Spis treści:
Jakie rośliny sadzić w pełnym słońcu?
Gdy ogród jest skąpany w słońcu, musisz wyjątkowo starannie dobrać roślinność. Dotyczy to zwłaszcza działek z orientacją południową oraz zachodnią. Nadmiar światła może tu prowadzić do poparzenia liści oraz dużego parowania, co wysusza ziemię i części naziemne roślin.
Są jednak gatunki, które znakomicie radzą sobie na słonecznym stanowisku. Wśród najlepszych roślin jednorocznych na słońce nie brakuje rodzimych kwiatów, ale warto zwrócić uwagę także na ciekawe gatunki egzotycznego pochodzenia.
Przeczytaj również: Rośliny o dużych, pięknych kwiatach. Będą wizytówką każdego ogrodu
Najlepsze rośliny jednoroczne na słońce
Jakie rośliny sadzić w pełnym słońcu? Sprawdzonym wyborem są kwiaty jednoroczne. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy tym kwitną długo i obficie.
Inna nazwa tej rośliny to szarłat wiechowaty. Ten jednoroczny kwiat ma wzniesiony, krzaczasty pokrój oraz bardzo dekoracyjne liście. Jego największą ozdobą są jednak imponujące ciemnoczerwone kwiatostany, pojawiające się na pędach od lipca do października.
Amarantus jest mało wymagającą rośliną jednoroczną. Lubi żyzną, przepuszczalną ziemię oraz zniesie nawet bardzo słoneczne stanowisko.
- Celozja
Ludowe określenie tego pięknego kwiatu to koguci grzebień lub grzebionatka. Podobnie jak amarantus, należy do rodziny szarłatowatych. Celozja może osiągnąć 50 cm wysokości, jest więc odpowiednia nawet na niewielkie rabaty. Efektowne kwiatostany pojawiają się od czerwca aż do października. Zachwycają ich kolory – od bieli po róż, fiolet i bordo. Jeśli zapewnisz celozji lekko kwaśną glebę, niestraszne jej nawet ostre słońce.
Ojczyzną kleome ciernistej są kraje Ameryki Południowej, dlatego szczególnie lubi ona bardzo ciepłe i słoneczne stanowiska. W sprzyjających warunkach roślina mocno się rozrasta – osiąga nawet 1,5 metra wysokości! Z tego powodu upewnij się, że masz dla kleome wystarczająco dużo miejsca. Ten kwiat jednoroczny potrzebuje regularnego podlewania, zasilania oraz usuwania starych kwiatostanów. Dzięki temu kleome będzie kwitła aż do października, a nawet listopada.
Cleome ciernistą wystarczy regularnie podlewać. Słońce jej niestraszane. Fot. Tendo23/CanvaPro
- Kosmos (onętek podwójnie pierzasty)
Pospolite, ale śliczne onętki królowały kiedyś w babcinych rabatach. Dzisiaj chętnie wybierają je miłośnicy ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Te wysokie rośliny jednoroczne mają bardzo małe wymagania. Wystarczy zapewnić im dużo słońca i przepuszczalną glebę, a kosmosy odwdzięczą się obfitym i długim kwitnieniem. Z liści kosmos przypomina nieco koper, a jego największą ozdobą są różnokolorowe kwiaty, wybarwiające się na biało, różowo oraz fioletowo. Jako roślina miododajna kosmos przyciągnie do ogrodu pszczoły.
- Nierembergia
Nierembergia w naturalnych warunkach rośnie w Chile i Argentynie. Kocha słońce i obfite podlewanie – w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Nierembergia to przybysz z dalekich krajów, który świetnie radzi sobie także w polskim klimacie. Największą jej ozdobą są niebieskofioletowe kwiaty, pojawiające się przez całe lato aż do jesieni.
- Wilec purpurowy
Wilce (ipomoea) to rodzaj pnączy, który obejmuje ponad 600 różnych gatunków. W Polsce najpopularniejszym przedstawicielem wilców jest wilec purpurowy. Ta jednoroczna roślina pnąca intensywnie kwitnie od lipca do października. Idealnie nadaje się do obsadzania tarasów, balkonów czy pergoli. Oprócz fioletowych, różowych i białych kwiatów ozdobą wilca purpurowego są również duże, sercowate liście.
- Lantana pospolita
W swoim naturalnym środowisku lantana zasiedla kraje Ameryki Południowej. Uważa się ją tam za inwazyjny gatunek, przenoszony przez ptaki i zajmujący coraz większe obszary. W polskich warunkach spokojnie można jednak uprawiać ją jako roślinę ozdobną. Lantana dorasta do 1 metra wysokości. Kwiaty rozwijają się na szczytach pędów i zebrane są w efektowne pomarańczowe kwiatostany.
Lantana pospolita ma wyjątkowo piękne kwiaty. Fot.dagmarxs/CanvaPro
- Papryka ozdobna
Roślina jednoroczna, idealna do uprawy w pojemnikach na tarasie czy balkonie. Największym atutem papryki ozdobnej są dekoracyjne owoce w kolorach od żółtego i pomarańczowego po czerwony czy fioletowy.
- Aksamitka
Piękny, bardzo łatwy w uprawie i odporny kwiat jednoroczny. W zależności od gatunku i odmiany aksamitka może być niewielką rośliną, idealną np. na obwódki, lub dużym okazem, dorastającym nawet do 120 cm. Charakterystyczne kwiaty aksamitki są żółte lub pomarańczowe.
- Słonecznik meksykański
Inna nazwa tej rośliny to titonia pomarańczowa. Słonecznik meksykański jest wspaniałą dekoracją ogrodu, wyróżniającą się ognistymi kwiatami na długich, nawet 1,5-metrowych łodygach. Roślina miododajna i mało wymagająca.
Titonia pomarańczowa (Słonecznik meksykański) to atrakcyjna roślina ozdobna o ognistych pomarańczowo-czerwonych kwiatach.Fot.primz/CanvaPro
- Werbena ogrodowa
Choć jest byliną, w polskich warunkach werbenę uprawia się jako roślinę jednoroczną. Ten urokliwy kwiat jednoroczny pozwala cieszyć się swoim pięknem niemal przez cały sezon. Werbena jest przy tym wyjątkowo mało wymagająca.
- Cynia
Kolorowe, okazałe kwiaty, a do tego wyjątkowo długie kwitnienie aż do późnej jesieni? Te cechy wyróżniają cynie – efektowne rośliny jednoroczne popularne w wielu polskich ogrodach. Wśród wielu gatunków cynii najczęściej spotyka się cynię wytworną oraz meksykańską.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Hortensja przemarzła? Nic straconego, możesz przywrócić ją do życia
Najpiękniejsze i oryginalne byliny do doniczek. Zdobią balkon, parapet i taras cały sezon
Floks kanadyjski – urocza bylina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i nietuzinkowe odmiany floksa