Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść

Ślimaki to prawdziwa zmora ogrodników. Stworzenia te żerują na rozmaitych roślinach, często na kiełkujących warzywach. Potrafią w dość krótkim czasie zniszczyć znajdujące się w ogródku uprawy. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów, które pomogą uporać się ze ślimakami. Okazuje się, że istnieje pewna nietypowa metoda. Wystarczy użyć... psiej sierści. To zaskakujące? Prawdziwie zaskoczy cię efekt, jaki da ta naturalna bariera.

Nietypowy sposób na ślimaki w ogrodzie. Takiej bariery nie mają szans przejść
Przyszła wiosna, a wraz z nią pojawiły się ślimaki w ogrodzie. Czym się żywią? Tym, na co wpełzną - dosłownie, te żarłoczne szkodniki zjadają liście, młode truskawki a nawet... kwiaty ozdobne. Fot. martinaunbehauen/CanvaPro

Spis treści:

Ślimaki w ogrodzie. Czym się żywią?

Ślimaki potrafią być prawdziwym utrapieniem dla osób zajmujących się amatorską uprawą warzyw i owoców. Owe stworzenia są bardzo żarłoczne i stanowią poważny problem szczególnie wtedy, gdy pojawiają się w większych grupach. Zazwyczaj spotykamy je wiosną, choć trudno dokładnie określić moment, gdy rozpoczynają żerowanie. Ich aktywność w nocy i o poranku sprawia, że na gromady tych wiecznie głodnych mięczaków natrafiamy zwykle przypadkiem, ale równie dobrze możemy dowiedzieć się o ich obecności na grządkach dopiero wtedy, gdy zaczną znikać pieczołowicie pielęgnowane uprawy.

Jeżeli zima była ciepła, a to zdarza się ostatnio coraz częściej, znacznie szybciej zauważymy pierwsze ślimaki w ogrodzie. Czym się żywią? Z olbrzymim apetytem pochłaniają części świeżych pędów, zajadają się młodymi liśćmi oraz rozwijającymi się kwiatostanami roślin. Należy zaznaczyć, że ponadgryzane uprawy są znacznie bardziej podatne na choroby.

Ślimaki najczęściej żerują na sałacie, kapuście, marchwi i burakach. Jednak możemy znaleźć je nawet w uprawach truskawek, gdzie z zapamiętaniem pochłaniać będą soczyste liście oraz podgryzać owoce. Zdziwisz się, gdy zajrzysz do ogrodu, a tam w miejscu dojrzewającego owocu widoczna będzie sama szypułka. Zdarza się, że ślimaki zjadają nadziemne części kwiatów ozdobnych, takich jak dalie, nasturcje czy lilie.

Przeczytaj również: Najlepsza bariera na ślimaki w ogrodzie i świetny nawóz. Rozsyp wokół grządek w warzywniku

Sierść psa na ślimaki

Ślimaki mogą w krótkim czasie zniszczyć całkiem spore uprawy. Nic więc dziwnego, że wielu ogrodników stale szuka sposobów, które pozwoliłyby im uporać się ze szkodnikami raz, a dobrze. Oczywiście istnieją specjalistyczne trutki, dostępne w sklepach w pokaźnych ilościach, o składach, które momentalnie eliminują wszystkich niechcianych lokatorów w warzywniku. Jednak nie każdy chce używać chemii, tym bardziej wtedy, gdy problem dopiero co się pojawił. W takiej sytuacji warto wypróbować mniej inwazyjne metody.

Jednym z nietypowych środków na pozbycie się problemu jest... sierść psa. Na ślimaki działa w sposób banalnie prosty. Wystarczy, że podczas wyczesywania czworonożnego pupila po zimie zbierzesz garście sierści i rozłożysz je wokół upraw. Ślimaki, które będą chciały przedostać się przez tego rodzaju "strukturalną barierę", będą miały zdecydowanie utrudnione zadanie. Dzięki takiej okrywie, zanim jeszcze dotrą do miejsc żerowania, będziemy mogli je wyłapać i wynieść daleko poza teren ogródka.

sierść psa w ogrodzie Psia sierść ułożona na grządce wyraźnie zmienia strukturę podłoża i utrudnia ślimakom przedostanie się do źródeł pokarmu. Im grubsza jej warstwa, tym lepiej. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

Warto pamiętać, że aby bariera zadziałała, warstwa sierści powinna być dość gruba. Oznacza to, że możesz potrzebować trochę czasu na zebranie jej odpowiedniej ilości przygotuj w tym celu np. jutowy worek, w którym będziesz zbierać materiał podczas regularnej pielęgnacji czworonoga.

Jak jeszcze wykorzystać sierść psa w ogrodzie?

Co ciekawe, sierść psa może okazać się pomocna nie tylko w walce z pożerającymi uprawy ślimakami. Niektórzy ogrodnicy, których ogródki lub działki znajdują się nieopodal lasu, korzystają z sierści w celu odstraszenia niektórych gatunków zwierzyny leśnej, np. saren.

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, podpowiadamy, że sierść psa stanowi rewelacyjny dodatek do kompostu. Pamiętaj jednak o tym, żeby do masy kompostowej nie dorzucać sierści zwierząt, które były leczone preparatami na pchły podawanymi zewnętrznie. Substancje zawarte w środkach ochronnych nie będą dobre dla kompostu ani dla roślin, które nim zasilisz.

Niektórzy ogrodnicy używają sierści psa do ściółkowania upraw oraz kwiatów, zwłaszcza tych wyjątkowo wrażliwych na zmiany warunków atmosferycznych. Taka ciepła okrywa zapewni dobrą izolację i pozwoli ci ochronić rośliny przed różnymi niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi takimi, jak m.in. spadki temperatur w okresie zimnej Zośki czy biorące się jakby znikąd wiosenne przymrozki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby i pułapki na ślimaki

Pędraki w trawniku – jak się ich pozbyć? Wypróbuj domowy oprysk z czosnku

Szybko pozbędziesz się gąsienic z borówki amerykańskiej. Wystarczy warzywny oprysk

Koty w ogrodzie i na działkach ROD. Co zrobić, gdy niszczą rośliny?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.