Spis treści:
- Begonia - charakterystyka
- Zimowanie begonii
- Gdzie zimować begonie? Garść wskazówek
- Begonia - zimowanie nie dla wszystkich
Begonia - charakterystyka
Begonia, zwana ukośnicą, to rodzaj rośliny z rodziny begoniowatych (Begoniaceae). Lubi klimat tropikalny i subtropikalny, a najwięcej gatunków występuje w Ameryce Południowej. Ogółem jest ich naprawdę dużo - do begoniowatych zalicza się niemal 1500 gatunków! Ta mnogość przekłada się na różnorodność tych roślin pod względem ich wielkości i pokroju. Można spotkać okazy:
- zielne,
- drewniejące,
- krzaczaste,
- miniaturowe,
- i dorastające nawet do 3 m.
Dobrze rosną w ziemi żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej i przepuszczalnej. Nie tolerują nadmiernego podlewania, choć lubią wysoką wilgotność powietrza. W zależności od odmiany, dobrze czują się w pojemnikach i/lub w gruncie. Niektóre gatunki mogą wytwarzać bulwy lub kłącza. Są to rośliny bardzo ozdobne, zarówno pod względem liści, jak i kwiatów. Liście, od których wzięła się ich potoczna nazwa, są charakterystycznie asymetryczne, tzn. jedna połówka liścia jest mniejsza od drugiej.
Sprawdź: Piękna roślina w doniczce – begonia doniczkowa. Jak ją pielęgnować?
Begonie dostępne sa w różnych kolorach. Fot.123RF.com
Ozdobne odmiany różnią się ich wielkością, zabarwieniem i kształtem blaszek. Wśród nich najbardziej popularne są begonie królewskie. Z kolei wśród begonii o ozdobnych, wielobarwnych kwiatach niezwykle atrakcyjne są begonie wiszące, begonia bulwiasta oraz begonia stale kwitnąca.
Zimowanie begonii
Kiedy nadchodzi jesień, a wraz z nią pierwsze przymrozki, begonie umierają. Czy masz w ogrodzie, na tarasie lub na parapecie swoje ulubione begonie? Zimowanie może sprawić, że będziesz mógł cieszyć się nimi także w kolejnym sezonie, zwłaszcza, jeśli to jest któraś z poniższych odmian. W tym okresie nie można zapomnieć również o niektórych begoniach pokojowych.
-
Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta jest nadzwyczaj ozdobną i wielogatunkową odmianą begoni. Od wiosny aż do późnej jesieni obficie obsypuje się kwiatami, którą są niezwykle różnorodne. Ich różnorodność kolorystyczna jest ogromna - od żółtych, białych, różowych, czerwonych po dwukolorowe. Wśród begonii bulwiastych wyróżnia się:
- begonie bulwiaste zwisające,
- pełnokwiatowe (kwiaty przypominają róże),
- strzępiaste (z postrzępionymi, dużymi kwiatami),
- begonie drobnokwiatowe (o licznych, malutkich kwiatach).
Roślina ta nadaje się do uprawy zarówno w balkonie, jak i w ogrodzie. Jej liście oraz pędy są bardzo kruche, dlatego należy delikatnie je pielęgnować. Pozostawiona w gruncie będzie rośliną jednoroczną. Jeśli jednak chcesz spróbować je przezimować, nie powinno być z tym problemu. Jest to w zasadzie najłatwiejsza do przechowywania odmiana begonii. Wytwarza bulwy, w których gromadzi swoje zapasy i to właśnie je należy wyjmować z ziemi przed pierwszymi przymrozkami. Po oczyszczeniu i osuszeniu można włożyć je do pudełka bądź drewnianej skrzynki, po czym przysypać np. torfem. Zimowanie begonii bulwiastych najlepiej przeprowadzać w temperaturze wynoszącej około 8 st.C.
-
Begonia bulwiasta zwisająca
Begonie bulwiaste zwisające to mieszańce należące do odmian z grupy Pendula begonii bulwiastej z gęsto zebranymi kwiatostanami. Z powodu efektownie zwisających pędów i szerokiej palety barw długo utrzymujących się kwiatów, są to najchętniej uprawiane begonie na balkonie oraz zewnętrznych parapetach okiennych.
Pięknie wyglądają zarówno w wiszących koszach, jak i balkonowych donicach. Doskonale sprawdzają się również na trejażach i pergolach. Tak jak reszta begonii, nie lubią niskich temperatur, dlatego ich zimowanie w gruncie jest niemożliwe. Nie uda się również przeniesienie pojemników z rośliną do cieplejszego pomieszczenia.
Aby zachować ich piękno na kolejny sezon, wykop w październiku bulwy, a następnie odetnij łodygi i liście. Następnie umieść je w drewnianych skrzynkach i przysyp torfem zmieszanym z piaskiem. Dopiero tak przygotowane bulwy możesz przetrzymać zarówno w chłodniejszym, jak i w ogrzewanym pomieszczeniu. Begonia wisząca nie wymaga żadnej pielęgnacji w okresie spoczynku.
-
Begonie dragon
Kolejną rośliną, którą można z powodzeniem przechować przez zimowe miesiące, jest begonia powstała w wyniku skrzyżowania odmiany bulwiastej z odmianą wiecznie kwitnącą - begonia dragon. Nazywana jest również begonią smoczą, Red Dragon lub Dragon Wing. Charakteryzuje się ciekawym, zwisłym pokrojem i może osiągać nawet 70 cm wysokości. Jej okazałe, czerwone bądź różowe kwiaty pojawiają się już w maju, utrzymując się aż do listopada.
Zimowanie tej rośliny pomaga uzyskać obfitsze i bardziej efektowne kwitnienie wraz z jeszcze silniejszy rozrostem w kolejnym roku. Begonie te cechują się dobrą odpornością na warunki atmosferyczne. Nie są jednak w stanie przetrwać na mrozie. Dlatego też, przed nadejściem pierwszych minusowych temperatur zalecane jest wykopanie bulw i skrócenie pędów do ok. 2 cm. Tak przygotowane bulwy trzeba oczyścić, osuszyć, a następnie umieścić w drewnianej skrzynce lub kartonowym pudełku z mieszanką suchego torfu i piasku. Nie muszą być przykryte. Optymalna temperatura do przechowywania tak przygotowanych bulw wynosi 10 st.C.
-
Królewska begonia w doniczce
Begonia królewska (Begonia rex Putz.) to roślina o wyjątkowo ozdobnych, wielobarwnych i owłosionych liściach. Mają charakterystyczny, sercowaty kształt. Begonia ta została sprowadzona z Anglii i traktowana jest jako roślina pokojowa. Choć jej drobne i mało dekoracyjne kwiaty mogą utrzymywać się cały rok, to zimą potrzebuje nieco chłodniejszego otoczenia. Aby weszła w okres spoczynku, wystarczy zapewnić jej temperaturę wynoszącą ok. 12-15 st.C i rzadziej ją podlewać. Rozważnie wybierz miejsce do jej zimowania - begonia królewska nie znosi przeciągów.
Gdzie zimować begonie? Garść wskazówek
Do zimowania bulw begonii dobrze sprawdzi się np. piwnica, garaż, chłodna klatka schodowa lub jakakolwiek najchłodniejsza część mieszkania, jeśli nie masz wolnostojącego domu. Najważniejsze, aby było to suche miejsce, w którym temperatura nie będzie spadała poniżej 0 st.C. W lutym można zacząć przygotowywać bulwy do ponownego posadzenia. W tym celu należy ułożyć je ciasno w pojemnikach, ich wierzchnią stroną do góry i przysypać mieszanką torfu z piaskiem w stosunku 1:1 i przenieść do cieplejszego, jasnego pomieszczenia, które zapewni im ok. 18 st.C. W takich warunkach, bulwy zaczną wypuszczać pędy. Kiedy będą mieć już około 10 cm, należy rozsadzić je pojedynczo do doniczek o średnicy 10 cm. W maju, po uprzednim zahartowaniu, można wysadzać begonie na balkonie w docelowych miejscach.
Begonia - zimowanie nie dla wszystkich
Niestety, nie wszystkie gatunki i odmiany będą nadawać się do takiego przechowywania w niższych temperaturach. Przykładem jest begonia wiecznie kwitnąca. Choć w warunkach domowych potrafi kwitnąć cały rok, na zewnątrz jest rośliną typowo jednoroczną, której zimowanie zazwyczaj się nie udaje i trzeba wysiewać ją na nowo.