Spis treści:
Kiedy i jak siać koperek?
Cudownie pachnie, wspiera nasze zdrowie i jest znakomitym dodatkiem do wielu potraw. Koperek to roślina, którą warto uprawiać przez cały rok, zarówno w donicy na balkonie czy parapecie, jak i w ogrodzie. Gatunek ten jest dziecinnie prosty w pielęgnacji, więc z pewnością nikomu nie sprawi kłopotu. Choć niezwykle smaczne są młode gałązki koperku, które uwielbiamy jeść na świeżo, również wyrośnięte pędy kwiatostanowe są w kuchni niezwykle przydatne. To właśnie one są chętnie wykorzystywane podczas przyrządzania domowych przetworów, przede wszystkim kiszonek i marynat.
Koperek uprawiany jest z nasion, które możemy wysiewać w ogrodzie prawie przez cały rok. Warto zacząć dość wcześnie, już w marcu lub kwietniu, jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. Wiosną i latem nasiona możemy systematycznie dosiewać (co 2-3 tygodnie), dzięki czemu zagwarantujemy sobie ciągłość zbiorów świeżego koperku. Jeśli zależy nam na otrzymaniu wyrośniętych łodyg na przetwory, również zdecydujmy się na termin wiosenny, aby roślina zdążyła zakwitnąć. Siew kopru kończymy w sierpniu lub nawet późną jesienią, jeżeli chcemy, żeby nasiona przezimowały w gruncie i wcześnie wykiełkowały w kolejnym sezonie.
Koper siejemy na słonecznym stanowisku i przepuszczalnej, żyznej glebie, w rzędach co 15-30 cm. Większe odległości zachowajmy wtedy, gdy zależy nam na otrzymaniu kwitnących łodyg. Siew powinien być dość płytki (1-2 cm głębokości). Do każdego z dołków wrzucamy po 2-3 nasiona kopru. Możemy je wysiać także rzutowo, pamiętając o przysypaniu ich niewielką ilością gleby. Tak przygotowaną grządkę podlewamy.
Koper warto wysiać w pobliżu sałaty. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Chcesz mieć duże bulwy selera? Zastosuj starą metodę ogrodników
Co posadzić obok kopru, a czego lepiej nie?
Koperek znany jest z pozytywnego wpływu na inne rośliny, sam również korzysta z dobroczynnego działania niektórych gatunków. Co ciekawe, właściwe sąsiedztwo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób kopru ogrodowego i ataku szkodników, a także sprawia, że ziele staje się smaczniejsze oraz bardziej aromatyczne. Co warto obok niego posadzić?
- fasolę,
- kapustę,
- buraki,
- brokuły,
- cebulę,
- ogórki,
- sałatę,
- miętę,
- czosnek.
Niestety, nie każda roślina jest dla kopru odpowiednim towarzyszem. Dotyczy to szczególnie tych gatunków, które należą do tej samej rośliny. Koper dzieli z nimi nie tylko pochodzenie, ale też choroby i szkodniki. Jakiego sąsiedztwa powinniśmy unikać? Oto, czego lepiej nie sadzić w pobliżu:
- pietruszka,
- pasternak,
- seler (korzeniowy i naciowy),
- lubczyk,
- kolendra.
Koperku nie powinniśmy uprawiać zarówno obok, jak i po roślinach wymienionych powyżej. Doskonałym przedplonem dla niego są natomiast rośliny motylkowe, które poprawiają żyzność gleby, dostarczając niezbędnych dla kopru składników odżywczych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Na co są dobre łupiny z cebuli? W ogrodzie przydadzą się od wiosny do jesieni
Gdzie najlepiej rosną ogórki? Po czym ich nie sadzić, jakie sąsiedztwo da duże plony
Cięcie porzeczkoagrestu w marcu. Jak to zrobić, by doczekać się mnóstwa owoców?