Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przechowywać czosnek przez zimę? Nie będzie ani pleśniał, ani wysychał

Czosnek to prawdziwy superfood. Nie tylko dodaje potrawom wyrazistego smaku i aromatu, ale również dostarcza wielu witamin i minerałów, które wpływają pozytywnie na nasz organizm. Jeśli posiadasz spory zapas czosnku, można go przechować przez zimę. Aby główki były twarde i nie gniły, należy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania. Poznaj sprawdzone metody, dzięki którym czosnek zachowa swoją świeżość przez dłuższy czas. Jedną z nich stosowali moi dziadkowie.   

Jak przechowywać czosnek przez zimę? Nie będzie ani pleśniał, ani wysychał
Sprawdź, jak przechowywać czosnek, aby główki były twarde i nie pleśniały. Fot.yanadjana/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego czosnek szybko wysycha i pleśnieje?

Czosnek to nieodłączny składnik wielu potraw. Nadaje im wyjątkowego smaku i aromatu, a jego spożywanie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, podnosi odporność oraz wspiera układ pokarmowy. Czosnek można przechowywać przez kilka miesięcy, o ile zapewnimy mu odpowiednie warunki. Natomiast źle przechowywany może szybko stracić wszystkie swoje zalety. Główki trzymamy w suchym, przewiewnym i ciemnym miejscu, najlepiej o temperaturze od 2 do 4 st. C. Z kolei wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi pleśni i zepsuciu czosnku. Poza tym nie może on być narażony na bezpośrednie działanie światła słonecznego, gdyż może to spowodować przedwczesne kiełkowanie. Nieprawidłowo przechowywany czosnek może też wysychać, zwłaszcza jeśli trzymamy go w ciepłym miejscu.

Jak przechowywać czosnek przez zimę?

Istnieje wiele metod na przechowywanie czosnku, które sprawią, że główki będą twarde i bez pleśni przez całą zimę. Niektórzy ogrodnicy przechowują je w piwnicy w skrzyniach z otworami wentylacyjnymi, pudełkach kartonowych lub koszach. Warto jednak mieć na uwadze, że warzywo to źle znosi sąsiedztwo ziemniaków, buraków, marchwi i kapusty. Przed przechowywaniem czosnek należy wysuszyć, przyciąć korzenie, a także usunąć nadmiar łusek. Warto również upewnić się, że główki są całe i nieuszkodzone. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać czosnek przez zimę, wypróbuj jeden z poniższych sposobów.

  • Warkocze – to stara, ale dobra metoda na przechowanie czosnku. Stosowali ją moi dziadkowie, dzięki czemu główki były twarde przez wiele miesięcy. Łodygi czosnku przeplatali ze sobą, dodając kolejne główki (warkocz plecie się tak, jak klasyczny dobierany). Następnie należy go powiesić główkami w dół w suchym i przewiewnym miejscu (można śmiało zawiesić warkocz na ścianie w kuchni).

jak przechowywać czosnek przez zimę Skuteczną metodą przechowywania czosnku jest wiązanie główek w warkocz. Fot.plazaccameraman/123RF.com

  • Wosk – aby przedłużyć trwałość czosnku, roztop wosk w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, a następnie zanurz w nim każdą główkę (na ok. 3 sekundy). Parafina zapobiega nie tylko psuciu się warzywa, ale również przedwczesnemu kiełkowaniu.

  • W lodówce – główki czosnku można również przechowywać w lodówce, ale najlepiej umieścić je w szczelnym pojemniku (takim jak słoik).

  • W zamrażarce – kolejnym sposobem na przechowywanie czosnku jest jego zamrożenie. Niektórzy uważają jednak, że nie będzie już on tak samo smaczny, jak świeży. Dlatego najlepiej jest obrać ząbki, zmielić je, po czym dodać odrobinę wody lub bulionu oraz zamrozić w pojemniku do lodu. Czosnkowe kostki przechowujemy w szczelnych pojemnikach, ale przetrwają tylko miesiąc bez utraty smaku.  

  • Pieczenie – to dobry sposób na przechowywanie czosnku przez dłuższy czas. Wystarczy upiec główki w piekarniku w temperaturze 175 st. C przez około 45 minut. Po upieczeniu należy odkroić ich końcówki i wycisnąć miękki czosnek do szczelnego pojemnika. Gdy czosnek wystygnie, należy umieścić go w zamrażarce.

  • Marynowanie – czosnek można zamarynować w słoiku z zalewą octową. Dzięki temu możemy zwiększyć jego żywotność nawet do kilku miesięcy.

  • Suszenie – czosnek należy obrać i pokroić na cienkie plasterki. Następnie należy wysuszyć je w piekarniku ustawionym na 45 st. C przez około 30 minut. Przechowujemy go w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak sadzić czosnek ozimy, żeby główki były duże i zdrowe? Zadbaj o dobre podłoże

Jak przechowywać czosnek do czasu sadzenia? Dzięki tym sposobom ząbki nie wyschną i nie spleśnieją

Błędy podczas sadzenia czosnku. Za małe ząbki, płytkie sadzenie, brak nawożenia

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.