Porady ogrodnicze

Oprysk z aspiryny dla roślin. Zastosowanie kwasu salicylowego w domu i ogrodzie

Leki na bazie kwasu salicylowego są nieodłączną częścią każdej domowej apteczki. Mało kto jednak wie, że można na ich bazie przygotować roztwór, który ochroni rośliny przed chorobami oraz szkodnikami. Na co stosować oprysk z aspiryny i jak go samodzielnie przygotować?

Oprysk z aspiryny dla roślin. Zastosowanie kwasu salicylowego w domu i ogrodzie
Stosowanie naturalnego oprysku z aspiryny może pomóc w zwalczaniu szkodników i chorób grzybiczych w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Aspiryna – właściwości

Aktywny składnik aspiryny (a także polopiryny) to kwas salicylowy, czyli organiczna substancja występująca naturalnie w tkankach roślin. Jego nazwa jest pochodną łacińskiej nazwy wierzby białej – Salix alba – z której kory po raz pierwszy wyizolowano przeciwgorączkowy związek. Co ciekawe, odwary z wierzby polecali chorym już słynni starożytnie lekarze: Hipokrates, Galen i Pliniusz Starszy.

W roślinach kwas salicylowy pełni funkcję fenolowego fitohormonu, który bezpośrednio wpływa na wzrost, rozwój, fotosyntezę, wydzielanie wody, a także transport jonów. Jest też częścią wewnętrznego systemu sygnalizacji, wspierając naturalne mechanizmy chroniące przed patogenami. Zdaniem naukowców poprawia on również kiełkowanie nasion, kwitnienie pączków oraz dojrzewanie owoców. 

Ponieważ kwas salicylowy jest głównym składnikiem aspiryny, zastosowanie w ogrodzie roztworów na jego bazie okazuje się ciekawym pomysłem na wykorzystanie mądrości Matki Natury w celu wzmocnienia i ochrony tego, co stworzyła!

Przeczytaj również: 10 PRAKTYCZNYCH ZASTOSOWAŃ ASPIRYNY

zastosowania aspiryny Aspiryna poradzi sobie nie tylko z grypą i przeziębieniem, lecz także z brudną muszlą. Fot.123RF.com

Aspiryna – zastosowanie w ogrodzie i domu

Medycznych wskazań do zastosowania aspiryny jest co najmniej kilka. Skutecznie zwalcza ona gorączkę, działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, a nawet pomaga rozrzedzać krew, co zapobiega skrzepom. Ponieważ łatwo ją dostać w niskiej cenie, stała się panaceum na drobne domowe tarapaty.

Dzięki swym właściwościom aspiryna może na przykład być wykorzystywana do czyszczenia powierzchni użytkowych lub spierania plam z potu. Wystarczy rozpuścić dwie tabletki w szklance wody. Dodana do wazonu z kwiatami ciętymi przedłuża znacząco ich żywotność poprzez obniżenie poziomu wydzielanego etylenu. 

W czym jeszcze pomoże ci aspiryna? Zastosowania w ogrodzie tej substancji są dość zaskakujące, a przy tym stanowią tanią oraz ekologiczną alternatywę dla chemicznych środków do pielęgnacji roślin.

Kwas salicylowy okazuje się doskonałym wzmocnieniem dla naturalnych mechanizmów obronnych bylin, krzewów czy warzyw. Chroni przed stresem i związanym z nim szokiem oksydacyjnym, który może uszkadzać zielone tkanki. Aktywnie odnawia też zdegenerowane DNA. Trudno więc się dziwić rosnącej popularności oprysku z aspiryny. Przepis jest zaś na tyle prosty oraz niedrogi, że powinien zaciekawić każdego ogrodnika.

Na co stosować oprysk z aspiryny?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie rośliny można pryskać aspiryną, warto uświadomić sobie podstawowe cele tej interwencji. W poradnikach ogrodniczych znajduje się cały wachlarz spodziewanych korzyści, które jak dotąd są jedynie częściowo potwierdzone przez badania naukowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu hodowców regularnie stosuje oprysk aspiryną i chwali sobie rezultaty

Na co więc przyda ci się aspiryna? Zastosowanie w ogrodzie obejmuje przede wszystkim zwalczanie chorób i szkodników. Mówi się wręcz, że kwas salicylowy to naturalny pestycyd oraz fungicyd. Odpowiedź na pytanie, czy oprysk z aspiryny jest bezpieczny dla środowiska, nie została jak dotąd sprecyzowana, ale nie ma powodu, aby podejrzewać, że okaże się inaczej. Dodajmy, że ilości stosowane w ogrodzie są raczej niewielkie. 

opryski z aspiryny Oprysk z aspiryny dobrze działa m.in. na rośliny z rodziny psiankowatych – paprykę, pomidory i ziemniaki. Fot.123RF.com

Zastanawiasz się, na co stosować oprysk z aspiryny? Eksperci przede wszystkim sugerują wykorzystanie go do zapobiegania i zwalczania chorób grzybicznych przejawiających się plamami na liściach, więdnięciem lub żółknięciem. W sadownictwie opryski z kwasu salicylowego wydają się zmniejszać podatność drzew na siną pleść. Ponadto aspiryna ma też skutecznie zwalczać mszyce oraz ziemiórki, a potencjalnie również inne szkodniki ogrodowe. Co istotne, aplikowanie roztworu kwasu salicylowego na uszkodzone (np. przymrozkami) tkanki roślinne zapobiega wnikaniu patogenów i rozwojowi chorób.

Na tym jednak nie kończą się korzyści związane z zastosowaniem aspiryny. Właściwości biostymulujące kwasu salicylowego wykorzystywane są do pobudzania wzrostu i rozwoju roślin poprzez regulację podstawowych procesów życiowych. Oprysk z aspiryny ma odżywiać liście, zwiększać ilość oraz wielkość plonów, a nawet poprawiać wybarwienie owoców.

Kwiaty podlewane roztworem z tych przeciwgorączkowych tabletek lepiej się ukorzeniają, są bardziej odporne na atak bakterii i grzybów. W ten sposób osiągają ładniejszy pokrój. W jednym z amerykańskich eksperymentów ogrodniczych zasugerowano wręcz, że wspomagane aspiryną rośliny rosną szybciej i są bardziej produktywne! Inne obserwacje wskazują natomiast, że oprysk może również podwyższać tolerancję na niesprzyjające warunki pogodowe, zwłaszcza suszę czy przymrozki.

Oprysk z aspiryny – przepis

Niestety, jak dotąd nie ma oficjalnych zaleceń czy norm odnośnie do ogrodniczych zastosowań aspiryny. Przepisy są więc różne i niosą ze sobą pewną dozę ryzyka – nie wiemy bowiem, jaka dawka okaże się faktycznie optymalna.

W większości źródeł poleca się proporcję 1 tabletki aspiryny na 1 litr wody. Całość należy dokładnie zamieszać, tak aby lek się rozpuścił, a następnie odstawić na 30 minut. Taki roztwór przelewamy do rozpraszacza ogrodniczego i stosujemy do oprysku. Alternatywnie można go również stosować do podlewania. 

O czym należy pamiętać? Oprysk prowadzi się rano, gdy rosa już wyschła, ale słońce jest jeszcze dość nisko. Krople pozostające na liściach przy pełnym nasłonecznieniu mogą prowadzić do poparzeń i uszkodzeń. 

Jakie rośliny można pryskać aspiryną?

Kwas salicylowy wydaje się uniwersalnym biostymulatorem i teoretycznie można go stosować do wielu roślin kwitnących, owocujących, a także doniczkowych. Praktyka pokazuje jednak, że niektóre wrażliwe gatunki gorzej znoszą oprysk aspiryną. Jeśli zauważysz więc jakiekolwiek negatywne zmiany po użyciu roztworu, zaniechaj jego dalszego stosowania. 

Jakie rośliny można pryskać aspiryną, aby osiągnąć widoczne rezultaty? Doświadczenia zagraniczne przede wszystkim podkreślają pozytywny wpływ oprysku na zdrowie i owocowanie jabłoni, gruszy oraz czereśni. 

Przeczytaj również: Niezawodne przepisy na opryski domowej roboty. Przepędzą mrówki, mszyce a nawet ślimaki

domowe opryski Domowe przepisy na opryski są stosowane w ogrodach od wielu lat. 123RF/PICSEL

Jakie warzywa można pryskać aspiryną?

Z dotychczasowych obserwacji wynika również, że szczególnie dobre wyniki daje zastosowanie oprysku z aspiryny na warzywach należących do rodziny psiankowatych. Mowa tu przede wszystkim o pomidorach, które dzięki kwasowi salicylowemu są odporniejsze na zarazę ziemniaczaną.

Do tej samej grupy należą też papryki, bakłażany i ziemniaki – wszystkie dość podatne na choroby grzybowe. Ponadto oprysk z aspiryny korzystnie wpływa na kondycję oraz tempo wzrostu ogórków, a także buraka cukrowego. 

Czy oprysk z aspiryny jest bezpieczny? 

Duże dawki kwasu salicylowego nie tylko nie dają lepszych efektów, ale wręcz stwarzają poważne zagrożenie dla liści i łodyg, które stają się przebarwione oraz poparzone. W trakcie eksperymentowania z aspiryną warto więc zachować rozsądne proporcje roztworu (maksymalnie 500 mg na 1 litr wody), a także umiarkowaną częstotliwość stosowania (nie częściej niż 1–2 razy na miesiąc).

Przy racjonalnym wykorzystaniu aspiryna powinna przynieść w ogrodzie zdecydowanie więcej pożytku niż szkody, zwłaszcza jeśli trudnisz się uprawą warzyw czy owoców. Jako środek niedrogi, łatwy do zastosowania i bezpieczny dla środowiska naturalnego stanowi kuszącą alternatywę dla chemicznych oprysków!

Przeczytaj również: 7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Ekologiczne opryski Mszyce uszkadzają wszystkie części rośliny i produkują spadź Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.