Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Długo kwitnąca bylina, którą każdy powinien mieć w ogrodzie. Kocimiętka Faassena – odmiany, uprawa i właściwości

Kocimiętka to bylina, której największą ozdobą są białe, fioletowe lub błękitne kwiaty. Słynie z intensywnego zapachu, wabiącego nie tylko motyle i pszczoły, ale też naszych czworonożnych przyjaciół. Roślinę tę uwielbiają koty, to jednak niejedyny powód, dlaczego warto mieć ją w ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać kocimiętkę Faassena.

Długo kwitnąca bylina, którą każdy powinien mieć w ogrodzie. Kocimiętka Faassena – odmiany, uprawa i właściwości
Kocimiętka Faassena to długo kwitnąca bylina, która nie sprawia kłopotów w uprawie. Fot. krrad/123RF.com

Spis treści:

Kocimiętka Faassena – długo kwitnąca bylina

Kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii) jest byliną, a więc rośliną wieloletnią, która co roku się odradza i wiosną wypuszcza nowe pędy. Powstała ze skrzyżowania odmian Nepeta mussinii i Nepeta nepetella. Należy do rodziny jasnotowatych i osiąga wysokość od niespełna 15 do ponad 60 cm wysokości.

Jej drobne kwiaty ułożone są kłosowo na długich łodygach. Roślina ta kwitnie od maja aż do września. Oprócz walorów dekoracyjnych kocimiętka Faassena odznacza się także właściwościami leczniczymi, dlatego zastosowanie znajduje m.in. w kuchni, a także w medycynie ludowej.

Intensywna woń kocimiętki przyciąga koty. Te, czując jej zapach, zaczynają się o nią ocierać, skakać wokół niej, mruczeć i miauczeć, a także liżą i łapią jej łodygi łapami. Przyczyną takiego zachowania jest zawarty w olejkach eterycznych kocimiętki nepetalakton – tzw. koci feromon.

Nie musimy się jednak obawiać nieporządku na rabatach. W przypadku kocimiętki Faassena tego upajającego dla kotów związku chemicznego jest nieco mniej niż w innych odmianach. Dodatkową zaletą uprawy tej konkretnej kocimiętki jest fakt, że jej zapach odstrasza mszyce, muchy, komary oraz kleszcze.

Kocimiętka przyciąga zapachem naszych czworonożnych przyjaciół. Kocimiętka zapachem przyciąga naszych czworonożnych przyjaciół. Fot. w-ings/CanvaPro

Przeczytaj również: Wczesna jesień to najlepszy czas na jej sadzenie. Ciekawe odmiany i pielęgnacja bergenii

Najciekawsze odmiany kocimiętki Faassena

Kocimiętka Faassena ma kilka odmian, które różnią się intensywnością zapachu, kolorem kwiatów czy wysokością pędów. Sprawdź, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

  • Kocimiętka Faassena 'Alba'

Pędy tej odmiany kocimiętki sięgają maksymalnie 40 cm. Obsypane są białymi kwiatami i intensywnie zielonymi liśćmi. Roślina wydziela delikatny, przyjemnie miętowy zapach. Ładnie wygląda w otoczeniu innych niezbyt wysokich bylin, np. dziewięćsiłu bezłodygowego.

  • Kocimiętka Faassena 'Blue Wonder'

Wyróżnia się dość niskimi kępami, które z reguły nie przekraczają 30 cm wysokości. Od maja do września zachwyca kwiatami w intensywnym fioletowym odcieniu. Najczęściej sadzi się ją w grupach, w otoczeniu traw ozdobnych np. kostrzewy popielatej. Optymalne dla tej kocimiętki jest stanowisko nasłonecznione o umiarkowanie wilgotnej glebie.

  • Kocimiętka Faassena 'Limelight'

Roślina o niskich pędach, które z reguły osiągają od 15 do 25 cm długości. Charakteryzuje się jaskrawymi żółtawozielonymi liśćmi oraz niebieskimi kwiatami. Najlepiej kocimiętka Faassena 'Limelight' prezentuje się na skarpach czy skalniakach, w otoczeniu niskich traw ozdobnych. Sprawdza się też posadzona w skrzynkach na balkonie.

  • Kocimiętka Faassena 'Six Hills Giant'

Bylina o pędach do 60 cm długości. Od maja do września zachwyca kwiatami w kolorze lawendowego fioletu. Warto sadzić ją w większych skupiskach, ponieważ przyciąga wzrok swoimi bujnymi kwiatostanami. Roślina wyróżnia się też dość intensywną wonią.

  • Kocimiętka Faassena 'Snowflake'

Odmiana o okazałych, białych kwiatach, które kwitną od maja nawet do października. Jej pędy sięgają 35 cm długości. Lekko poruszone wydzielają delikatną i charakterystyczną woń. Dobrze prezentuje się zarówno wśród innych kwitnących roślin, jak i ozdobnych, niezbyt wysokich traw.

  • Kocimiętka Fassena 'Purrsian Blue'

Roślina o zwartym pokroju, dzięki czemu jej sadzonki doskonale wyglądają w doniczkach na balkonie. Pędy nie są zbyt wysokie i sięgają maksymalnie 30 cm długości. Bylina wyróżnia się karbowanymi, ozdobnymi liśćmi, które z fioletowymi kwiatami tworzą ciekawy efekt wizualny. Można ją uprawiać na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Uprawa kocimiętki jest bardzo łatwa. Uprawa kocimiętki jest bardzo łatwa. Fot. kazakovmaksim/CanvaPro

Uprawa kocimiętki Faassena

Kocimiętka wygląda bardzo efektownie w uprawie balkonowej i ogrodowej. Bylina ta ma małe wymagania. Najlepiej rośnie w dość suchych i nasłonecznionych stanowiskach. Jeśli posadzisz ją w półcieniu, również zakwitnie, ale nieco później i odznaczać się będzie bardziej zwartym pokrojem. Kocimiętka nie jest wybredna względem gleby. Możemy siać ją wiosną (od lutego do maja) lub późnym latem i jesienią, od sierpnia do września. Nasiona powinny znaleźć się w ziemi na głębokości ok. 5 mm. Jeśli chcemy, uprawę kocimiętki możemy rozpocząć od posadzenia zakupionych sadzonek lub poprzez podział kęp.

Pielęgnacja kocimiętki Faassena nie jest skomplikowana. Niegroźne są dla niej krótkotrwałe susze. Zapominasz o regularnym podlewaniu? Ta roślina jest świetną propozycją dla ciebie. Chcąc zapewnić jej optymalne warunki uprawy, raz do roku zastosuj nawóz naturalny lub wymieszaj podłoże z kompostem.

Jeśli chcemy, aby kocimiętka kwitła przez długi czas, przekwitłe kwiatostany powinniśmy usunąć. Jak zrobić to właściwie? Pędy z suchymi kwiatami przycinamy sekatorem na wysokości około 10 cm od korzeni. Po krótkiej przerwie bylina po raz kolejny zakwitnie, tym razem bardziej obficie.

Późną jesienią pędy kocimiętki – na balkonie i w ogrodzie – należy przyciąć tuż nad ziemią. Niskie temperatury nie powinny jej zaszkodzić, ponieważ jest rośliną mrozoodporną. Dla pewności zabezpiecz ją jednak dostępną agrowłókniną, suchymi liśćmi lub słomą.

Kocimiętkę można wykorzystać w kuchni. Kocimiętkę można wykorzystać w kuchni. Fot. krrad/123RF.com

Kocimiętka – właściwości i wykorzystanie

Roślinę tę z powodzeniem możesz wykorzystać nie tylko do dekoracji ogrodu czy balkonu, ale też w celach kulinarnych. Chociaż obecnie rozwiązanie to nie jest zbyt popularne, ma długą tradycję. Jak wykorzystać kocimiętkę w kuchni? Młode liście kocimiętki dodawaj do surówek, by nadać im ostrzejszego i bardziej wyrazistego smaku. Doskonale sprawdzą się także jako dodatek do pieczonych mięs czy pasztetów. Kiedy je zbierać? Tuż po okresie kwitnienia, gdy kumulują w sobie najwięcej właściwości odżywczych i cechują się intensywniejszym smakiem.

Kocimiętka dobrze znana jest w medycynie ludowej. W celach zdrowotnych stosuje się najczęściej jej zasuszone liście bogate w garbniki oraz olejki eteryczne. W czym pomoże ci jej stosowanie? Roślina cechuje się działaniem przeciwzapalnym, moczopędnym, bakteriobójczym i rozkurczowym. Picie naparu z jej liści może działać uspokajająco i wyciszająco, dlatego sięgają po niego osoby zmagające się z nawracającymi bólami głowy i bezsennością. Kocimiętka może pomóc także w leczeniu biegunki, kolki jelitowej, chorobach nerek czy wątroby. Wykorzystywana jest też przy przeziębieniach, nieregularnych miesiączkach i infekcjach górnych dróg oddechowych. Zanim jednak po nią sięgniemy, skonsultujmy się z lekarzem.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 03.09.2021 roku.

Przeczytaj również:

Przebije się kwitnącym lazurem wśród wrzosów i traw. Odmiany hortensji przebarwiające się jesienią

Wyglądem przypomina szafirki, kwitnie do późnej jesieni. Liriope szafirkowata zdobi ogród niezależnie od pory roku

Uroczo kwitnie do października, idealny na żywopłot. Uprawa i zastosowanie wiciokrzewu Browna

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.