Porady ogrodnicze

Zastosowanie liści rabarbaru. Oprysk odstraszy szkodniki, a gnojówka wzmocni rośliny

Liście rabarbaru są częścią rośliny, która nie nadaje się do spożycia, jednak możemy użyć ich do wykonania naturalnego oprysku i gnojówki, zastępując silne środki chemiczne. Dzięki tym dwóm sposobom raz na zawsze pozbędziesz się szkodników, a dodatkowo wzmocnisz rośliny w ogródku. Sprawdź przepis na oprysk i gnojówkę z liści rabarbaru.  

Zastosowanie liści rabarbaru. Oprysk odstraszy szkodniki, a gnojówka wzmocni rośliny
Do przygotowania oprysku z liści rabarbaru potrzebujemy 1 kg świeżych liści, a także 10 l wody. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rabarbar zalicza się do rodziny roślin rdestowatych. Inaczej nazywany jest rzewieniem. Jego charakterystyczną cechą są długie, dość grube ogonki będące jadalną częścią rośliny. Rabarbar posiada również duże, zielone liście, których nie możemy jeść ze względu na ich właściwości.  

Jakie właściwości mają liście rabarbaru? 

Zarówno łodygi, jak i liście rabarbaru zawierają w swoim składzie kwas szczawiowy. Liście rabarbaru mają go najwięcej, bo aż 0,5 – 1% w 1 liściu. Właśnie dlatego uważane są za niejadalne.  

Liście rabarbaru mają niekorzystne właściwości dla człowieka. Po spożyciu dużej ilości liści rabarbaru, w organizmie może dojść do zjawiska hiperoksalurii, występującej, gdy nadmiar szczawianów wydalany jest z moczem. Prowadzi to do gromadzenia się kryształów szczawianu wapnia w narządach, a w rezultacie do kamieni nerkowych lub nawet niewydolności nerek.  

Liście rabarbaru mają za to korzystne właściwości, jeśli zastosujemy je w ogrodnictwie. Odpowiednio sporządzony oprysk lub gnojówka odstraszą wiele szkodników oraz wzmocnią rośliny.  

Przeczytaj również: Rabarbar - prosta uprawa, szybkie zbiory. Podlewanie, nawożenie, po co odmładzać rabarbar?

Jak przygotować oprysk z liści rabarbaru? 

Do przygotowania oprysku z liści rabarbaru potrzebujemy 1 kg świeżych liści, a także 10 l wody. Oto przepis na naturalny oprysk z liści rabarbaru: 

  • poszarp liście rabarbaru, aby puściły więcej soku; 
  • przełóż liście rabarbaru do garnka i zagotuj je w wodzie; 
  • pozostaw wywar do ostygnięcia; 
  • przecedź wywar i przelej go do spryskiwacza. 

Pamiętajmy, aby nie rozcieńczać oprysku z liści rabarbaru, tylko stosować go w wyżej przedstawionej formie. Tylko w ten sposób zapewnimy jego skuteczność w ogrodnictwie.

Na co stosować oprysk z liści rabarbaru? 

Oprysk z liści rabarbaru stosujemy na ochronę roślin przed gąsienicami i mszycami burakowymi. Te dwa szkodniki wysysają soki z roślin, powodując ich szpecenie, doprowadzając do stopniowego niszczenia.  

Oprysk z liści rabarbaru można także zastosować przy przędziorkach, które również osłabiają roślinę, wysysając z niej soki. Wystarczy wykonać oprysk z liści rabarbaru, najlepiej w pełnym słońcu, ponieważ wtedy zwiększymy jego działanie.  

Jak przygotować gnojówkę z liści rabarbaru? 

Do przygotowania gnojówki z liści rabarbaru potrzebujemy 2 kg liści oraz 15 l wody. Oto przepis na gnojówkę z liści rabarbaru: 

  • drobno pokrój liście rabarbaru, aby puściły więcej soku; 
  • przełóż liście rabarbaru do wiadra, beczki lub dużego słoja; 
  • liście rabarbaru zalej wodą i pozostaw na tydzień lub dwa. 

W przypadku podlewania roślin gnojówką z liści rabarbaru również nie należy rozcieńczać powstałego roztworu. Z gnojówki natomiast możemy wykonać także oprysk w stosunku 1:5.  

Do czego stosować gnojówkę z liści rabarbaru? 

Oprysk z gnojówki z liści rabarbaru możemy zastosować na zwalczanie przędziorków podczas umiarkowanej pogody bez upałów. Ponadto gnojówka z liści rabarbaru skutecznie odstrasza ślimaki i mszyce – szkodniki osłabiające rośliny.  

Gnojówkę z liści rabarbaru stosujemy także jako naturalny nawóz do krzewów i warzyw w ogrodzie. Wystarczy rozlać ją między rzędami w gruncie oraz na podwyższonych grządkach, najlepiej w pochmurny, lecz bezdeszczowy dzień. Dzięki gnojówce z liści rabarbaru wzmocnimy rośliny, przyspieszając ich wzrost oraz uodpornimy je na choroby.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Liście przypominają natkę pietruszki, ale są śmiertelnie trujące na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.