Rośliny domowe

Własną palmę wyhodujesz z kokosa. Sprawdź, jak to zrobić

Palma kokosowa to prawdziwa namiastka tropików w twoim domu. Okazuje się, że jej uprawa w warunkach pokojowych jest stosunkowo prosta – wystarczy okazać roślinie trochę uwagi, by cieszyć się pięknymi liśćmi przez wiele lat. Sprawdź, jak wyhodować palmę z kokosa i jak ją pielęgnować, by zdrowo rosła.

Własną palmę wyhodujesz z kokosa. Sprawdź, jak to zrobić
Palma kokosowa bardzo dekoracyjna i rozłożysta roślina. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Palma kokosowa — charakterystyka

Palma kokosowa, kokosowiec, kokos właściwy – w taki sposób określa się tę egzotyczną roślinę. Do końca nie wiadomo, skąd pochodzi, ale prawdopodobnie pojawiła się w Azji Południowo-Wschodniej bądź okolicach Wielkiej Rafy Koralowej.  

Aktualnie w naturalnym środowisku znajdziesz ją między innymi w Brazylii, Wenezueli, państwach Afryki, Australii czy Azji, a podobne do niej rodzaje – w Amerykach Środkowej i Południowej. Rodzina arekowatych, do której należą palmy, liczy niemal 3000 gatunków, a większość z nich jest roślinami drzewiastymi. Nasiona tego egzotycznego drzewa rozprzestrzeniają się przenoszone przez fale morskie. 

Drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia” – tak w sanskrycie (języku dawnych Indii) tłumaczona jest nazwa palmy kokosowej. Nic dziwnego, kokos jest wykorzystywany nie tylko do jedzenia, ale też picia (woda), produkuje się z niego olej, ma ponadto setki innych zastosowań. Z portugalskiego coco oznacza z kolei… małpę. 

W Polsce kokosowiec uprawiany jest w doniczkach. Roślina może żyć naprawdę wiele lat. 

Przeczytaj również: Palma sabałowa: Nieoceniona na męskie schorzenia. Pomoże w problemach z prostatą i łysieniem

Palma kokosowa w naturze dorasta do 20-30 metrów wysokości. Fot. Pexels

Palma kokosowa — wygląd

W naturalnym środowisku palma kokosowa osiąga nawet 20-30 metrów wysokości, w uprawie może dorosnąć natomiast do 3 metrów (jednak potrzebuje na to kilkunastu lat). Drzewo ma swój charakterystyczny pojedynczy pień oraz duże liście skupione w koronie. Zwykle jest ich aż ok. 25-30, a każdy dodatkowo z niewielkimi pierzastymi listkami. Nie można oczywiście zapominać o owocach, czyli kokosach. Niestety w uprawie domowej palma nie owocuje. 

Roślina w domu potrzebuje sporo miejsca – jej liście mogą rozrosnąć się nawet do 60 centymetrów długości. Warto mieć to na uwadze, decydując się na ten gatunek. 

Palma kokosowa — stanowisko

Uprawa kokosowca jest stosunkowo prosta, a odpowiednie dla niej warunki łatwo utrzymać w domu. Jakie powinno być idealne stanowisko dla palmy kokosowej? 

  • Wybierz jasne miejsce, gdzie dociera sporo światła – to jedna z palm, która może być wystawiona bezpośrednio na działanie słońca. W zimie warto ją doświetlać. Jeśli nie będzie wystarczająco jasno, wzrost rośliny może się zatrzymać. Bardzo młode roślinki musisz jednak najpierw przyzwyczaić do słońca, czyli stopniowo zwiększać dzienny czas ekspozycji na promienie.  

  • Temperatura powinna wynosić powyżej 20°C, szczególnie w lecie, gdy może dochodzić nawet do 28°C. W zimie zapewnij swojej palmie minimum 16-18°C. Nie jest odporna na mróz, dlatego uważaj, by nie narażać jej na wychłodzenie. 

  • Z powodu swojego pochodzenia roślina lubi wysoką wilgotność powietrza. Zadbaj więc, by w pomieszczeniu nie było zbyt sucho, szczególnie zimą (nie stawiaj palmy przy kaloryferze). Uprawiając ten gatunek, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. 

  • W cieplejszych miesiącach palmę w doniczce możesz wystawić do ogrodu, przed dom lub na balkon/taras. Wybierz mocno nasłonecznione stanowisko, ale osłonięte od wiatru. 

Jak widzisz – chociaż palma kokosowa jest rośliną egzotyczną, warunki odpowiednie do jej rozwoju można bez problemu zapewnić w standardowym mieszkaniu. 

Przeczytaj również: Niezwykły egzotyczny sukulent! Będzie idealny na południowy parapet

Sadzenie palmy kokosowej – ziemia i nawożenie 

Ziemia do palmy kokosowej powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna. Możesz wykorzystać standardową ziemię ogrodową wymieszaną z piaskiem albo perlitem lub specjalną mieszankę do uprawy palm. By zapewnić odpowiednią cyrkulację wody – na dół doniczki wsyp drenaż w formie kamyków, keramzytu lub żwirku. Wybierz ponadto donicę z dziurkami w dnie i podstawką, aby nadmiar wody miał swoje ujście. 

Gdy palma rośnie, czyli w miesiącach ciepłych: marzec-październik, nawożenie jest niezbędne, by zadbać o odpowiednią podaż składników mineralnych. Dobrze sprawdzi się uniwersalny nawóz do roślin liściastych lub do palm używany zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Stosuj nawóz co ok. 2 tygodnie. 

Palma kokosowa — podlewanie

Podlewanie palmy kokosowej jest proste, szczególnie zimą. By roślina rosła zdrowo, zastosuj najważniejsze zasady nawadniania: 

  • w lecie roślina potrzebuje sporo wody, podlewaj ją nawet 2 razy tygodniowo, w zimie wystarczy za to nawadnianie raz na 2 tygodnie, 

  • możesz wlać wodę do podstawki, by roślina wypiła odpowiednią ilość, 

  • ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra, uważaj też, by nie przelać rośliny, 

  • latem zraszaj liście palmy, jednak nie rób tego w pełnym słońcu (najlepiej zabierz się za to rano, by nie doszło do spalenia), 

  • warto zastosować wodę odstaną przez minimum 24 godziny, powinna być też miękka. 

Palma kokosowa — choroby

Palma kokosowa jest stosunkowo odporna na choroby. Jak w przypadku większości roślin niewłaściwa pielęgnacja może spowodować jednak drobne problemy. Do najczęstszych należą gnicie i pleśnienie korzeni oraz orzecha kokosowego w ziemi (te części nie lubią przelania). Zbyt suche podłoże czy powietrze może z kolei wywołać brązowienie i zasuszenie liści, a mała wilgotność powietrza naraża również roślinę na wystąpienie szkodników. 

Pielęgnacja palmy kokosowej – przycinanie i mycie liści 

Przycinanie palmy kokosowej nie jest konieczne, usuwaj jednak zżółknięte czy chore fragmenty. Liście palmy są stosunkowo spore i często zbiera się na nich kurz. Oprócz zraszania warto zrobić im prysznic oraz czyścić delikatnie wilgotną szmatką albo gąbką. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować specyfików nabłyszczających. 

Zobacz więcej zdjęć

Palma kokosowa — rozmnażanie i przesadzanie

Rozmnażanie palmy kokosowej jest możliwe z sadzonki albo bezpośrednio z orzecha kokosa. Przy jej przesadzaniu trzeba natomiast bardzo uważać, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. Najlepiej od początku zasadzić roślinę w stosunkowo sporej i wysokiej doniczce, a za przesadzanie zabrać się, gdy rzeczywiście będzie już taka potrzeba. 

Uprawa palmy kokosowej z kokosa 

Zastanawiasz się, czy możesz zasadzić kokos w ziemi, by niedługo cieszyć się przepiękną rośliną? Tak, jeśli tylko nie brakuje ci cierpliwości. Na początku warto namoczyć orzech kokosowy 1-2 dni w wodzie, a następnie posadzić go do ziemi zagłębieniami w dół. Nie zasypuj jednak całej kulki ziemią – do sporej doniczki wsyp glebę do uprawy kokosa i wkręć orzech do ok. 1/3 jego wysokości, a następnie przykryj folią. 

Tak przygotowaną doniczkę przechowuj w ciepłym miejscu, które nie musi być bardzo jasne. Dbaj ponadto, by ziemia stale była wilgotna – dzięki parze pod folią podlewanie nie będzie raczej konieczne. Kiełkowanie trwa nawet 2-6 miesięcy, jednak regularnie sprawdzaj, czy pojawił się kiełek. Jeśli zauważysz mały korzonek – to czas na przesadzenie do większej doniczki.  

Z orzecha kokosa można wyhodować własną palmę. Fot. 123RF/PICSEL

Palma kokosowa to przepiękna egzotyczna roślina, która rewelacyjnie prezentuje się w pomieszczeniu. Warto zapewnić sobie odrobinę tropikalnego klimatu – tym bardziej, że gatunek jest stosunkowo łatwy w uprawie. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Własną palmę wyhodujesz z kokosa. Sprawdź, jak to zrobić"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.