Porady ogrodnicze

Jesienią rozpala ogród. Jak uprawiać ognika szkarłatnego – przycinanie i rozmnażanie

Ognik szkarłatny wiosną zachwyca kwiatami, a jesienią kolorami. To krzew, który zniesie wiele. Warto go mieć w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na prostotę uprawy i wygląd, ale także cenne owoce, które możesz wykorzystać do konfitur, nalewek i win. Sprawdź, w jaki sposób uprawiać ognika szkarłatnego, aby móc cieszyć się z jego wszystkich zalet. 

Jesienią rozpala ogród. Jak uprawiać ognika szkarłatnego – przycinanie i rozmnażanie
Efektowny wygląd ognika szkarłatnego sprawi, że będziesz chciał się nim cieszyć również w swoim ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ognik szkarłatny to zimozielony, ciernisty krzew, który może dorastać do potężnych rozmiarów. W czerwcu i lipcu zachwyca nas drobnymi biało-kremowymi kwiatami, które uwielbiane są przez pszczoły. Natomiast jesienią możemy liczyć na intensywnie pomarańczowe, żółte i czerwone owoce, które będą ozdabiać nasz ogród aż do wczesnej zimy.

Jak uprawiać ognika szkarłatnego?

Ognik szkarłatny to krzew, który nie ma dużych wymagań. Doskonale radzi sobie na stanowiskach słonecznych, gdzie szybko się rozwija i obficie kwitnie. Odpowiadają mu także stanowiska w półcieniu.

Ognika można sadzić na glebach żyznych, gliniastych, a nawet piaszczysto-gliniastych. Dobrze znosi ziemie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. To krzew, który jest odporny na mróz oraz suszę. Również zanieczyszczone powietrze nie stanowi dla niego problemu, przez co jest rośliną odpowiednią do ogrodu w mieście.

ognik szkarłatny Ognik szkarłatny nie należy do roślin szczególnie wymagających. Fot.123RF.com

Czego nie lubią ogniki?

Krzewy źle znoszą przesadzanie. Oznacza to, że warto dokładnie przemyśleć ich stanowisko w ogrodzie, zanim umieścimy roślinę w ziemi.

Ogniki to rośliny, które nie tylko dobrze znoszą suszę, ale wręcz ją preferują. Z tego powodu nie warto nadmiernie podlewać rośliny, ponieważ może to prowadzić do gnicia jej korzeni oraz narażać ją na rozwój chorób i atak szkodników.

Krzew szybko się rozwija i jest rozłożysty. Jest to jednak roślina, która może potrzebować wsparcia. Najlepiej będzie rozwijać się blisko ogrodzenia lub z dodatkiem podpór.

Przeczytaj również: Jesienią wygląda bajkowo, ale potrafi sprawiać duże problemy. Jak uprawiać sumaka octowca?

Jak i kiedy przycinać ognika szkarłatnego?

Pierwsze cięcie ogników w sezonie powinno się przeprowadzić w marcu. To odpowiedni czas na usunięcie wszelkich martwych, uszkodzonych czy przemarzniętych pędów.

Osoby, które chcą formować ognika, powinny przeprowadzić cięcie jeszcze dwa razy. Pierwszy raz po kwitnieniu, które najczęściej kończy się w czerwcu. Natomiast ostatnie cięcie przed zimą powinno przypadać na końcówkę sierpnia. Ognik szkarłatny niezwykle wdzięcznie znosi cięcie, dlatego zabieg nie powinien wyrządzić mu dużej krzywdy.

ognik szkarłatny Ognik szkarłatny świetnie nadaje się na żywopłoty. Fot.123RF.com

Jak rozmnażać ognika szkarłatnego?

Ognika szkarłatnego można rozmnażać poprzez zielone sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się w drugiej połowie czerwca. Powinny mieć one przynajmniej 15 centymetrów oraz 2 węzły. Pobiera się je ze zdrowych tegorocznych pędów. Sadzonkę odcinamy pod węzłem oraz odcinamy kilka centymetrów z jej wierzchołka. Następnie umieszczamy ją w ukorzeniaczu, aby przyspieszyć jej proces rozwoju.

Doniczki wypełniamy torfem zmieszanym z piaskiem i umieszczamy w nim młode sadzonki. Należy je obficie podlewać. Po ok. 3 miesiącach powinny być gotowe do przesadzania do oddzielnych pojemników. Ustawiamy je w słonecznych miejscach i pamiętamy o regularnym podlewaniu. Na wiosnę kolejnego roku rośliny powinny być już gotowe do posadzenia ich na stałym miejscu.

Ognika można również rozmnażać ze zdrewniałych oraz półzdrewniałych sadzonek. Pobiera się je późną jesienią z tegorocznych, zdrowych pędów. Podobnie jak w poprzednim przypadku, sadzonki powinny mieć 15 cm i co najmniej 2 węzły. Pozbywamy się ich zielonych wierzchołków oraz liści z dolnej części.

Zdrewniałe sadzonki przechowujemy przez zimę w chłodnym miejscu, zadołowane w piasku. Na wiosnę umieszczamy je w tunelu lub rowie z piaskiem i pamiętamy o regularnym podlewaniu. Po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach powinniśmy zauważyć, że roślina wykształca nowe liście. Jesienią sadzonki będą gotowe do przesadzenia na stałe miejsce.

Jakie zastosowanie ma ognik szkarłatny w ogrodzie?

Ognik szkarłatny to roślina, która doda naszemu ogrodowi jesienią pięknych barw. Jego gęsty pokrój oraz łatwość w formowaniu sprawiają, że jest to roślina, która idealnie nadaje się na żywopłot. Dodatkowo stanowi gęstą barierę, która powinna powstrzymać dzikie zwierzęta od wchodzenia na działkę. Ogniki doskonale rozwijają się również w donicach. Oznacza to, że mogą stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.

Dodatkową zaletą ognika są jego owoce. Są nie tylko piękne, ale także bardzo zdrowe. Również kwiaty i liście ognika mają cenne właściwości odżywcze. Z owoców można przygotować konfitury, soki, a nawet wino. Natomiast liście i kwiaty nadają się do przygotowywania naparów, pomagających na problemy żołądkowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

10 najpiękniejszych drzew i krzewów o czerwonych liściach. Nie tylko jesienią wyglądają zjawiskowo

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.