przekroczenia barierą. Fot. CanvaPro

Inne naturalne sposoby na ślimaki  

Wysypywanie pasa grubej kory między grządkami skutecznie wyeliminuje ślimaki z warzywnika. Sprawdzi się to zwłaszcza w wilgotnych ogrodach, w których walka z mięczakami przypomina walkę z wiatrakami. Jeśli jednak dysponujesz stosunkowo niewielką przestrzenią, możesz sięgnąć po inne naturalne sposoby na ślimaki.  

  • Wyłapywanie ręczne: zrób to po każdym deszczu, zbierając ślimaki do plastikowych worków i wynosząc je poza teren ogrodu;  

  • Pułapki z piwa: ślimaki uwielbiają zapach piwa, który zawsze je przyciągnie. Wlej odrobinę napoju na dno plastikowego pojemnika, po czym zakop go w ziemi tak, by około 2 cm wystawały nad powierzchnię. Po każdej nocy opróżnij pojemnik ze ślimaków; 

  • Rośliny odstraszające ślimaki: posadź w ogrodzie lawendę, nasturcję, rozchodnika, wiesiołka czy krwawnika. Ich zapach odstraszy mięczaki;  

  • Rośliny, które ślimaki lubią: brzmi paradoksalnie, ale pomiędzy grządkami warzyw posadź rośliny, które ślimaki uwielbiają, na przykład sałatę. W pierwszej kolejności mięczaki rzucą się właśnie na nią, co pozwoli je wybrać, zanim zaatakują inne uprawy.  

Wszystkie powyższe naturalne sposoby na pozbycie się ślimaków wymagają jednak od nas systematyczności. Trzeba regularnie zbierać mięczaki z roślin i opróżniać pułapki. Jeśli więc masz odpowiednio dużo przestrzeni w ogrodzie, stwórz barierę na ślimaki z grubej kory drzewnej. Sposób jest nieco kosztowniejszy niż inne, ale wyjątkowo dobrze się sprawdza, a koszty i czas inwestujesz tylko raz w sezonie.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego liście borówki amerykańskiej czerwienieją? Sprawdź, co zrobić, gdy zmieniły kolor

Chcesz mieć dużo zdrowych ogórków? Zanim posadzisz, przygotuj grządkę

Tak hiszpańscy ogrodnicy zmieniają kolor hortensji. Co zrobić, by mieć różowe lub mocno niebieskie hortensje?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.