Rośliny domowe

Piękna roślina w doniczce – begonia doniczkowa

Begonia to dość popularna roślina stosowana w ogrodzie. Coraz częściej jest uprawiana w doniczce. Ze względu na jej duże walory dekoracyjne decyduje się na nią coraz więcej osób. Warto poznać, jakie wymagania ma ta roślina, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja i na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas jej uprawy.

Piękna roślina w doniczce – begonia doniczkowa

Fot.123RF.com

Pochodzenie i morfologia

Begonia doniczkowa, czyli begonia bulwiasta to bylina z rodziny begoniowatych - Begoniaceae. Jej łacińska nazwa to Begonia xtuberhybrida. Z wielokrotnego krzyżowania różnorodnych gatunków begonii powstała odmiana domowa. Ameryka Południowa to kraj, z którego wywodzi się ten piękny kwiat doniczkowy o wzniesionych owłosionych łodygach dorastają do 40 cm wysokości. Z wiekiem łodygi stają się bardziej zwisające. Nie można w jej przypadku zapomnieć o sercowato- lancetowatych liściach, dzięki którym uważana jest ona za kwiat o dekoracyjnych liściach.  Nawet po przekwitnięciu kwiatów jej uprawa w doniczce przynosi wiele korzyści.

Najważniejszym elementem są jednak piękne kwiaty, które kwitną od maja aż do października. Wyrastają one z kącików liści. Mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Te kwiaty doniczkowe spotykane są w różnych barwach, zaczynając od  białej i żółtej, poprzez łososiową i różową, a kończąc na czerwonej. Sprawdź także ten artykuł o uprawie begonii bulwiastej.

Uprawa

Begonia bulwiasta to bylina niezimująca w gruncie, której wymagania nie są aż tak wysokie. Wystarczy, że będzie ona miała dostęp do żyznego, próchniczego, przewiewnego i lekko kwaśnego podłoża. Do tego musimy dodać nasłonecznione i ciepłe stanowisko, ale ten kwiat doniczkowy zniesie także półcień.  Nie można zapomnieć o podlewaniu i pielęgnacji rośliny. Podlewanie wykonuje się, by ziemia była cały czas dostatecznie wilgotna, natomiast pielęgnacja polega przede wszystkim na usuwaniu przekwitniętych kwiatów - poprawi to obfitość kwitnienia.

Sadzi się ją w rozstawie 20x30 cm, zależy to też od konkretnej odmiany. W zależności od tego, gdzie mamy zamiar sadzić, tak przypada termin. Jeśli to uprawa w doniczce, można zacząć już w drugiej połowie lutego. Jeśli zaś uprawa ma przebiegać w gruncie, wówczas begonię bulwiastą sadzi się w drugiej połowie lata. Po wysadzeniu istotne jest regularne podlewanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o begonii wielkokwiatowej?

Rozmnażanie zazwyczaj przechodzi generatywnie. Rzadko kiedy wegetatywnynie przez podział bulw lub  sadzonkowanie.  Ze względu na to, że begonia domowa nie jest rośliną zimującą w gruncie, należy ją przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze od 6 do 8st.C. Jeśli są to rośliny mateczne, wtedy temperatura jest nieco wyższa i sięga od 8 do 10st.C.

Begonie jako kwiaty doniczkowe - ich zastosowanie i odmiany

Tymi kwiatami doniczkowymi z dekoracyjnymi liśćmi możemy wzbogacić nasze kwietniki sezonowe, ogrody i inne kompozycje. Nadają się one zarówno na balkony, jak i do pomieszczeń w domu. Bardzo atrakcyjne są ich odmiany różniące się przede wszystkim kolorem oraz pełnością kwiatów.

Zobacz więcej zdjęć

Dostępnych odmian jest naprawdę bardzo dużo, ale najbardziej znanymi i polecanymi  odmianami są: 'Richard Galie'- ciemnych, wydłużonych liściach i licznych półpełnych morelowych kwiatach, 'Flamboyant'- o ciemnoczerwonych pojedynczych kwiatach, 'Orange' - ma pełne pomarańczowo- czerwone kwiaty i zwisające pędy, 'Helene Harms' - o pojedynczych żółtych kwiatach, 'Champagner' - o zwisających pędach i kremowobiałych pełnych kwiatach, oraz 'Illumination Apricot' - o zwisających pędach i żółtopomarańczowych pełnych kwiatach.

Jak widać, begonie domowe są dostępne w różnej kolorystyce i można je bez problemu dopasować do wielu kompozycji kwiatowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i uprawie osiągniemy efekt pięknych dużych kwiatów. Begonie bulwiaste mogą cieszyć urokiem zarówno w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie, a dzięki swoim dekoracyjnym liściom będą ozdobą przez cały rok.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.