Spis treści:
- Szkody wyrządzane przez koty w ogrodzie i na działce
- Jak zniechęcić kota do przychodzenia do ogrodu?
- Rośliny odstraszające koty z ogrodu
Szkody wyrządzane przez koty w ogrodzie i na działce
Koty to drapieżniki, które pomogą w pozbyciu się gryzoni z ogrodu. Możemy jednak zapłacić za to wysoką cenę. Te zwierzęta mogą przyczynić się do zniweczenia naszych upraw. Szkody wyrządzane przez koty w ogrodzie bywają najróżniejsze. Te drapieżniki są bardzo terytorialne i lubią zaznaczać swój teren moczem w zawsze tych samych miejscach. Rośliny, które mają często kontakt z kocim moczem, po prostu marnieją. Dla naszych upraw zgubna jest również czystość mruczków. Mogą potraktować nasze grządki, piaskownicę czy trawnik jak kuwetę. Koty, by zakopać swoje odchody, będą niszczyły nasze uprawy. Wszystko to łączy się z bardzo ostrym i nieprzyjemnym zapachem, który zostawiają po sobie te zwierzęta. Jako drapieżniki koty są niezłomne - wyłapią nie tylko gryzonie, ale będą polowały na ptaki, które zwalczają w naszych ogrodach szkodniki. Przy tym instynkt łowczy nie pozwala kotom zaprzestać polowań po zaspokojeniu głodu. Będą czaiły się na ptaki tak długo, że są w stanie zniszczyć całą ich populację na ogródkach działkowych.
Przeczytaj również: Koty będą omijać twój ogród szerokim łukiem. Dlaczego? Nie lubią zapachu tych roślin
Jak zniechęcić kota do przychodzenia do ogrodu?
Aby odstraszyć kota, należy z niej usunąć z ogrodu lub działki rzeczy, które mogą go zachęcać do ich odwiedzania. Zwierzęta mogą przyciągać resztki jedzenia, zapach innego kota czy jedzenie dla domowych pupili wystawione na zewnątrz. Warto więc zabezpieczać śmietniki oraz nie wystawiać kuwety czy misek na zewnątrz. Koty nie lubią wielu zapachów: eukaliptusa, cynamonu, lawendy, kawy i octu. Możesz skropić miejsca często przez nie odwiedzane olejkami o takich zapachach. W sprzedaży są też odstraszacze w formie sprayów czy pudełek wypełnionych psią sierścią i nasączonych nielubianymi przez koty zapachami.
W walce z kotami naszym sprzymierzeńcem może stać się ich doskonały słuch. Dźwięki dla nas niesłyszalne dla tych zwierząt bywają nieznośne. Odstraszacze ultradźwiękowe sprawią, że mruczki będą omijać nasz ogród szerokim łukiem. Legendarna jest niechęć kotów do wody i kąpieli. Zraszacze uruchamiane ruchem sprawią, że zwierzęta wbiją sobie w pamięć, żeby nie zaglądać na naszą działkę.
Koty można zniechęcić do odwiedzania działki również domowymi sposobami. Neutralne lub przyjemne dla nas zapachy cytrusów, bananów czy cynamonu dla zwierząt stworzą nieprzekraczalną granicę. Warto więc porozkładać skórki po owocach w ogrodzie oraz podsypać ulubione kocie miejsca cynamonem. Przy okazji pomożemy roślinom, bo tej przyprawy nie lubią też komary i mrówki, a jest ona doskonałym ukorzeniaczem. Roli skórek z bananów w nawożeniu upraw nie trzeba nikomu udowadniać.
Koty mają swoje ulubione miejsca w ogrodzie, dlatego warto tam porozrzucać "zapachy", których nie lubią. Fot. Andrii Afanasiev/123RF.com
Rośliny odstraszające koty z ogrodu
Koty z ogrodu mogą odstraszyć rośliny, których zapach lub struktura nie odpowiada tym zwierzętom. Wybór jest naprawdę duży - od ziół, przez kwiaty, warzywa aż po krzewy. Te rośliny zniechęcą koty do odwiedzania naszej działki:
- mięta pieprzowa;
- lawenda wąskolistna;
- rumianek;
- kocanka włoska;
- cebula i czosnek;
- koleus psi;
- rozmaryn lekarski;
- bodziszek korzeniasty;
- ruta zwyczajna;
- paproć;
- bazylia;
- imbir;
- nagietek;
- różeniec górski;
- mirt zwyczajny.
Rośliny odstraszające koty można posadzić w ogrodzie do gruntu, ale warto kilka z nich mieć w doniczkach. Wtedy łatwo je będzie przenieść w miejsce, które zaczęły odwiedzać i znaczyć zwierzęta.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nietypowy sposób na ochronę roślin przed mrówkami. Najlepsza bariera na drzewa owocowe
Hortensje się zagęszczą i będą miały dużo pełnych kwiatów. Zastosuj metodę hiszpański ogrodników