Porady ogrodnicze

Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

Dbanie o odpowiednią jakość plonów wymaga przeprowadzenia określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest właśnie wapnowanie gleby, które ma na celu zmianę jej parametrów. Na czym dokładnie polega taka czynność i kiedy należy ją zrealizować?

Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę
Wapnowanie gleby to ważny zabieg pozwalający podwyższyć odczyn pH gleby zbyt kwaśnej, a także uzupełnić w glebie niedobory wapnia przyswajalnego dla roślin. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wapnowanie gleby – cele

Wapnowanie gleby ma na celu zmianę jej odczynu. Każda roślina ma bowiem zupełnie inne wymagania dotyczące tej kwestii. Niektóre preferują odczyn kwaśny, a pozostałe lepiej czują się na glebie neutralnej lub zasadowej. Wapnowanie ma za zadanie podwyższyć pH, dostosowując je do wymagań konkretnych gatunków posadzonych na danym obszarze.

Wapnowanie pól jest stosowane głównie w kontekście warzyw. W przypadku zbyt kwaśnego odczynu gleby nie są one w stanie przyswajać składników odżywczych, dlatego plony są znacznie mniejsze i mają gorszą jakość. Wapnowanie pól przeprowadza się na uprawach konkretnych gatunków, jednak zdecydowana większość warzyw uprawianych w Polsce wymaga zrealizowania takiego zabiegu. W ten sposób można podwyższyć jakość plonów i sprawić, że rośliny będą przyswajać znacznie więcej składników odżywczych.

Wapnowanie wpływa na lepsze przyswajanie takich składników pokarmowych, jak:

  • magnez,

  • mangan,

  • azot,

  • fosfor.

Gotowe plony są nie tylko ładniejsze, lecz także bogatsze w określone składniki odżywcze wpływające pozytywnie na ludzki organizm. Wykazują też one znacznie większą odporność na działanie grzybów i bakterii. W odkwaszonej glebie szybciej rozwijają się również pozytywnie działające mikroorganizmy i żyjątka, takie jak np. dżdżownice.

kiedy wapnować glebę  Idealną porą na przeprowadzenie zabiegu wapnowania gleby jest jesień. Fot.123RF.com

Wapno nawozowe – kiedy stosować?

Skoro wiesz już, co ma na celu ten zabieg, warto zastanowić się, kiedy wapnować glebę. Najlepszym czasem jest ten po zbiorach warzyw i owoców. Najczęściej przypada on na końcówkę lata lub jesień. Warto zwrócić również uwagę na pogodę. Powinno być sucho. Po wapnowaniu pola należy następnie je przekopać. Optymalna głębokość to około 15-20 cm.

Zdarzają się także sytuacje, w których właściciel uprawy zapomniał o przeprowadzeniu wapnowania gleby jesienią lub zakłada ogród dopiero wiosną. Wówczas można zrealizować ten zabieg jeszcze przed posianiem warzyw, jednak w takim przypadku stosuje się nieco inne preparaty. Powinny one działać wolniej, stopniowo uwalniając się w trakcie uprawy.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy wapnować glebę, zdecydowanie najlepiej zrobić to jesienią. Dzięki temu efekty zastosowania tego zabiegu są znacznie szybciej widoczne w kondycji warzyw i owoców.

Wszystko ze względu na fakt, że wapno ma czas, by w okresie zimowym wniknąć do gleby i równomiernie się w niej rozłożyć. Jeśli zastosujesz wapnowanie wiosną, efekty będą znacznie słabsze. Po jesiennych zabiegach ziemia jest odpowiednio przygotowana, by w następnym roku obsiać ją dowolnymi gatunkami roślin.

Przeczytaj również: Czy warto zbierać liście na kompost? Sprawdź, jak zrobić ziemię liściową i do czego przyda się w ogrodzie

Kompost z liści Kompost z liści sprawdzi się do ściołkowania rabat. Fot. 123RF.com/Pixabay

Wapnowanie gleby – częstotliwość

Kiedy wapnować glebę? Najlepiej robić to raz na 2 lata w sytuacji, gdy ziemia jest lekka i przepuszczalna. Warianty ciężkie wymagają przeprowadzania tego procesu znacznie rzadziej, czyli raz na 4 lata. Wszystko ma związek z wymywaniem wapna z gleby.

Najwygodniejszym sposobem na wapnowanie gleby jest gotowe wapno nawozowe. Kiedy stosować taki preparat? Można przyjąć wspomnianą częstotliwość, jednak zdecydowanie najlepszym wyznacznikiem okazuje się sprawdzanie pH gleby. W tym celu wykonuje się specjalne badania. Obecnie można je przeprowadzić samodzielnie, z wykorzystaniem gotowych zestawów. W ten sposób sprawdzisz, czy gleba jest dostosowana do potrzeb sadzonych roślin. Czasem może bowiem okazać się, że wapno wymywa się z niej znacznie szybciej niż co 2 lata, a kiedy indziej nawet po 4 latach jej parametry są satysfakcjonujące.

Wapnowanie gleby – wybór nawozu

Na rynku znaleźć można wiele odmian produktu, jakim jest wapno nawozowe. Kiedy stosować i jaki wariant wybrać? Wszystko zależy od dokładnej charakterystyki konkretnej uprawy i potrzeb jej właściciela. Niektóre nawozy zawierają również inne, tak samo cenne składniki odżywcze. Wybór odpowiedniego powinien bazować na tym, w jakim stanie aktualnie jest gleba w danym miejscu. Przed wapnowaniem pól warto więc sprawdzić obecny odczyn. W ten sposób można dopasować typ wapna i jego dawkę, by osiągnąć konkretny efekt.

Wapno nawozowe dzieli się na kilka rodzajów. Najpopularniejsze preparaty tego typu to:

  • wapniowe tlenkowe – bazują na tlenku wapnia, który działa najlepiej w przypadku gleb ciężkich,

  • dolomitowe – zawiera dodatek w postaci magnezu, sprawdza się nawet w amatorskich ogródkach; w jego przypadku ryzyko przenawożenia jest niewielkie,

  • wapniowe węglanowe – uniwersalny nawóz stosowany zarówno na polach, jak i w uprawach amatorskich; działają wolno i sprawdzają się na dowolnym typie gleby.

Jeśli decydujesz się na wapnowanie uprawy, w tym samym czasie nie powinieneś stosować również innych nawozów. Wszystko ze względu na fakt, że często składniki poszczególnych preparatów wchodzą ze sobą w reakcje. Mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie, dlatego należy nawozić uprawy różnymi środkami w odstępach co kilka miesięcy.

Informacje na temat łączenia wybranego preparatu z innymi nawozami powinny być dostępne u producenta. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak unikanie stosowania kilku środków jednocześnie, włącznie z tymi organicznymi.

wapnowanie gleby Wapnowanie gleb ułatwia roślinom pobieranie fosforu, który jest jednym z makroelementów wpływającym na odpowiedni wzrost. Fot.123RF.com

Wapnowanie – jak wygląda?

Najczęściej do wapnowania wykorzystuje się gotowe wapno nawozowe. Kiedy stosować taki środek i jak to zrobić? Należy wysypać go na pole w ilości wskazanej przez producenta. Zazwyczaj jest to około kilku kilogramów na 100 m2. Po tej czynności konieczne jest przekopanie gleby na głębokość kilkudziesięciu centymetrów.

Wapnowanie może być przeprowadzane zarówno w małych, amatorskich ogródkach, jak i na dużych polach. Warto dostosować je do potrzeb konkretnej uprawy. Każde warzywo ma bowiem zupełnie inne wymagania dotyczące odczynu gleby. Zazwyczaj utrzymuje się on w okolicach 6-7, ale np. pomidory czują się dobrze również w sytuacji, gdy pH gleby wynosi 5,5.

Podczas wapnowania trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta konkretnego preparatu. W innym przypadku można doprowadzić do przenawożenia gleby, co skutkuje poważnymi problemami z plonami i ich wzrostem. Z tego powodu niewprawione osoby powinny korzystać z wapnia węglanowego, które to wchłania się znacznie wolniej.

Dlaczego wapnowanie gleby jest ważne?

Wapnowanie gleby podwyższa jej pH oraz wpływa pozytywnie na pobieranie przez rośliny innych składników odżywczych. Niedobór wapnia może natomiast opóźniać lub uniemożliwiać zawiązywanie się owoców czy wykształcanie młodych pędów. Często rośliny borykające się z tą przypadłością są niewielkie, poskręcane i mają postrzępione liście. Czasami na owocach pojawiają się też czarne plamy, które sprawiają, że plony nie są zdatne do spożycia.

Z tego powodu wapnowanie jest znacznie lepszym pomysłem niż stosowanie środków, które mają za zadanie jedynie podnieść pH gleby. Warto jednak pamiętać, by przeprowadzić je zgodnie z obowiązującymi zasadami i wskazaniami producenta. W innym przypadku można zaszkodzić uprawom.

Przeczytaj również: Opylanie roślin. Naturalne sposoby na zdrowe warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe

opylanie roślin Opylanie roślin jest dobrym sposobem, aby pozbyć się szkodników z roślin. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.