Spis treści:
Jak ukorzenić ananasa?
Historycy twierdzą, że ojczyzną ananasa jest Ameryka Południowa, natomiast do Europy trafił za sprawą Krzysztofa Kolumba. Ten egzotyczny owoc od lat cieszy się ogromną popularnością ze względu na swój wyjątkowy smak i właściwości odżywcze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ananas można łatwo ukorzenić i wyhodować w domu. Najważniejszą rzeczą, od której zależy powodzenie w uprawie, jest wybranie odpowiedniego owocu. W sklepie należy wybrać okaz dojrzały (ale nie przejrzały) i zdrowy, o ładnie wybarwionych, zielonych liściach. Ważne jest, aby rozeta liści nie była uszkodzona, powinien też z niej wystawać pęd kwiatowy. Należy jednak unikać owoców z żółtymi lub zwiędłymi liśćmi, co może wskazywać na chorobę.
Aby pozyskać sadzonkę ananasa, obcinamy rozetę liści u góry owocu (tzw. pióropusz liści), zostawiając około 2 cm miąższu. Niektórzy z kolei polecają oddzielić rozetę, wykręcając ją z owocu. Kolejnym krokiem jest usunięcie dolnych liści ananasa, aby odsłonić goły pęd (na około 2-3 cm). Następnie tak przygotowaną sadzonkę należy zostawić do wyschnięcia na dzień lub dwa. Czynność ta pomoże zapobiec rozwojowi chorób grzybowych i gniciu rozety.
Uprawa ananasa w doniczce może przynieść naprawdę bardzo dużo satysfakcji. Fot.123RF.com
Po tym czasie sadzonkę ananasa umieść w naczyniu z wodą w taki sposób, żeby liście nie miały styczności z wodą. Ustaw sadzonkę w miejscu ciepłym i dobrze oświetlonym (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym) do momentu, gdy puści korzenie. Po około 2 tygodniach zauważysz korzenie – to oznacza, że ananas jest już gotowy do przesadzenia do doniczki z odpowiednim podłożem. Umieść sadzonkę w ziemi uniwersalnej, pamiętając o warstwie drenażowej, dzięki czemu zapobiegniesz gniciu korzeni.
Uprawa ananasa w doniczce – krok po kroku
Ananas lubi ciepłe i wilgotne środowisko, optymalna temperatura dla jego uprawy to 25 st. C latem oraz 20 st. C zimą. Warto pamiętać, aby podłoże było stale lekko wilgotne, dlatego roślinę warto podlewać 2-3 razy w ciągu tygodnia. Zimą z kolei trzeba ograniczyć podlewanie do jednego razu w tygodniu. Co ważne, ananas należy podlewać w specjalny sposób, wlewając wodę do wnętrza rozety liściowej. Dobrą praktyką jest też zraszanie liści miękką wodą.
W lecie można dokarmić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym (nie należy jednak przesadzać z jego ilością). Co 1-2 lata warto też zadbać o przesadzanie, aby zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Należy to robić delikatnie, starając się nie uszkodzić korzeni. W przypadku uprawy ananasa liczy się cierpliwość, ponieważ z reguły roślina zaczyna kwitnąć po około 1,5-2 latach po posadzeniu. Dzięki temu możemy cieszyć się przepysznym, egzotycznym owocem w swoim domu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Drzewka owocowe w doniczkach – jakie wybrać i jak pielęgnować?
Skrzydłokwiat kwitnie cały rok. Do podlewania stosuję specjalną wodę
Jak rozmnożyć monsterę? Dwa sposoby, które nigdy nie zawodzą