Spis treści:
- Kiedy sadzić drzewka owocowe – jesienią czy wiosną?
- Jakie drzewka owocowe posadzić jesienią?
- Jakie drzewka owocowe posadzić wiosną?
- Pielęgnacja drzewek owocowych po posadzeniu
Kiedy sadzić drzewka owocowe – jesienią czy wiosną?
Jaki termin nasadzeń jest najkorzystniejszy – wiosenny czy jesienny? Właściciele ogrodów nie są zgodni w tej kwestii. Jedni uważają, że optymalny jest okres poprzedzający rozpoczęcie wegetacji roślin, czyli wczesnowiosenny, inni natomiast za idealny moment uznają czas od połowy października aż do pierwszych przymrozków. Zatem kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe, jesienią czy jednak wiosną? Bardziej dogodny jest termin jesienny. To wtedy drzewka owocowe przechodzą w stan spoczynku, a zapewniając im odpowiednio dużo czasu na zaaklimatyzowanie się na danym stanowisku i dobre ukorzenienie się przed zimą, przyjmują się w gruncie.
Podczas jesiennego sadzenia drzewek owocowych musimy jednak zachować ostrożność. Zabiegu nie możemy przeprowadzić zbyt późno, ponieważ system korzeniowy roślin może nie zdążyć się zregenerować, jeśli temperatura gleby spadnie poniżej 4°C. Istnieje spore ryzyko, że sadzone w tym terminie drzewa owocowe przemarzną. Młode sadzonki są szczególnie wrażliwe na działanie niskiej temperatury, dlatego jesienią musimy znaleźć dla nich stałe miejsce w ogrodzie na tyle wcześnie, by zdążyły się prawidłowo ukorzenić przed nadejściem mrozów. Równie ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed chłodem, o czym piszemy w dalszej części artykułu. W przypadku jesiennego sadzenia drzewek owocowych istotny jest także dobór gatunków, które nie są wrażliwe na mróz. Panujące jesienią warunki, przede wszystkim odpowiednia wilgotność gleby, sprzyjają dobremu przyjmowaniu się sadzonek.
Termin sadzenia drzewek owocowych może zadecydować o tym, czy roślina się przyjmie. Fot. CanvaPro
Drzewka owocowe o mniejszej mrozoodporności możemy sadzić wiosną. Termin ten jest przez wielu ogrodników uznawany za dogodny, ponieważ ryzyko przemarznięcia roślin jest dużo niższe, niż ma to miejsce jesienią. Drzewa owocowe posadzone w gruncie wczesną wiosną mają znacznie więcej czasu na zaaklimatyzowanie się na stałym stanowisku. Minusem jest jednak to, że sadzonka rozpocznie wzrost dopiero po zregenerowaniu swoich korzeni, co może trochę potrwać. Musimy mieć również świadomość tego, że wiosną mamy często do czynienia z deficytem wody w glebie, dlatego nowo posadzone rośliny wymagają regularnego podlewania.
Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić drzewka owocowe, nie jest do końca oczywista. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie gatunki planujemy posadzić w swoim przydomowym sadzie. Mimo tego, że jesienią panują odpowiednie warunki glebowe, termin ten nie będzie korzystny dla drzew mających słaby system korzeniowy, który jest narażony na przemarzanie. Jakie natomiast przyjmą się w ogrodzie, gdy posadzimy je jesienią? Odpowiadamy poniżej.
Przeczytaj również: Zadbaj o glebę jesienią, a brzoskwinia będzie szczodrze owocować. Jak przygotować ziemię pod brzoskwinie?
Jakie drzewka owocowe posadzić jesienią?
Wiemy już, że jesień jest doskonałą porą na sadzenie wielu gatunków drzewek owocowych. Odpowiednie warunki klimatyczne i glebowe sprawią, że przyjmą się w gruncie, zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Sadząc je w tym terminie, nie musimy zbytnio martwić się o podlewanie, ponieważ o optymalne nawodnienie zadbają za nas częste o tej porze roku deszcze. Najlepszym miesiącem na sadzenie drzewek owocowych jesienią jest październik, choć prace możemy zaplanować również na listopad, jeśli warunki atmosferyczne będą ku temu sprzyjające.
Jesienią zdecydujmy się wyłącznie na gatunki odporne na działanie niskiej temperatury, którym podmuchy mroźnego wiatru są niestraszne. Możemy wybrać zarówno sadzonki z odkrytym korzeniem, jak i te, które w szkółce były uprawiane w donicach. Pamiętajmy, że drzewka owocowe z zakrytą bryłą korzeniową przyjmą się w gruncie zdecydowanie szybciej, choć niestety są droższe niż inne sadzonki.
Jabłonie i śliwy warto sadzić jesienią. Fot. CanvaPro
Jakie drzewka owocowe warto posadzić jesienią? Możemy zdecydować się na poniżej wymienione gatunki:
- jabłonie,
- grusze,
- śliwy,
- wiśnie.
Odporne na mróz odmiany jabłoni to przede wszystkim Antonówka, Lobo, Cortland i Papierówka. W przypadku wiśni warto wybrać Łutówkę, Sabinę, Nefris, Nanę czy Kelleris. Dobrą śliwą do posadzenia jesienią jest Węgierka, President, Opal, Amers oraz Diana, a gruszą np. Konferencja. Niektórzy decydują się na sadzenie wiśni również wiosną.
Jakie drzewka owocowe posadzić wiosną?
Niektóre drzewka owocowe najlepiej jest sadzić w przydomowym ogrodzie dopiero wczesną wiosną. Gatunki szczególnie wrażliwe na mrozy będą czuły się dużo lepiej o tej porze roku, gdy temperatury są wyższe, a ryzyko przemarznięcia nadziemnych części roślin maleje. Musimy jednak pamiętać, by sadzić je tylko wtedy, gdy są w okresie spoczynku. Młode rośliny, które rozpoczęły już okres wegetacji i zdążyły wypuścić pierwsze pąki, byłyby narażone na wiosenne przymrozki. Najlepszym momentem na sadzenie drzewek owocowych wiosną jest przełom marca i kwietnia. Właśnie wtedy gleba jest już na tyle miękka, że można w niej bez dużego trudu kopać.
Jakie drzewka owocowe możemy sadzić wiosną? Termin ten jest najbardziej odpowiedni dla takich gatunków wrażliwych na mróz jak:
- morele,
- brzoskwinie,
- nektaryny,
- czereśnie.
Wrażliwe na mróz brzoskwinie i czereśnie sadźmy wiosną. Fot. CanvaPro
Pielęgnacja drzewek owocowych po posadzeniu
O przyjęciu się drzewka owocowego w gruncie decyduje nie tylko odpowiedni termin sadzenia. O młodą roślinę musimy również w prawidłowy sposób zadbać, by zdrowo się rozwijała, a po kilku latach wynagrodziła wszystkie nasze starania smakowitymi owocami. Szczególnie w przypadku sadzenia drzewek wiosną musimy zatroszczyć się o nawodnienie roślin. Nie przesadzajmy z częstotliwością podlewania, aby nie przelać podłoża, ale nie dopuszczajmy też do wysuszenia podłoża. Sadzonki wymagają również dostępu do składników odżywczych, zatem nie zapominajmy o nawożeniu. Zasilajmy je nawozami wieloskładnikowymi, które możemy zastosować wiosną.
Pamiętajmy, że gleba wokół sadzonek powinna być wolna od chwastów, ponieważ niepożądane rośliny będą konkurowały z drzewkami owocowymi o składniki pokarmowe w glebie. Poza pieleniem możemy ściółkować podłoże naturalnymi materiałami, które ograniczą rozwój chwastów i pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także zabezpieczenie młodych roślin na zimę. Wokół ich pni warto usypać kopczyk z ziemi lub kompostu, który dodatkowo użyźni glebę. Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu nadziemnych części roślin. Pierwsze przycięcie drzewek owocowych powinno odbyć się wiosną, jeśli posadziliśmy je jesienią. Natomiast pędy tych okazów, które znalazły się w naszym ogrodzie dopiero na początku roku, skracamy od razu po ich posadzeniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak sadzić śliwę w ogrodzie - jesień to najlepszy czas. Czy śliwa wyrośnie z pestki?
Co posadzić jesienią pod drzewami jabłoni? Gildia drzewa owocowego