Spis treści:
Kopcowanie warzyw – dobry sposób na przechowanie
Dawniej tak popularny sposób przechowywania warzyw wyparły z czasem drewniane skrzynki chowane w piwnicach i specjalnie do tego przygotowanych ziemiankach. Jednak na działkach oraz w bardziej tradycyjnych ogrodach, gdzie brakuje piwnicy oraz z różnych przyczyn trudno długotrwale przechować warzywa np. altankach czy domkach gospodarczych, tradycyjne kopcowanie zebranych okazów to wciąż jeden z najlepszych sposobów na ich przechowywanie.
Na liście gatunków nadających się do tego doskonale znajdują się oczywiście marchewka oraz pietruszka korzeniowa. Trzymane w gruncie piaszczystym, w specjalnych rowach, pod warstwami piasku, słomy i ziemi potrafiły utrzymywać świeżość tygodniami i tak przeczekać nawet całą zimę. Chcesz nauczyć się kopcować zebrane warzywa tak, jak robili to dziadkowie? Oto prosta rada, jak sprawić, że zebrane marchew i pietruszki pod kopcem zachowają twardość oraz smak.
Zebrana marchew i pietruszka dawniej po oczyszczeniu i dokładnych oględzinach ponownie trafiały do ziemi. Po co? Tak przechowywano je aż do wiosny. Fot. Aynur_sib/CanvaPro
Największą zaletą umiejętnego kopcowania zbiorów z grządki jest zachowanie jędrności korzeni, a także utrzymanie ich w dobrej kondycji bez objawów chorób przechowalniczych. Jeśli dotąd tego nie próbowałeś, podpowiadam, jak przygotować miejsce w ogrodzie na kopcowanie warzyw. Ten dobry sposób na przechowywanie sprawdzi się również przy burakach. Pamiętaj, żeby przed zasypaniem warzyw dokładnie je przejrzeć, do kopców muszą trafiać okazy:
- wstępnie oczyszczone,
- zdrowe,
- dojrzałe, ale nie przejrzałe,
- dobrze wykształcone,
- nieuszkodzone.
Choć niektórzy ogrodnicy decydują się na kopce napowierzchniowe, dla pewności, że pierwsze przechowywanie tradycyjną metodą będzie udane, wybierz kopcowanie zagłębione.
Przeczytaj również: Przechowujesz warzywa na zimę? Sprawdź, dlaczego gniją i jakie są choroby przechowalnicze
W jaki sposób kopcować warzywa?
Prawidłowe przygotowanie kopca na warzywa wcale nie jest skomplikowane. Jednak ważne jest trzymanie się zasad podczas wykopywania rowów. Niezwykle istotna jest odpowiedni rozmiar oraz głębokość, bo dobrze wykopany rowek pod kopiec warzywny to dość dużo miejsca do przechowywania, stabilna temperatura oraz warunki zgodne z potrzebami gatunkowymi zebranych warzyw.
Doświadczeni ogrodnicy dużą wagę przywiązują do wyboru miejsca, które w każdym kolejnym roku powinno różnić się od poprzedniego. Jednak zwróć uwagę na to, by rów do kopcowania warzyw znalazł się tam, gdzie gleba nie podmaka, jest piaszczysta, w miarę lekka, a pobliskie elementy małej architektury lub nasadzeń skutecznie osłonią kopiec przed szalejącym zimą wiatrem.
W jaki sposób kopcować warzywa?
- Wykop rów tuż po zbiorach, segregacji warzyw i wstępnym oczyszczeniu. Wcześniejsze odsłonięcie gleby mogłoby doprowadzić do jej nadmiernego osuszenia, a tym samym pogorszenia warunków przechowywania.
- Trzymaj się określonych wytycznych, dotyczących rozmiaru rowu dla marchwi i pietruszki – minimalna głębokość wynosi 50 cm, a szerokość powyżej 40 cm.
- Nie zasypuj całkowicie wyłożonych w rowie warzyw. Pierwsza warstwa powinna zapewnić im wstępne schłodzenie, dlatego wysyp na zdrowe korzenie ok. 5 cm ziemi.
- Okrywanie kopców zaplanuj dopiero wtedy, gdy nadejdą silniejsze przymrozki. Rób to schematycznie – najpierw dodaj kolejną warstwę ziemi, później ułóż słomę i znów wysyp warstwę ziemi. Idealne wysokości warstw powstałych w ten oto sposób warstw to kolejno: 15 cm, 20 cm i 15 cm dla płytszych rowków lub 20 cm, 30 cm i 20 cm dla głębszych wykopów.
O czym jeszcze warto pamiętać? Ogrodnicy podpowiadają, aby unikać rozgrzebywania warstw ochronnych. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie odkrywaj warzyw w czasie zimowego kopcowania. W ten sposób mógłbyś doprowadzić do nagłej zmiany stabilnych warunków, a w konsekwencji do utraty części zbiorów. Dla pewności, że nic złego nie dzieje się z twoimi zapasami, skorzystaj z urządzenia nazywanego termometrem doglebowym lub elektronicznym termometrem kopcowym. W stabilnej temperaturze marchewki i pietruszki doczekają wiosny, a przy tym pozostaną twarde, jędrne, smaczne i soczyste.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak przechowywać czosnek przez zimę? Nie będzie ani pleśniał, ani wysychał
Prosty trik na przechowywanie ziemniaków. Wrzuć do skrzyni te liście, bulwy będą twarde i jędrne
Te warzywa zbierz dopiero po solidnym przechłodzeniu. Nabiorą najlepszego smaku