Spis treści:
- Sąsiedztwo warzyw – podstawa dużych plonów
- Czy ogórki mogą rosnąć obok pomidorów?
- Pomidory i papryka - dobre czy złe sąsiedztwo?
- Czego nie sadzić obok ogórków i pomidorów?
Sąsiedztwo warzyw – podstawa dużych plonów
Bliskie sąsiedztwo różnych gatunków warzyw może przyczynić się do ich lepszego wzrostu i większych zbiorów, ponieważ rośliny te mogą pozytywnie wpływać na tempo rozwoju swoich ogrodowych towarzyszy. Uprawiając pewne gatunki warzyw obok siebie, możemy również naturalnie zmniejszyć problem chwastów, które są tłumione zarówno przez zacienienie gleby, jak i naturalne substancje wydzielane przez rośliny.
Starannie dobrane sąsiedztwo w warzywniku może skutecznie odstraszać nieproszone owady i ograniczać występowanie chorób roślin, poprawiając tym samym ogólny stan zdrowia upraw. Jest to także świetny sposób na znaczące wzbogacenie ekosystemu ogrodu.
Jeżeli chcemy zapewnić rośliny odpowiedni rozwój, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach współuprawy:
- płodozmian: aby zapobiec wyczerpywaniu składników odżywczych w glebie i gromadzeniu się szkodliwych patogenów, powinniśmy zmieniać miejsce uprawy warzyw z tej samej grupy botanicznej częściej niż raz na kilka lat;
- różnorodność systemu korzeniowego: uprawa warzyw o zróżnicowanych systemach korzeniowych w bezpośrednim sąsiedztwie umożliwia im czerpanie składników odżywczych z wielu poziomów gleby, co przyczynia się do ich zdrowszego wzrostu;
- szybkość wzrostu i okres dojrzałości: sadź wolno rosnące warzywa (np. marchew, pietruszka) z szybciej dojrzewającymi (np. rzodkiew, koper), aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w ogrodzie.
Sąsiedztwo warzyw to tylko jeden z elementów skutecznej uprawy. Ważne jest również utrzymanie gleby w dobrej kondycji, zrównoważone nawożenie, odpowiednia częstotliwość podlewania i dobre praktyki ogrodnicze.
Sąsiedztwo różnych gatunków warzyw może przyczynić się do ich lepszego wzrostu i większych zbiorów. Fot. Maryna Lipatova/123RF.com
Czy ogórki mogą rosnąć obok pomidorów?
Według niektórych opinii ogórki nie powinny rosnąć obok pomidorów, ponieważ obydwie rośliny są podatne na choroby takie jak mączniak prawdziwy. Sadzenie ich obok siebie mogłoby ułatwić przenoszenie się patogenów. Wiele osób zwraca również uwagę na fakt, że ogórki wymagają więcej wody i częstszego podlewania niż pomidory, co w rezultacie może doprowadzić do konfliktu w aspekcie zapotrzebowania na wodę.
Tomasz Wodziński z kanału „Infouprawa”, który prowadzi na platformie YouTube, uważa, że są to mylne przekonania i ogórki mogą rosnąć obok pomidorów. Możemy posadzić je z tyłu, aby wspinały się np. po płocie, a pomidory z przodu, w takim miejscu, aby ogórki ich nadmiernie nie zacieniały i nie kradły im wody. Wówczas można je posadzić bliżej siebie w odstępach co 50 cm. Tę metodę zaczyna stosować coraz większa liczba ogrodników, podkreślając, że plony obydwu roślin są bardzo obfite. Pomidory i ogórki mogą negatywnie na siebie wpływać, jeśli posadzimy je zbyt blisko siebie. Wtedy będą się wzajemnie zacieniać.
Przeczytaj również: Tak nie wolno sadzić pomidorów. Ogrodnik pokazuje błędy, które najczęściej popełniamy
Pomidory i papryka - dobre czy złe sąsiedztwo?
Pomidory i papryka mogą być bardzo dobrymi sąsiadami w ogrodzie warzywnym, dlatego warto posadzić je obok siebie. Pomidory, z ich bogatą historią uprawy, nie tylko obiecują soczyste owoce, ale także ochronę przed niewidzialnymi zagrożeniami. Dzięki swoim naturalnym właściwościom pomidory mogą chronić glebę przed chorobami grzybiczymi, które często stają się zmorą dla innych roślin, takich jak papryka.
Pomidory i papryka to bardzo dobre sąsiedztwo. Oba warzywa korzystają na nim. Fot. Vadym Zaitsev/DLeonis/123RF.com/CanvaPro
Sadzenie papryki obok pomidorów to także sposób na wspieranie ich w procesie wzrostu. Pomidory dzięki swoim silnym pędom mogą służyć jako osłona przed silnym wiatrem dla delikatniejszych krzewów papryki. Z kolei papryka ze względu na swój intensywny aromat może przyciągać pożyteczne owady, które będą sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami. To synergia, która przekłada się na lepszy wzrost i smak obydwu warzyw.
Przeczytaj również: Ważne wiązanie pomidorów i papryki. Sznurek, palik, klipsy - to trzeba mieć
Aby jednak ta harmonia była trwała, potrzebne są odpowiednie odległości między roślinami. Paprykę sadzimy co 50-60 cm, a pomidory co 50-100 cm w zależności od gatunku. Wówczas każda z roślin będzie miała dostęp do wystarczającej ilości światła i składników odżywczych.
Papryki rosną nisko, tak jak pomidory karłowate, dlatego nie będą się wzajemnie zacieniały. Pomidory wysoko rosnące również można posadzić obok papryki, jednak wtedy należy zastosować większy rozstaw. W ten sposób pomidory nie będą zacieniały papryki, która również bardzo lubi słońce.
Czego nie sadzić obok ogórków i pomidorów?
W uprawie pomidorów i ogórków, tak jak w życiu, niektóre relacje są bardziej owocne niż inne. Obydwa te gatunki są ulubieńcami wielu ogrodników, jednak nawet one potrzebują odpowiedniego towarzystwa, aby kwitnąć i wydawać obfite plony. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czego nie sadzić obok pomidorów i ogórków, aby uniknąć konkurencji, chorób i szkodników:
- ziemniaki – dzielą wiele chorób z pomidorami ogórkami, w tym groźną zarazę ziemniaczaną, która może szybko przenieść się z jednej rośliny na drugą;
- kapusta i jej krewni – brokuły, kalafior, brukselka, czy kapusta, wszystkie te warzywa z rodziny krzyżowych mogą przyciągać szkodniki, które również lubią pomidory. Co więcej, mogą one wydzielać substancje chemiczne, które hamują wzrost pomidorów;
- koper – choć wydaje się niewinny, może negatywnie wpływać na wzrost pomidorów i ogórków. Jego silny zapach i właściwości mogą odstraszać pożyteczne owady, które pomagają w zapylaniu roślin;
- fasola – fasola dostarcza azotu, który jest korzystny dla wielu roślin, to jednak w przypadku pomidorów może to prowadzić do nadmiernego wzrostu liści kosztem owoców. Natomiast w przypadku ogórku hamuje wzrost i utrudnia rozwinięcie pełnego potencjału;
- bób – jest spokrewniony z grochem i fasolą. Wspólna uprawa z pomidorami ogórkami może prowadzić do konkurencji o zasoby glebowe i przestrzeń, co niekorzystnie wpłynie na wzrost roślin.
Warto zastanowić się nad doborem towarzystwa dla pomidorów i ogórków, aby wspierać ich wzrost, odporność i plonowanie. Dobre sąsiedztwo dla obydwu gatunków to czosnek, bazylia, pietruszka, por, rzodkiew, sałata i seler.
Źródła: deccoria.pl/YouTube@infouprawa
Przeczytaj również:
Co siać i sadzić w czerwcu w ogrodzie? Kwiaty, byliny, krzewy i drzewa
Miecznica prążkowana – urocza kuzynka irysa. Uprawa i pielęgnacja miecznicy