Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Miecznica prążkowana – urocza kuzynka irysa. Uprawa i pielęgnacja miecznicy

W naszym rejonie dominują odmiany kalifornijska i wąskolistna, choć ta oto argentyńska piękność zdobywa coraz większą popularność miecznica prążkowana (Sisyrinchium striatum) to satynowy kwiat. Liście upodabniają ją do irysów, jednak, gdy zakwitnie, długie pędy pokrywa masa drobnych, kremowożółtych kwiatków ze słonecznym oczkiem. Są wyjątkowe, bo kwitną tylko przez jeden dzień od świtu do zmierzchu. Podpowiem ci, gdzie sadzić miecznicę prążkowaną, by odmieniła ogród.

Miecznica prążkowana – urocza kuzynka irysa. Uprawa i pielęgnacja miecznicy
Miecznica prążkowana, kuzynka irysa, rośnie do 50 cm i kwitnie kremowożółtymi kwiatami. Z pewnością wyróżni się np. na skalnej rabacie. Fot. RukiMedia/CanvaPro

Spis treści:

Miecznica prążkowana – kuzynka irysa

Ta atrakcyjna bylina, która potrafi rosnąć wiele lat, gdy tylko zapewnimy jej optymalne warunki latem i ochronę zimą, pochodzi z gorących rejonów Ameryki Południowej. Miecznica prążkowana to prawdziwa argentyńska piękność o kremowożółtych płatkach kwiatów w dotyku przypominających satynę, stąd też jej druga nazwa – satynowy kwiat.  

Jest jedną z wyjątkowych roślin w ogrodzie, chociaż wciąż mniej popularną od odmiany kalifornijskiej czy wąskolistnej. Każdy jej drobny kwiat rozwija się o wschodzie słońca i zamyka o zmierzchu, a przy tym kwitnie tylko jeden dzień. Jeśli tak, jak ja, pokochasz subtelną estetykę miecznicy prążkowanej, jej filigranowe kwiatki, które wyglądają jak namalowane oraz wysokie, mięsiste liście, z pewnością ucieszy cię fakt, że roślina sama rozsiewa się po ogrodzie, tworząc kępę za kępą i zupełnie zmieniając krajobraz.

Starsi ogrodnicy mówią o niej kuzynka irysa, ponieważ należy do rodziny kosaćcowatych i podobnie rośnie. Ponad szarozielonymi liśćmi o mieczowatej formie w czerwcu wyrastają wysokie pędy pokryte piętrowo pięciopłatkowymi kwiatami w kształcie gwiazdek. Każdy z nich zdobi słoneczne oczko wewnątrz kremowożółtej korony z ciemniejszymi prążkami. Zanim zakwitnie, miecznica przypomina żywo zielone trawy ozdobne, tym samym doskonale do nich pasuje. Jeśli chcesz zacząć jej uprawę, podpowiem ci, w jakich warunkach miecznica prążkowana, kuzynka irysa, czuje się najlepiej. U mnie rośnie naprawdę okazała i subtelnie zakwita co sezon, sprawiając, że zarówno skąpany w rozmaitych odcieniach zieleni ogród, jak i balkonowe zakątki jaśnieją.

Przeczytaj również: Budleja Dawida ugina się od kwiatów. Zastosuj nawóz, który pobudza krzew do wzrostu i kwitnienia

Jakie wymagania ma miecznica prążkowana?

Miecznica prążkowana rosła u mojej mamy w słonecznej i wilgotnej części ogrodu, tuż obok niewielkiego stawiku. Stanowiła delikatną dekorację rabaty, którą niemalże w całości pokrywały nagrzewające się letnim słońcem kamienie. Wyrastała spomiędzy nich zielonymi kępami, z roku na rok obsypując się coraz większą liczbą kwiatów. Obserwowałam z zazdrością, jak subtelnie rozjaśnia przestrzeń i efektownie odbija się w tafli czystej wody.

W tamtej chwili zapragnęłam mieć ją u siebie, choć słyszałam już coś niecoś o tym, że miecznica prążkowana jest trudniejsza w uprawie niż inne, bardziej popularne odmiany. Postanowiłam zaryzykować i wykorzystałam najprostszy sposób pozyskania sadzonki tej trawiasto wyglądającej rośliny, a mianowicie pod koniec lata wykopałam młode siewki z maminej rabaty.

Nie wysiewałam kwiatów z zebranych nasion, ponieważ znajoma ogrodniczka przestrzegła mnie przed tym, że szybko tracą one zdolność kiełkowania. Jeśli nie masz skąd pozyskać młodych siewek i nie możesz rozmnożyć miecznicy przez podział kęp, w dobrych ogrodnictwach znajdziesz gotowe do wysiania zestawy zdrowych nasion. Do uprawy miecznicy nie potrzebujesz wiele miejsca, wyrośnie równą kępą zarówno na większej rabacie, jak i w niewielkim pojemniku na tarasie. Jednak, aby efektownie zakwitła koszyczkami pełnymi słonecznych gwiazdek, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki wodno-glebowe, a także korzystne stanowisko.

kwiaty Wysokie pędy z kwiatami miecznicy wyjrzą spomiędzy traw, przełamując monochromatyczną zieleń gęstych liści. To subtelna dekoracja, którą wykorzystasz np. w ogrodach klasycznych. Fot. kojoty/123rf.com

  • Stanowisko

Miecznica najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, gdzie światło dochodzi nierozproszone, ale dobrze poradzi sobie również w miejscach czasowo osłoniętych od słońca np. przez wyższe rośliny lub lekko półcienistych.

  • Podłoże

Niezależnie od tego, czy pozyskane siewki lub nasiona trafią na otwartą rabatę ogrodową, czy też do pojemnika na słonecznym balkonie, miecznica wymaga wilgotnego podłoża z solidnym drenażem. Przepuszczalna, dostatecznie żyzna ziemia powinna mieć odczyn obojętny lub zbliżony do lekko zasadowego.

  • Nawadnianie 

Młode rośliny wymagają regularnego, średnio obfitego podlewania. Dojrzałe okazy wykazują pewną tolerancję na krótkotrwałą suszę, chyba że ta wypada tuż przed okresem kwitnienia – wówczas konieczne jest monitorowanie potrzeb wodnych rośliny i ochrona przed niedoborami. Kwiaty należy podlewać u podstawy, nie mocząc im liści ani pędów ze wzniesionymi kwiatostanami. Zrezygnuj z używania zraszaczy i spryskiwaczy w tej części ogrodu, którą zdobią kremowożółte kwiaty.

Regularnie sprawdzaj stan podłoża, ponieważ przelewanie miecznicy stanowi dla niej bezpośrednie zagrożenie – zaleganie wody pod powierzchnią gruntu jest w stanie w krótkim czasie wykończyć roślinę. Zastanawiasz się, jakie wymagania ma miecznica prążkowana uprawiana w pojemnikach? Dokładnie takie same. W obu przypadkach korzenie kwiatów należy chronić przed nadmiarem wilgoci.

  • Pielęgnacja po kwitnieniu

Przekwitające miecznice mają tendencje do niekontrolowanego samosiewu, dlatego jeśli nie chcesz już wkrótce mieć w ogrodzie kolejnych liściastych kęp z gwiaździstymi kwiatkami, pamiętaj o oczyszczeniu pędów z przekwitających kwiatostanów jeszcze zanim wytworzą nasiona. Kontrolowane rozmnażanie przeprowadzisz najprościej wraz z nadejściem wiosny przez podział kęp.

kwiaty Pilnuj momentu, gdy kwiaty miecznicy zaczną usychać. Jeśli nie chcesz mieć ich wszędzie, usuń stare kwiatostany zanim wytworzą nasiona. Fot. RukiMedia/mtreasure/CanvaPro

Jednym z zabiegów, o których warto pamiętać, jest jesienne wapnowanie podłoża. Rzadko zdarzało mi się wykonywać ten zabieg w uprawie kwiatów, jednak miecznica prążkowana naprawdę ładniej prezentuje się, gdy podłoże utrzymuje optymalne dla niej lekko zasadowe pH. Raz zapomniałam o zalecanym zwapnowaniu ziemi i latem z żalem obserwowałam, jak niewiele kwiatów postanowiła wypuścić. Z kolei na zimę warto zapewnić jej specjalne okrycie ochronne zarówno przed mrozem, jak i wilgocią gromadzącą się z łatwością w podłożu. Bez tego roślina może nie dotrwać do lata.

Gdzie sadzić miecznicę prążkowaną?

Tak naprawdę to, gdzie sadzić miecznicę prążkowaną, jest wyłącznie kwestią gustu. Roślina doskonale przyjmie się w miejscach słonecznych o średniej jakości podłożu, półcienistych w żyznej glebie oraz tuż przy ogrodowych zbiornikach wodnych, gdzie latem panują warunki podobne do tych w jej naturalnym środowisku. Moje okazy uprawiam na skalnej rabacie na działce, dlatego muszę pamiętać o regularnym podlewaniu. Podobnie z roślinami w donicach na tarasie – stoją w pełnym słońcu, a ich podłoże momentalnie wysycha.

Gdzie sadzić miecznicę prążkowaną? Sprawdzi się ona np.:

  • na obrzeżach ścieżek, tworząc dekoracyjną, niską barierę,
  • tuż przy oczku wodnym na odżywionym wcześniej piaszczysto-gliniastym podłożu,
  • w ogrodzie żwirowym i skalnym, gdzie złagodzi surowy krajobraz,
  • na bylinowych rabatach wśród innych odmian kosaćcowatych,
  • wśród dekoracyjnych traw,
  • w dużej donicy, w podłożu o odpowiednio skomponowanym składzie zapewniającym stały drenaż.

Ten subtelnie zakwitający w czerwcu gatunek ożywi rabatę naturalistyczną lub wiejską, swobodną kompozycję. Każdy drobny kwiatek pojawia się z dnia na dzień i w perspektywie całego sezonu kwitnie tylko chwilę, dlatego zdaje się ożywiać przestrzeń, nadając jej ledwie dostrzegalny ruch. W ten sposób posadzona wśród zieleni kremowożółta miecznica zapewnia uważnym obserwatorom niekończący się spektakl pełen nieoczekiwanych wrażeń.

Zaletą miecznicy prążkowanej jest to, że nie rozrasta się nadmiernie w obrębie kępy, dzięki czemu nawet długo nieruszana nie zatraca swojej estetycznej formy. Ciekawe prezentuje się na tle jednobarwnego lub dwubarwnego żwiru oraz większych kamieni na żwirowych rabatach, gdzie trafia zwykle sadzona punktowo. Jeśli tylko chcesz, możesz posadzić ją gęściej i wykorzystać jako roślinę okrywową, podobnie jak rozmaite trawy.

Długie, wyraźnie odznaczające się liście w kształcie mieczy i oryginalna budowa piętrowych koszyków kwiatowych dodatkowo sprawiają, że miecznica nie ginie wśród towarzyszących jej roślin. Stwórz większą kompozycję, dobierając do niej np. czyściec wełnisty, werbenę patagońską, goździki, ostróżki, bambusy, wysokie tulipany i irysy syberyjskie oraz bordowe rozchodniki. Takie połączenie z pewnością zrobi wrażenie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze odmiany cynii. Wymagania i pielęgnacja cynii w ogrodzie i doniczce

Co zrobić z piwoniami po przekwitnięciu? Niezbędny zabieg, aby za rok miały mnóstwo kwiatów

Chcesz, by hortensja miała duże kwiaty? Pielęgnacja hortensji późną wiosną i latem

Ambrowiec amerykański 'Slender Silhouette' – wysokie drzewo do małego ogrodu. Jak uprawiać i pielęgnować ambrowca?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.