Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zamiokulkas nie chce rosnąć, już dawno nie wypuścił nowych liści? Zastosuj organiczną odżywkę

Zamiokulkas to bardzo efektowna roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie zyskała ogromną popularność. Zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na niezwykle ozdobne liście, ale też z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych. Zdarza się jednak, że zamiokulkas przestaje rosnąć i wypuszczać nowe liście. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Z tą domową odżywką kwiat będzie rósł jak szalony.

Zamiokulkas nie chce rosnąć, już dawno nie wypuścił nowych liści? Zastosuj organiczną odżywkę
Wypróbuj domową odżywkę na wzrost do zamiokulkasa. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego zamiokulkas nie chce rosnąć?

Zamiokulkas uchodzi za jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin doniczkowych. Nie potrzebuje częstego podlewania, nawożenia czy przesadzania. Co więcej, doskonale znosi warunki, które wielu innym roślinom nie odpowiadają (m.in. słabe oświetlenie, niska wilgotność powietrza czy przesuszenie).

Warto jednak pamiętać, że nawet taka „żelazna roślina” może przestać rosnąć, gdy zostanie zaniedbana przez dłuższy czas. Na tworzenie nowych liści zamiokulkasa kluczowy wpływ mają: oświetlenie, temperatura, podlewanie rośliny, a także substancje odżywcze. W przypadku, gdy któryś z tych parametrów nie jest odpowiedni, nowe liście się nie pojawiają.   

Błędy w uprawie zamiokulkasa

Jak już wcześniej wspominaliśmy, zamiokulkas nie ma wielkich potrzeb pielęgnacyjnych i jest rośliną dość odporną. Aby jednak dobrze się rozwijała, należy zadbać o nią we właściwy sposób. Jakich błędów nie popełniać w uprawie zamiokulkasa?  

  • Zbyt obfite podlewanie – zamiokulkas lepiej znosi suszę, niż nadmiar wody. Jako sukulent, posiada zdolność do magazynowania wody w kłączach oraz liściach, dlatego nie potrzebuje częstego podlewania. Przelanie może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni, a co za tym idzie – roślina nie będzie wypuszczać nowych liści.

  • Zbyt mała donica – zamiokulkas nie może mieć zbyt małej doniczki, gdyż ogranicza ona wzrost korzeni, przez co hamowany jest również wzrost części nadziemnej rośliny. Co więcej, doniczka nie może być zbyt duża i głęboka. Dlatego każda nowa doniczka powinna być większa o 1 lub 2 rozmiary.

  • Brak światła – zamiokulkasy dobrze radzą sobie zarówno na stanowiskach słonecznych (jednak nie bezpośrednio nasłonecznionych), jak i w półcieniu. Natomiast przy niedoborze światła liście rośliny zaczynają się wyciągać i stają się jasnozielone.

Przeczytaj również: Zamiokulkas odżyje i wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy sięgnąć do szafki z lekami lub pójść do apteki

zamiokulkas Sprawdź, co zrobić, by zamiokulkas wypuścił nowe liście. Fot.123RF.com

  • Przeciągi i nagle zmiany temperatury – optymalna temperatura dla zamiokulkasa to 22-25 st. C. Zimą, w okresie spoczynku, zniesie nawet nieco chłodniejsze warunki (16-18 st. C), natomiast temperatura poniżej 5 st. C może doprowadzić do zamierania rośliny. Ponadto zamiokulkasy są bardzo wrażliwe na przeciągi, co może skutkować zrzucaniem liści.

  • Zbyt intensywne nawożenie – przenawożenie rośliny może doprowadzić do poparzenia korzeni. W tym wypadku zamiokulkas zarzuci wytwarzanie nowych liści na rzecz regeneracji systemu korzeniowego. Aby ustrzec się od tego błędu, należy stosować nawozy dedykowane tym roślinom i ściśle trzymać się dawek narzuconych przez producenta.

Odzywka na wzrost do zamiokulkasa

Zastanawiasz się, jak pobudzić zamiokulkasa do wzrostu? Spieszymy z podpowiedzią. Wystarczy przygotować domową odżywkę, która przyczyni się do poprawy stanu rośliny i skłoni ją do wypuszczenia nowych liści. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, a daje świetne efekty. Do jej przygotowania będziemy potrzebować produktu, który zwykle ląduje w koszu na śmieci. Chodzi o resztki jabłek.  

Aby przygotować odżywkę na wzrost zamiokulkasa, należy przede wszystkim wysuszyć jabłka (na słońcu lub w piekarniku). Kolejnym krokiem jest zblendowanie suchych resztek. Uzyskany proszek należy rozsypać pod rośliną i wymieszać z wierzchnią warstwą podłoża. I gotowe! Resztki z jabłek zawierają wiele dobroczynnych substancji, takich jak azot, fosfor, potas, magnez, bor czy wapń, które przyspieszają wzrost roślin i poprawiają ich kondycję. Taka domowa odżywka sprawdzi się nie tylko w przypadku zamiokulkasów, ale również kaktusów, sukulentów i innych roślin doniczkowych.

Przeczytaj również:

Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Bomba witaminowa dla skrzydłokwiatu. Po zielonej, naturalnej mieszance zakwitnie jak nigdy wcześniej

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.