Spis treści:
Dlaczego ziemniaki kiełkują i robią się miękkie?
Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że przeciętny Polak zjada rocznie około 100 kg ziemniaków. Nie bez powodu są często uprawiane w ogrodach. Ponadto zachowują swoją świeżość nawet przez kilka miesięcy, co zachęca do robienia ich zapasów na zimę. Ważne jest jednak, aby zrobić to w sposób odpowiedni, inaczej bulwy szybko zaczną kiełkować lub gnić. Dlaczego ziemniaki kiełkują i robią się miękkie? Szczególną uwagę należy zwrócić na warunki przechowywania. Ważne jest, aby bulwy nie były narażone na światło słoneczne, inaczej będą wytwarzać toksyczną substancję zwaną solaniną. Należy też unikać miejsc ciepłych – wysokie temperatury sprawiają, że ziemniaki puszczają kiełki. Czy takie warzywa nadają się do spożycia? Jeśli kiełki są małe, należy je obciąć i grubo obrać skórkę, aby pozbyć się toksycznych związków. W przypadku, gdy są one duże, a ziemniaki zaczęły zmieniać kolor na zielony, należy je wyrzucić, gdyż mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Aby ziemniaki były twarde i jędrne przez kilka miesięcy, należy zapewnić im suche i ciemne miejsce o temperaturze 7-10 st. C. Do przechowywania bulw świetnie sprawdzi się piwnica, garaż lub spiżarnia. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, możemy użyć do tego szafki znajdującej się w korytarzu. Warzywa można też spokojnie umieścić na balkonie, ale pod warunkiem, że pozwolą na to warunki pogodowe. Zdecydowanie odradza się przechowywanie ziemniaków w foliowych workach bądź plastikowych reklamówkach, ponieważ zaczną one szybciej gnić. Najlepiej umieścić je w drewnianych skrzyniach lub przewiewnych workach (np. z płótna bądź siatki).
Ziemniaki najlepiej przechowywać w przewiewnych workach lub drewnianych skrzyniach. Fot.Avalon_Studio/CanvaPro
Jak przechowywać ziemniaki? Sposób na twarde bulwy
Sposobów na przechowywanie ziemniaków jest mnóstwo. Jedni przechowują bulwy w kopcach na terenie ogrodu, podczas gdy inni wkładają do worków jabłka, kasztany czy żołędzie. Istnieje jednak jeszcze jeden skuteczny sposób, o którym mało kto słyszał. Jak sprawić, żeby bulwy były twarde i bez kiełków przez dłuższy czas? Do worka lub skrzyni z ziemniakami wystarczy włożyć liście jarzębiny. Mają one właściwości bakteriobójcze, a dodatkowo pochłaniają nadmiar wilgoci. Dzięki temu bulwy będą pyszne i jędrne aż do wiosny.
Można też użyć buraków, które chronią bulwy przed gniciem. Wystarczy ułożyć warstwę buraków na ziemniakach – pozwoli to przedłużyć ich żywotność. Warto pamiętać, że bulwy do długotrwałego przechowywania powinny być zdrowe i bez uszkodzeń mechanicznych. Ponadto należy regularnie kontrolować ich stan i usuwać te z widocznymi objawami chorobowymi.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja papryki we wrześniu. Dlaczego papryka zmienia kolor?
Niezwykła odmiana fasoli tycznej. Jak uprawiać fasolę Jimenez?
Przygotowanie zagonu pod uprawę czosnku ozimego. Wybierz najlepsze odmiany do sadzenia jesienią