Porady ogrodnicze

Jak i kiedy wapnować trawnik? Dlaczego wapnowanie trawnika jesienią jest ważne?

Marzysz o soczyście zielonej trawie, pozbawionej mchu i chwastów? Wykonaj wapnowanie trawnika! Jakie korzyści przynosi ten zabieg, kiedy najlepiej go zrobić i na czym polega? Wyjaśniamy!

Jak i kiedy wapnować trawnik? Dlaczego wapnowanie trawnika jesienią jest ważne?
Dlaczego zabieg wapnowania trawnika jest taki ważny? Sprawdź! Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest wapnowanie trawnika i w jakim celu się wykonuje ten zabieg?

Zielony i bujny trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Niestety czasami nawet mimo starannej pielęgnacji, nawożenia specjalnymi preparatami wzmacniającymi wzrost trawy czy dodatkowego podlewania, trawnik nie prezentuje się najlepiej. Zaczynają wyrastać na nim chwasty, mech, koniczyna, mniszek lekarski czy skrzyp polny.

Przyczyną pogorszenia się wyglądu trawnika może być nadmierne zakwaszenie ziemi, które rozwija się stopniowo. W naszym kraju gleby podlegają nieustannemu procesowi zakwaszenia. Jest to zjawisko naturalne, na które wpływa klimat oraz przewaga opadów nad parowaniem.

Natomiast większość gatunków traw wymaga lekko kwaśnego podłoża o odczynie 5,5 do 6,5 pH. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, trawa traci swoje walory i ulega zachwaszczeniu. Na silnie zakwaszoną glebę nie działają nawet nawozy, ponieważ podłoże nie jest w stanie wchłaniać składników odżywczych, a przez to wygląd trawy się pogarsza.

Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest wapnowanie trawnika, które pozwala odkwasić glebę i utrzymać jej pH na odpowiednim poziomie. Zanim jednak wykonamy ten zabieg, musimy upewnić się, czy ziemia, na której posadzona jest trawa ma faktycznie zbyt kwaśne pH. Wapnowanie trawnika rosnącego na podłożu zasadowym może okazać się stratą czasu i pieniędzy, a dodatkowo poskutkować żółknięciem trawy.

Jedynym sposobem, który pozwoli sprawdzić pH gleby jest wykonanie testu. Możesz przeprowadzić go przy użyciu miernika lub specjalnych papierków do badania pH ziemi dostępnych w sklepach ogrodniczych. Jeśli nie masz dostępu do tych produktów, możesz sprawdzić odczyn gleby domowym sposobem z wykorzystaniem sody i octu. Wystarczy przygotować dwa pojemniki i umieścić w nich mokrą ziemię. Do jednego pojemnika wsyp sodę – jeśli pojawi się reakcja, gleba jest kwaśna. W drugim pojemniku umieść trochę octu i jeśli to tam ziemia zacznie reagować, podłoże jest zasadowe. Brak reakcji w obu pojemnikach oznacza ziemię obojętną.

Przeczytaj również: Jak domowym sposobem sprawdzić odczyn gleby? Nie musisz płacić, masz te produkty w szafce

 Idealną porą na przeprowadzenie zabiegu wapnowania gleby jest jesień. Fot.123RF.com

Kiedy wapnować trawnik?

Najlepszy czas na wapnowanie trawnika przypada wiosną lub jesienią, w czasie kiedy trawa nie rośnie. Jednak wielu ogrodników woli wykonywać ten zabieg jesienią, tuż przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ wtedy gleba ma całą zimę na wchłonięcie wapna.

Wapnowanie trawnika należy przeprowadzać w suchy i bezwietrzny dzień. Dzięki temu substancja zostanie równomiernie rozprowadzona po powierzchni ziemi. Bardzo ważne jest, by nie łączyć zabiegu wapnowania z nawożeniem trawy, ponieważ może to poskutkować wystąpieniem reakcji chemicznych szkodliwych dla roślin. Dlatego też należy zastosować kilkutygodniowy odstęp pomiędzy tymi dwoma zabiegami, co pozwoli uniknąć spalenia trawy.

Specjaliści podkreślają, że zabieg wapnowania trawnika należy powtarzać co 3-4 lata, aby podtrzymywać odpowiednie pH dla rozwoju trawy.

Czym wapnować trawnik?

Istnieje kilka rodzajów wapna stosowanego do odkwaszania gleby. Najczęściej stosowane są nawozy wapniowo węglanowe o delikatniejszym działaniu lub wapniowo magnezowe o silniejszym działaniu. Występują one w formie granulek lub proszku. W przypadku podłoża o mniejszym zakwaszeniu można posłużyć się też mączką bazaltową. O dobór odpowiedniego wapna warto też poprosić obsługę sklepu ogrodniczego, która dobierze nawóz do rodzaju trawy, gleby i klimatu.

Czy wapno niszczy mech? Do zwalczania niechcianego mchu na trawniku najlepiej wykorzystać nawozy  wapniowo magnezowe, które ze względu na wysoką zawartość wapnia i magnezu świetnie radzą sobie z eliminacją mchu.

Przeczytaj również: Tych zabiegów potrzebuje twój trawnik przed zimą. Poradnik jesiennej pielęgnacji

Do wapnowania trawnika przeznaczone są nawozy wapniowo magnezowe i wapniowo węglanowe. Fot. 123RF.com

Jak wapnować trawnik?

Po wybraniu właściwego nawozu wapniowego należy zapoznać się z etykietą i dostosować do zalecanego przez producenta sposobu dawkowania. Wapnowanie trawnika można wykonać za pomocą rozrzutnika do nawozów lub ręcznie. Do ręcznego rozprowadzania wapna na powierzchni trawnika konieczne będzie założenie rękawic, które ochronią skórę przed chemikaliami. Warto również założyć maseczkę ochronną na twarz.

Aby równomiernie rozsypać nawóz, warto zrobić to dwuetapowo. W pierwszej kolejności należy poruszać się poziomo tam i z powrotem, rozrzucając przy tym ręcznie wapno. A w drugiej kolejności należy rozsiewać nawóz przechadzać się po trawniku pionowo. Taki krzyżujący się sposób rozprowadzania wapna zapewni równomierne rozłożenie nawozu na trawniku.

Co daje wapno na trawnik?

Wapnowanie trawnika przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim pobudza trawę do wzrostu, a trawnik staje się bujny i soczyście zielony. Co więcej, wapnowanie zapobiega rozwojowi mchu na trawniku i eliminuje wyrastanie chwastów. Jak widzisz, twój trawnik zdecydowanie zyska dzięki zastosowaniu wapna!

Dzięki neutralizacji kwaśnej gleby wapnem trawa w twoim ogrodzie będzie zdrowsza, bardziej atrakcyjna i wiosną znacznie szybciej urośnie. Wapno ma również pozytywny wpływ na ogólną strukturę podłoża, a gleba zyskuje większą zdolność zatrzymywania wilgoci. Zastosowanie wapna jest korzystne nie tylko dla trawnika, ale poprawia również jakość gleby ogrodowej.

Przeczytaj również: Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.