Rośliny domowe

Jak uprawiać palmę koralową? Te wskazówki gwarantują sukces!

Chamedora wytworna nazywana jest też palmą koralową. Charakteryzuje się długimi jasnozielonymi liśćmi o nieco tropikalnym wyglądzie. Nic dziwnego, pochodzi z ciepłych krajów takich jak Meksyk. W domowych warunkach może osiągnąć nawet 150 cm wysokości.

Jak uprawiać palmę koralową? Te wskazówki gwarantują sukces!
Należy obficie podlewać chamedorę wytworną, szczególnie latem Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Chamedora wytworna — podlewanie

Palma koralowa powinna być równomiernie nawilżona i pod żadnym pozorem nie może wysychać. Dlatego należy obficie podlewać chamedorę wytworną, szczególnie latem. Mniejszym roślinom wystarczy dostarczanie wody raz w tygodniu. Można je też umieścić pod prysznicem i spryskać wodą, a następnie dobrze osuszyć przed włożeniem do doniczki. Za wszelką cenę należy unikać zalegania wody w podstawce. Można ją pozostawić, jednak w takiej ilości, aby do kolejnego podlewania całkowicie została wchłonięta przez roślinę. Zimą z kolei wystarczy jej jedynie lekko wilgotne podłoże.

Chamedora wytworna — nawożenie

Młode rośliny, które są jeszcze w pierwszym roku życia, nie muszą być nawożone w celu pobudzenia wzrostu korzeni. Zazwyczaj dysponują jeszcze odpowiednią ilością składników odżywczych ze względu na dość świeże podłoże. Starsze okazy chamedory wytwornej nawozić można co 2-3 tygodnie od marca do września płynnym środkiem do roślin zielonych lub specjalnym preparatem do palmy koralowej. Zwykle wystarczy zastosowanie połowy zalecanej dawki. Jako alternatywę dla płynnych środków można zastosować też pałeczki nawozowe, które stale będą dostarczać roślinie wszystkich cennych składników odżywczych i minerałów.

Chamedora wytworna — przesadzanie

Palma koralowa powinna być przesadzana na wiosnę w sytuacji, kiedy jej bryła korzeniowa jest tak gęsta, że wysuwa się z doniczki lub wyrasta poza jej krawędzie. Częstotliwość tego zabiegu zależy od wielkości i stanu rośliny. Dla młodych palm wynosi zazwyczaj 2 lata, dla starszych od 3 do 5. W przypadku bardzo dużych okazów zwykle wystarczy wymienić górną warstwę podłoża w doniczce.

Rośliny te mają tendencję do wzrostu, jeżeli są umieszczone w dużej donicy. Z tego powodu, jeżeli nie chcesz, aby osiągały zbyt duże rozmiary, nie powinieneś stosować obszernych doniczek. Warto wybrać pojemniki, które są głębsze niż szersze ze względu na to, że korzenie palm koralowych rosną raczej w dół niż na szerokość. Dodatkowo powinny mieć otwory na dnie, aby nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć. Warto również umieścić drenażową warstwę żwiru lub granulek na dnie donicy. Aby przesadzić palmę koralową, należy wyciągnąć ją bardzo delikatnie ze względu na jej wrażliwe korzenie.

Chamedora wytworna — rozmnażanie

Rozmnażanie chamedory wytwornej może nastąpić przez nasiona lub sadzonki. Dostępne są one w specjalistycznych sklepach, ale można je uzyskać również z istniejących roślin. Podczas fazy kwitnienia należy szczotkować kwiaty kilka razy dziennie drobnym pędzelkiem. Jeśli zabieg ten się powiedzie, wówczas uformują się zielone owoce, które później staną się czarne i będą zawierały w sobie nasiona. Kiedy opadną, będzie to oznaka ich dojrzałości. Strąki nasienne należy moczyć w ciepłej wodzie przez 1 do 2 dni przed siewem. Następnie napełnić doniczkę ziemią i lekko przykryć nią nasiona. Pojemniki należy trzymać w cieple. Idealna temperatura to 25°C. Należy też unikać bezpośredniego światła słonecznego. Podłoże zawsze powinno być lekko wilgotne. Do pojawienia się pierwszych zalążków potrzeba czasu — minimum kilku tygodni. Gdy młoda roślina osiągnie wysokość około 8 cm, można ją przesadzić do większych donic.

Chamedora wytworna — przycinanie

Regularne przycinanie chamedory wytwornej nie jest konieczne. Wystarczy jedynie usuwać z pnia starsze, zeschnięte liście przy pomocy ostrych sekatorów. Można również odciąć suche końce liści zwykłymi nożyczkami domowymi.

Chamedora wytworna — ziemia

Podłoże powinno być dobrze osuszone i lekko zasadowe. Tolerowane są również gleby kwaśne. Można użyć specjalnej gleby do palm lub standardowych mieszanek dla roślin doniczkowych. Wybierając odpowiednie podłoże dla rośliny, warto upewnić się, że jest ono przepuszczalne.

Ziemia chamedory wytwornej może być glebą gliniastą, ale wówczas powinna zostać zmieszana z piaskiem w stosunku 1:1, aby podłoże miało odpowiednią przepuszczalność. W taki sam sposób należy postąpić z ziemią doniczkową. Rośliny te nie lubią gleby bogatej w składniki odżywcze.

Chamedora wytworna — choroby

Choroby chamedory wytwornej praktycznie nie występują. Wybacza większość błędów pielęgnacyjnych. Niemniej jednak nie jest odporna na ataki szkodników takich jak:

  • wciorniastki – pojawiają się one szczególnie w sytuacji, gdy roślinie nie jest zapewniona wystarczająca wilgotność. Szkodniki te rozprzestrzeniają się również na inne byliny;
  • przędziorki – pojawienie się pajęczyn na palmie koralowej może być oznaką ich obecności;
  • owady łuskowate – ich obecność jest trudno rozpoznać. Jedynie nagromadzenie wydzielin podobnych do spadzi może wskazywać na ich atak. Chociaż owady łuskowate teoretycznie można zbierać ręcznie, rzadko zdarza się, aby wszystkie z nich zostały faktycznie znalezione.

Wymienione szkodniki występują wtedy, kiedy wilgotność jest zbyt niska. Jako środek zapobiegawczy warto zatem zadbać o optymalne nawilżanie samej rośliny i jej otoczenia. Natomiast gdy wciorniastki czy przędziorki już się pojawią, mogą być potrzebne naturalne opryski lub odpowiednie środki chemiczne.

Chamedora wytworna — stanowisko

Idealne stanowisko chamedory wytwornej to miejsce w lekkim słońcu lub w półcieniu. Nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie może być umieszczona w mocno nasłonecznionej lokalizacji, w której przez cały dzień gleba jest mocno ogrzewana. Stanowiska nasłonecznione rankiem lub wieczorem nie zaszkodzą jej, jednak w południe palma koralowa nie powinna przebywać w pełnym słońcu. Roślina radzi sobie dobrze w półcieniu i cieniu, jednak może się zdarzyć, że wybrane miejsce będzie dla niej zbyt ciemne. Wówczas będzie można zaobserwować niezwykle długie liście.

Chamdeora wytworna nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych Fot. 123RF/PICSEL

Idealne są dla niej chłodne letnie temperatury około 20°C. Osoby, które dysponują zacienioną strefą, mogą wystawić palmę koralową na zewnątrz od czerwca. Zimą roślina ta powinna być umieszczona w chłodniejszym miejscu o temperaturze od 12 do 15°C. Jeżeli podczas hibernacji nie znajdzie się w odpowiednio chłodnym miejscu, wówczas istnieje ryzyko, że nie zakwitnie. W związku z tym temperatura, w której przebywa, nie może spaść poniżej 10°C.

Chamedora wytworna — pielęgnacja, dodatkowe wskazówki

Roślina potrzebuje dużo wody, szczególnie latem. W żadnym wypadku bryła korzeniowa nie może wysychać, ale też nie należy doprowadzać do zalegania wody. Latem od czasu do czasu można spryskać palmę wodą. Pielęgnacja chamedory wytwornej jest łatwa, ponieważ jest to roślina, która nie potrzebuje szczególnych zabiegów. Od kwietnia do sierpnia warto co dwa tygodnie zastosować niewielką dawkę nawozu płynnego,

Chamedora wytworna będzie piękną ozdobą każdego wnętrza, jeżeli tylko zostaną zapewnione jej odpowiednie warunki. Roślina ta świetnie się prezentuje, kiedy umieszczona jest w bogato zdobionej, wysokiej donicy. Dlatego warto postawić ją w eksponowanym miejscu np. w salonie, aby mogła cieszyć oczy nie tylko domowników, ale również gości. Na pewno wzbudzi zachwyt.

Przeczytaj: 

Jak ciąć lawendę na wiosnę i kiedy przeprowadzać ten zabieg

Czy można przyspieszyć wydanie paszportu? Wkrótce ogromne zmiany

Nietypowe doniczki dla domowych kwiatów na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać palmę koralową? Te wskazówki gwarantują sukces!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.