Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Tych zabiegów potrzebuje twój trawnik przed zimą. Poradnik jesiennej pielęgnacji

O właściwej pielęgnacji trawnika przed zimą powinien pomyśleć każdy właściciel przydomowego ogródka. Sprawdź, dlaczego warto wykonać poszczególne zabiegi pielęgnacyjne i jak się zabrać za koszenie, nawożenie, wertykulację i aerację trawnika przed zimą. Przeczytaj nasz poradnik!

Tych zabiegów potrzebuje twój trawnik przed zimą. Poradnik jesiennej pielęgnacji
Jak należy zadbać o trawnik przed zimą? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com/Canva Pro

Spis treści:

Pielęgnacja trawnika przed zimą – o czym trzeba pamiętać?

Piękny trawnik bez żadnych ubytków, soczysta zieleń przyciągająca oko przechodniów i wzbudzająca zazdrość u sąsiadów to cel, do którego dąży każdy, kto troszczy się o przydomowy ogródek. Jednak, aby osiągnąć zamierzony efekt, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika i to nie tylko w sezonie wiosennym i letnim.

Jeśli chcesz właściwie przygotować ogród na zimowe miesiące, sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja trawnika przed zimą. O czym musisz pamiętać? Wśród najważniejszych aspektów należy wymienić m.in. ostatnie koszenie trawnika, jego nawożenie, a także wertykulację i aerację.

Chociaż widok kolorowych liści leżących na trawniku przed domem może ci się wydać kuszący, regularnie je usuwaj. Widok będzie piękny tylko przez chwilę – zalegające na trawniku liście wkrótce zaczną się rozkładać. Jeśli ich nie usuniesz, na twojej murawie może pojawić się pleśń śniegowa. Grabienie liści przyczyni się do ochrony trawnika przed chorobami.

Kiedy jest najlepsza pora na ostatnie koszenie?

Nie ma wyznaczonego sztywnego terminu na ostatnie koszenie trawnika przed zimą. Dlaczego? Wszystko tak naprawdę zależy od warunków pogodowych. Nie dość, że pierwsze przymrozki mogą się pojawić o wiele wcześniej niż w latach poprzednich, to do tego mogą nie chcieć odpuścić! Ostatnie koszenie można przeprowadzić już na początku października.

Jednak w naszym klimacie coraz częściej piękna, ciepła jesień trwa nawet do końca października, a trawa wciąż wzrasta. Jeśli tak się zdarzy, to dobrym terminem na ostatnie koszenie będzie pierwszy tydzień listopada. Pamiętaj, aby trawę skosić na odpowiednią wysokość – nie więcej niż 4 cm. Nie przycinaj jej zbyt krótko, wówczas system korzeniowy może przemarznąć.

Nawożenie trawnika przed zimą

Kolejna istotna kwestia podczas przygotowywania trawnika na okres zimy to nawożenie. Dostarczenie niezbędnych składników odżywczych wzmocni trawnik i uodporni go na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wybór właściwych preparatów.

Odwiedzając sklep ogrodniczy, nie sięgaj po pierwszy lepszy środek do nawożenia trawników. Może się okazać, że jego skład nie będzie odpowiedni. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze sprzedawcą. Doświadczona osoba pomoże ci wybrać optymalny nawóz. Zwróć uwagę na to, aby preparat zawierał fosfor oraz potas. W jego składzie nie powinien z kolei występować azot – jeśli zastosujesz taki preparat, to będziesz stymulować trawę do dalszego wzrostu.

Przeczytaj również: Nawożenie trawnika. Jesienią musisz zastosować inne nawozy do trawy. Dlaczego?

Wertykulacja i aeracja

Poprawna jesienna pielęgnacja i zabezpieczenie trawnika przed zimą nie może obyć się bez jego wertykulacji i aeracji. Zarówno na wertykulację, jak i aerację warto zdecydować się jeszcze w październiku, choć tę drugą można także przeprowadzić na początku listopada.

Istotna jest kolejność przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Jako pierwszą wykonaj wertykulację. To zabieg, który umożliwia usunięcie z trawnika obumarłych resztek i zapobiega powstawaniu filcu. Wertykulacja korzystnie wpływa także na dostarczenie większej ilości powietrza do gleby.

Usunięcie zanieczyszczeń z trawnika jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze mogą hamować wzrost traw, a po drugie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Sprawnie przeprowadzisz wertykulację przy pomocy dobrej jakości wertykulatora. Jeśli nie masz pod ręką takiego urządzenia, możesz do wertykulacji wykorzystać zwykłe grabie.

Następnie zadbaj o właściwe napowietrzenie trawnika. W tym celu wykonaj jesienną aerację. Kiedy jest na nią najlepszy czas? Zaleca się, aby zabieg ten wykonać bezpośrednio po koszeniu. Na czym polega aeracja trawnika? Choć nazwa tej czynności pielęgnacyjnej może wydawać się skomplikowana, aeracja to nic innego jak napowietrzenie trawnika. Co będzie ci potrzebne? Możesz wykorzystać grabie lub zainwestować w specjalne nakładki na buty wyposażone w ostre kolce.

Wertykulacja i aeracja to możne zabiegi, które warto wykonać jesienią. Fot. 123RF.com

Czy można posadzić trawę przed zimą?

Czy można posadzić trawę przed zimą? Oczywiście, że tak! Jeśli planujesz założyć trawnik jeszcze przed zimą, to nie wahaj się – jesień to doskonała pora, aby zdecydować się na ten krok. Trawę możesz wysiewać nawet w pierwszym tygodniu października. Jeśli jednak prognozy zapowiadają szybsze nadejście ochłodzenia, to lepszym wyborem w przypadku trawnika z siewu będzie wrzesień. Pamiętaj, że przy zbyt niskiej temperaturze siewki mogą nie wykiełkować. Zadbaj także o to, aby właściwie przygotować podłoże do wysiewu. Alternatywą dla trawnika z wysiewu będzie trawnik z rolki.

Co to jest pleśń śniegowa?

Pleśń śniegowa to jedna z najczęściej występujących chorób, która może zniszczyć twój przydomowy trawnik. Co gorsza, do jej rozwoju dochodzi najczęściej w zimie, gdy biały puch przykrywa równo przystrzyżoną trawę. Pod białą pierzyną dostrzeżenie nalotu pojawiającego się na darni jest często po prostu niemożliwe. Skutki pleśni śniegowej widać za to gołym okiem na wiosnę – na trawniku występują puste, wyschnięte placki.

Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci odpowiednio przygotować trawnik na nadchodzące miesiące zimowe. Jeśli będziesz pamiętać o regularnym koszeniu, starannym wygrabieniu liści zalegających na trawniku, przeprowadzisz aerację i wertykulację, a także zastosujesz odpowiednio dobrane nawozy, to zwiększysz odporność trawnika na rozwój patogenów chorobotwórczych. 

Pamiętaj, że pleśń śniegowa to niejedyne zagrożenie czyhające na trawnik. Wśród innych groźnych chorób pogarszających kondycję darni trzeba wymienić także mącznika właściwego oraz żółtą plamistość trawnika.

Jak zadbać o kosiarkę przed zimą?

To jeszcze nie wszystko! Nie zapomnij także o poprawnym zabezpieczeniu sprzętu koszącego na zimę! Jeśli po ostatnim koszeniu nie wyczyścisz dokładnie kosiarki i zostawisz ją na kilka zimowych miesięcy na zewnątrz, nie zdziw się, jeśli wiosną odmówi współpracy. Konserwacja kosiarki przed zimą to czynność, której nie warto zaniedbać – w przeciwnym razie może na tym ucierpieć domowy budżet.

W jaki sposób zatroszczyć się o kosiarkę? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby ją starannie wyczyścić. Usuń z niej zarówno resztki ziemi, jak i wszelkie pozostałości po koszeniu. Nie idź na łatwiznę – powierzchowne czyszczenie przy pomocy szmatki i szczotki nie wystarczy. Szczególnie zatroszcz się o ostrza kosiarki – wyczyść je i sprawdź, czy podczas poprzedniego koszenia nie uległy uszkodzeniu.

Co jeszcze warto zrobić, aby konserwacja kosiarki przed zimą była kompleksowa? Jeśli korzystasz z kosiarki spalinowej, usuń paliwo, które pozostało w zbiorniku. Sprawdź też, czy nie nadeszła właściwa pora na wymianę świec oraz oleju.

Wiesz już, jak zabezpieczyć trawnik przed zimą. Wpisz do kalendarza najważniejsze czynności pielęgnacyjne, a zwiększysz szansę na to, że wiosną powita cię za oknem widok pięknego i zielonego trawnika!

Przeczytaj również: Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie? Fenomenalny sposób bez wykopywania

Sprawdźcie, jak usunąć pień z ogrodu bez męczącego wykopywania. Fot. 123RF.com

Ma kształt oliwki, a smak i kolor wiśni. Prawdziwa bomba witamin! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.