Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozmnażanie czarnej porzeczki. Zastosuj metodę 1:3, czyli jeden pęd i 3 sadzonki

Czarna porzeczka to popularny krzew liściasty, słynący ze zdrowych owoców, z których można przygotować wiele przetworów. Pyszne soki, nalewki czy galaretki są pełne witaminy C, dzięki czemu korzystnie wpływają na odporność. Rozmnażanie czarnej porzeczki nie jest trudne, więc każdy może cieszyć się w ogrodzie większą liczbą krzewów. Jak zrobić sadzonki porzeczki i kiedy się za to zabrać? 

Rozmnażanie czarnej porzeczki. Zastosuj metodę 1:3, czyli jeden pęd i 3 sadzonki
Czarna porzeczka to krzew liściasty, dorastający maksymalnie do dwóch metrów wysokości. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy rozmnażać czarną porzeczkę?

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum) to gatunek rośliny z rodziny agrestowatych, który w Polsce można spotkać tak w stanie dzikim, jak i w uprawie. Czarna porzeczka ma wiele właściwości zdrowotnych, a znana jest głównie jako doskonałe źródło witaminy C. Krzewy są przy tym łatwe w rozmnażaniu. Pędy powinny się ukorzenić nawet wtedy, gdy bezpośrednio po ścięciu zostaną umieszczone w ziemi. Lepiej jednak dać im trochę czasu na wypuszczenie korzeni w wodzie, choć istnieją też inne metody rozmnażania.

Rozmnażanie czarnej porzeczki najlepiej przeprowadzić zimą i wczesną wiosną, gdy krzewy są w stanie spoczynku. Należy jednak wybrać dzień z dodatnią temperaturą i wtedy przystąpić do wycinania pędów. Trzeba właściwie wybrać pęd przeznaczony do ukorzenienia. Powinien być młody, jednoroczny. Jak go rozpoznać? Będzie dość gładki i jasnobrązowy, podczas gdy starsze pędy są ciemne i często porośnięte przez mchy lub porosty.

Porzeczki można też przyciąć jesienią, gdy już zrzucą liście, a z odciętych gałązek pobrać sadzonki pędowe. Rozmnażanie wegetatywne świetnie się sprawdza w przypadku krzewów owocowych i pozwala szybko wyhodować nowe rośliny.

Metody rozmnażania czarnej porzeczki

Czarna porzeczka to krzew liściasty, dorastający maksymalnie do dwóch metrów wysokości. Cieszy się ogromną popularnością, ponieważ z owoców można wykonywać pyszne soki, nalewki, konfitury i dżemy. To jeden z najłatwiejszych do rozmnożenia krzewów, więc owoców może być z roku na rok coraz więcej. Jakie znamy sposoby rozmnażania czarnej porzeczki?

  • Rozmnażanie czarnej porzeczki przez odkłady poziome – wiosną przygina się do ziemi pędy, umieszcza w przygotowanych rowkach (o głębokości około 10 cm) i przysypuje ziemią. Jesienią odcina się od krzewu już dobrze ukorzenione sadzonki. Przesadza się je także w nowe miejsce.

  • Rozmnażanie porzeczki przez sadzonki pędowe i wierzchołkowe – dzięki tej metodzie z jednego pędu możemy uzyskać nawet 2-3 sadzonki. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego pędu. Powinien być młody, zdrowy i mieć co najmniej 20 cm. W podłożu umieszcza się go pod skosem. Przy regularnym podlewaniu już po kilku miesiącach wypuści korzenie i będzie można go przesadzić w miejsce docelowe.

Zabieg można przeprowadzić także i wiosną. Ważne, by był to jeszcze okres bezlistny. Wówczas pozyskuje się pęd z pięcioma pąkami.

sadzonki porzeczek Po około 3-4 tygodniach sadzonki powinny wypuścić białe korzenie. Fot.123RF.com

Ukorzenianie czarnej porzeczki w wodzie

Rozmnażanie porzeczki czarnej rozpoczynamy od ucięcia wybranego pędu. Wycina się go w całości, tuż przy ziemi. Następnie dzielimy go na trzy części, a każda z nich powinna mieć około 20 cm. To metoda 1:3, dzięki której z jednego pędu możemy uzyskać nawet 3 sadzonki.

Co robić w dalszej kolejności?

  • Sadzonki umieszczamy w słoiku z wodą. Najlepiej by była miękka. Jeśli więc wybierzemy wodę z kranu, nalejmy ją kilka godzin wcześniej, by pozbyć się chloru.

  • Sadzonki można wbić w styropian w taki sposób, by część górna wystawała bardziej niż dolna. Zanurzona powinna być około 1/3 pędu, a więc mniej więcej 2 pąki. Dzięki temu końcówki sadzonek nie będą dotykać dna słoika, lecz unosić się w wodzie. By przygotować styropian odpowiedniej wielkości, odrysowujemy na nim górę od słoika i wycinamy odrobinę mniejszy okrąg. Chodzi o to, by styropian zmieścił się w słoiku.

  • Sadzonki wbite w styropian i umieszczone w wodzie powinny trafić do jasnego miejsca. Warto ustawić je przy oknie, na słonecznym parapecie. Żeby woda szybko się nie wychłodziła, pod słoik również można podłożyć styropian.

  • Następnie czekamy już tylko na wypuszczenie przez sadzonki korzeni. Poziom wody może się obniżać, w miarę jak będzie ona parować. Jest też pobierana przez sadzonki. Należy więc kontrolować jej stan i w razie potrzeby dolewać wodę.

Po około 3-4 tygodniach sadzonki powinny wypuścić białe korzenie. Można je umieścić w ziemi, gdy będą miały około 5 cm. Lepiej by trafiły do doniczki i zostały posadzone bezpośrednio w gruncie wiosną. O czym warto pamiętać? Do tworzenia sadzonek warto wykorzystywać dolną część pędu, gdyż górna często jest rozgałęziona i cieńsza, przez co słabiej się ukorzenia.

Przeczytaj również: 

Naturalny ukorzeniacz do borówki amerykańskiej, winorośli i innych roślin w ogrodzie. Przepis jest prosty

Jak pielęgnować forsycję, żeby pięknie i zdrowo kwitła? Na wiosnę przygotuj specjalny nawóz

Jak zebrać sok z brzozy? Prosty sposób na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.