Porady ogrodnicze

Zachwyca wyglądem i właściwościami. Jak uprawiać lukrecję?

Lukrecja to roślina, która zachwyca wyglądem oraz właściwościami. Może być ona hodowana w przydomowych ogrodach, a nawet na tarasach. Cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ jest wykorzystywana m.in. w ziołolecznictwie. Ponadto słodki korzeń lukrecji nadaje się doskonale jako dodatek do ciast i deserów. Dowiedz się jak wygląda uprawa lukrecji oraz poznaj właściwości, jakimi się wyróżnia. 

Zachwyca wyglądem i właściwościami. Jak uprawiać lukrecję?
Okres kwitnienia lukrecji rozpoczyna się latem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Lukrecja – charakterystyka 

Lukrecja (Glycyrrhiza glabra) to bylina zaliczana do grupy bobowatych. Do najbardziej popularnych gatunków lukrecji zalicza się niemalże 20 różniących się między sobą osobników. Naturalnym środowiskiem występowania lukrecji jest Azja Południowo-Zachodnia i Azja Centralna. Do dziś roślina uprawiana jest w celach przemysłowych w Turcji, Hiszpanii, Rosji czy Bułgarii, a także w innych miejscach na świecie. 

Roślina swoją popularność zyskała głównie dzięki swoim cennym właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym. Co ciekawe, z korzenia lukrecji produkuje się przyprawę odpowiednią do doprawiania słodkich ciast i deserów.  

Korzeń lukrecji jest silnie rozwinięty i potrafi osiągnąć pod ziemią nawet kilka metrów długości. Pąki rośliny znajdują się u szczytu korzenia i wytwarzają bardzo silną i szybko rozrastającą się sieć rozłogów, z której kolejno wyrastają nowe pędy. To właśnie za sprawą mocnej i rozprzestrzeniającej się podstawy korzeniowej roślina jest w stanie zawładnąć sporym terenem. To sprawia, że całkowite pozbycie się rośliny lub zahamowanie jej wzrostu mogą stawiać poważne wyzwanie. Całkowite usunięcie rośliny jest więc niemal zupełnie niemożliwe. 

Lukrecja w dojrzałej fazie wzrostu potrafi osiągnąć od 1,5 do 2 m wysokości. Wytwarza ona drobne i błyszczące liście, które są nieparzystopierzaste. To właśnie liście lukrecji pełnią najbardziej dekoracyjną funkcję. 

Okres kwitnienia lukrecji rozpoczyna się latem. W tym czasie można zauważyć pojawiające się na roślinie fioletowe, liliowe lub białe kwiaty zebrane w luźne i groniaste kwiatostany. Kwiaty wytwarzają owoce, które kształtem przypominają strąki grochu. Mają one brązowo-czerwoną barwę i mają po 4-5 nasion. 

lukrecja Fot.123RF.com

Najbardziej popularne gatunki lukrecji 

Spośród 20 gatunków lukrecji na uwagę zasługują tę najbardziej popularne i sprawdzone, do których zaliczyć można takie odmiany jak: 

  • lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra) – to powszechny gatunek rośliny, który początkowo uprawiany był w Europie Wschodniej i Południowej. Lukrecja gładka powszechnie występuje w Polsce i tu także spotkała się z aprobatą. Roślina jest znana i ceniona przede wszystkim za przypisywane jej właściwości zdrowotne oraz szerokie zastosowanie. Aby czerpać z tej odmiany lukrecji to co najlepsze, trzeba niestety poczekać. Dopiero kilkuletnie okazy wytwarzają dojrzały korzeń, który wiosną należy wykopać z ziemi; 

  • lukrecja chińska (Glycyrrhiza uralensis) – jest to kolejna, równie często spotykana odmiana lukrecji. Naturalnym środowiskiem występowania byliny jest Azja. To tam także znane i cenione są właściwości lecznicze rośliny. Bylina znalazła swoje zastosowanie przede wszystkim w medycynie chińskiej. Lukrecja chińska w dojrzałym stadium rozwoju osiąga ok. 0,5 m wysokości. Ponadto roślina całkiem dobrze radzi sobie w okresie mrozów. Korzeń lukrecji chińskiej, podobnie do lukrecji gładkiej pozyskuje się po ok. 3-4 latach od posadzenia rośliny. Uprawa tej byliny nie jest mocno skomplikowana, jednak należy pamiętać, że czuje się ona dobrze, rosnąc na słonecznym stanowisku i wymaga umiarkowanie wilgotnej, ale żyznej gleby. 

Oprócz dwóch wymienionych wyżej gatunków lukrecji, równie często spotkać się można z innymi jej odmianami, do których należą: lukrecja aspera, lukrecja bucharica, lukrecja eurycarpa, lukrecja frearitis, lukrecja iconica, lukrecja lepidota czy lukrecja pallidiflora. 

Lukrecja – uprawa 

Jak już zostało wspomniane, uprawa lukrecji z reguły nie jest problematyczna. W związku z tym, jest ona chętnie uprawiana przez rolników czy ogrodników w celach nie tylko spożywczych, czy prozdrowotnych, ale i dekoracyjnych. 

Przy uprawie lukrecji należy pamiętać o dosłownie kilku czynnikach uprawowych i pielęgnacyjnych, które także nie sprawią kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Kluczem do sukcesu w udanej hodowli lukrecji jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Miejsce, które wybierzesz, powinno być dobrze oświetlone i ciepłe. Lukrecja wyrośnie także na półcienistych terenach.  

W przypadku niesprzyjających zmian pogodowych warto zapewnić roślinie odpowiednie okrycie. Przy wyborze podłoża warto zwrócić uwagę na to, aby ziemia pod uprawę lukrecji była żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Glebę od czasu do czasu można także zasilać nawozami zawierającymi wapń. Zabieg nawożenia wykonuje się zwykle od wiosny do jesieni. Lukrecję należy podlewać regularnie. 

Osoby, które nie mają dużego terenu uprawowego, także są w stanie hodować tę roślinę. Bylina urośnie w ogrodzie, ale nadaje się także do hodowli doniczkowej. Przy uprawie pojemnikowej, w momencie pojawienia się pierwszych przymrozków, należy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce. Temperatura takiego pomieszczenia powinna wynosić jednak powyżej 5°C. Dzięki takiemu zabiegowi zahamujesz zbyt szybki i intensywny rozrost lukrecji. 

Warto przypomnieć, iż lukrecja to bylina zaliczana do roślin ekspansywnych. To właśnie z tego względu jej silny system korzeniowy jest w stanie zaburzyć prawidłowy rozwój innych roślin, które rosną w pobliżu lukrecji. Z uwagi na ten fakt zadbaj o prawidłowe rozmieszczenie roślin w ogrodzie, zachowując między nimi odpowiednią odległość. 

Lukrecja i jej cenne właściwości 

Lukrecję, a właściwie jej część korzenną wykorzystuje się przede wszystkim w ziołolecznictwie. Mówi się, że wyciąg z korzenia lukrecji pomaga nawet podczas prowadzenia terapii nowotworu. Jest on również cennym składnikiem pomocniczym w walce z reumatyzmem. Ponadto lukrecja wspiera działania przeciwzapalne i wykrztuśne. Dlatego wyciąg z korzenia lukrecji polecany jest także jako wsparcie przy infekcjach takich jak kaszel, chrypka czy ból gardła. 

Lukrecja jest odpowiednią rośliną dla alergików. Zawarte w niej substancje wspierają w łagodzeniu stanów zapalnych błon śluzowych nosa, a także pomagają złagodzić katar czy wysypkę spowodowaną uczuleniem. 

Oprócz tego lukrecję mogą spożywać osoby, które zmagają się z problemami gastrycznymi czy metabolicznymi. Roślina wspomaga działania moczopędne i przeczyszczające. Korzeń lukrecji wspiera prawidłową pracę nerek i jest pomocny w walce z zaparciami czy zgagą, a dodatkowo wspomaga optymalne funkcjonowanie układu pokarmowego. 

Wyciągi z lukrecji przyśpieszają gojenie wrzodów żołądka. Fot.123RF.com

Ponadto, wyciąg z korzenia lukrecji wspiera działania bakteriobójcze. Sięgają więc po niego tradycyjnie osoby, które zmagają się z próchnicą czy kamieniem nazębnym. 

Wyciąg z lukrecji może być wykorzystany także przez osoby, które chcą podnieść ciśnienie krwi oraz nieco bardziej się pobudzić – zawarte w nim składniki pomagają osiągnąć takie efekty. Dodatkowym atutem picia roztworu z korzenia lukrecji jest fakt, iż roślina ta zawiera dużo więcej cennych składników odżywczych niż kawa.  

Reasumując, lukrecja to nie tylko piękna roślina, którą możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Oprócz swojego ciekawego wyglądu wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, a tradycyjnie jest uznawana za cenny afrodyzjak. Opisywana bylina nie sprawia także większych problemów uprawowych i pielęgnacyjnych, co wpływa pozytywnie na jej niesłabnąca popularność. 

Przeczytaj również: Apteka w ogrodzie: Rośliny pomocnicze w schorzeniach wątroby

Caption

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.