Rośliny domowe

Afrykański fiołek – kwiat o spektakularnym wyglądzie przez cały rok. Jak go pielęgnować?

Fiołki afrykańskie, czyli tak zwane sępolie, to kwiaty domowe cieszące się ogromną popularnością. To zasługa między innymi całorocznego kwitnienia, ale też tego, że występują w wielu odmianach. Każdy może zatem wybrać wariant, który będzie mu najbardziej odpowiadać. 

Afrykański fiołek – kwiat o spektakularnym wyglądzie przez cały rok. Jak go pielęgnować?
Fiołek afrykański najlepiej ukorzenia się w okresie od marca do czerwca lub w sierpniu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Fiołek afrykański – charakterystyka i wygląd

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha), inaczej sępolia fiołkowa, to pięknie i obficie kwitnąca roślina pochodząca – jak sama nazwa wskazuje – z obszaru Afryki. Konkretnie: z regionów południowo-wschodnich. Została odkryta pod koniec XIX wieku w niemieckiej kolonii Czarnego Lądu.

Pojedyncze i pełne kwiaty mają średnią wielkość i występują w wielu odcieniach, mogą być również wielobarwne. Liście są lekko owłosione; zielone albo purpurowozielone.

Wspomniane fiołki doniczkowe – bo są to rośliny przeznaczone do hodowania w domach i mieszkaniach – kwitną przez cały rok. To ich cecha wyróżniająca. Najwięcej kwiatów pojawia się wiosną oraz w okolicach września.

Wśród fiołków afrykańskich znaleźć można i takie, które będą zaledwie kilkucentymetrowymi miniaturami, o takie o rozległych, postrzępionych płatkach. Na rynku występują ponadto warianty z nietuzinkowym kształtem liści, ale też płatki karbowane. Fiołki afrykańskie rosną raczej powoli. Pędy rośliny po mniej więcej kilku latach uprawy ogałacają się z dolnych liści. Często obok głównej rozety pojawiają się boczne, które w niedługim czasie również pokrywają się kwiatami.

fiołki afrykańskie Fiołki doniczkowe bardzo dobrze rosną przy rozproszonym świetle. Fot.123RF.com

Fiołek afrykański – odmiany

Kwiaty, w zależności od odmiany, mogą przyjmować następujące barwy:

  • niebieski,
  • fioletowy,
  • różowy,
  • biały.

Warto również wspomnieć o licznych odmianach wielobarwnych, o bardzo oryginalnych połączeniach kolorów. Barwy mogą się wzajemnie przenikać, na przykład na obrzeżach kwiatów.

Przykładowe odmiany to:

  • fiołek afrykański niebieski Blue,
  • fiołek afrykański niebieski Zoja,
  • afrykański fiołek biały Kazuko,
  • fiołek wielobarwny Rokoko.

Oczywiście to nie wszystkie możliwe wersje. Jest ich znacznie więcej, dlatego warto rozglądać się za najlepszym wariantem kolorystycznym do swojego wnętrza.

Przeczytaj również: Fiołek alpejski nie kwitnie, żółkną mu liście? Sprawdź, jak trzeba dbać o fiołka

fiołek alpejski Fiołek alpejski. Fot.123RF.com

Fiołek afrykański – uprawa w domowych warunkach

Jakich warunków wymaga fiołek afrykański? Uprawa tej rośliny doniczkowej nie jest zbyt trudna, ale dość specyficzna. Wymaga między innymi zdolności obserwacji.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim stanowisku. Specjaliści radzą, by umieszczać kwiat blisko wschodniego okna, bo silne promienie słońca korzystnie wpłyną na zawiązywanie pąków. Jeśli nie masz takiej możliwości, to północne okno także będzie dobrym miejscem wzrostu.

Podłoże dla fiołka afrykańskiego powinno być lekkie i średnio żyzne. W zupełności wystarczy ziemia ogrodnicza z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku.

Fiołki doniczkowe bardzo dobrze rosną przy rozproszonym świetle. Dlatego szczególnie zimą trzeba je ustawiać blisko okna, pamiętając jednak o tym, by otwór był na tyle szczelny, że nie będzie przepuszczał mroźnych podmuchów.

Nie obawiaj się też stawiania blisko kaloryfera w sezonie grzewczym. Wspomniana roślina nieźle znosi zarówno ciepłe powietrze, jak i niską wilgotność, tak charakterystyczną dla zimowych miesięcy w mieszkaniach.

Skoro mowa o temperaturze, to afrykańskie fiołki w doniczce będą bardzo bujnie zakwitać w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza, ewentualnie w wyższej. Natomiast jeśli spadnie ona poniżej 10 stopni, roślina obumrze. Podobnie będzie wówczas, jeśli w pomieszczeniach jest bardzo wilgotno. Dlatego tego typu kwiaty polecane są raczej osobom ciepłolubnym, które preferują wyższe temperatury we wnętrzach.

Fiołki doniczkowe – zachwycają każdego

Fiołki afrykańskie są uznawane za jedne z najbardziej urodziwych roślin pokojowych. Nic zatem dziwnego, że występują dość popularnie jako fiołki doniczkowe. Niezależnie od pory roku, przyciągają one wzrok wszystkich domowników i gości, zachwycając kryzą aksamitnych liści i pięknie wybarwionymi kwiatami.

Szczególnie pięknie prezentują się różne odmiany zgrupowane w jednym miejscu. Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie: jedna doniczka dla jednego fiołka.

Przeczytaj również: To dlatego liście fiołka więdną i gniją. Ten zabieg pozwoli ci go uratować

choroby fiołków Najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja doprowadza do gnicia liści. Fot. 123RF/PICSEL

Fiołek afrykański – podlewanie

Sępolia fiołkowa wymaga podlewania dopiero wówczas, gdy zauważysz, że powierzchnia ziemi jest sucha. Jeśli tak będzie, to nie sięgaj od razu po konewkę i nie lej wody bezpośrednio na podłoże. Zamiast tego, nalej odrobinę na podstawkę wyłożoną wcześniej wilgotnym keramzytem, nie przesadzając z ilością.

Unikaj zbyt zimnej wody – powinna mieć temperaturę pokojową lub nawet nieco wyższą. Jeśli boisz się, że fiołek będzie mieć tego surowca za mało lub za dużo, zastosuj prostą zasadę: podlewaj mało, ale regularnie. Zwracaj też uwagę na to, by nie moczyć liści, szczególnie gdy są nagrzane przez promienie słońca. W innym przypadku musisz się liczyć z mało estetycznymi białymi plamami.

Skoro już mowa o liściach, nie myj ich ani nie przecieraj, jeśli nie ma takiej potrzeby. Nie musisz również zraszać fiołka afrykańskiego – roślina nie przepada za tym zabiegiem. Konsekwencją tego może być brązowienie i opadanie liści.

Nowo powstające kwiaty – fiołki i ich rozmnażanie

Wiele osób – co zrozumiałe – pragnie rozmnażać swoje domowe kwiaty. Fiołki afrykańskie jak najbardziej się do tego nadają. Łatwo je ukorzenić z sadzonek liściowych.

W tym celu musisz uciąć średniej wielkości liść (najlepiej taki dość dorodny), a następnie zasadź go w ziemi na głębokość około 2 lub 3 centymetrów. Zaledwie po dziesięciu tygodniach powinny już pojawić się młode liście. Taka nowa sadzonka zakwita po około pół roku od posadzenia. Warto wiedzieć, że opisywany fiołek najlepiej ukorzenia się w okresie od marca do czerwca lub w sierpniu.

Przesadzanie sępolii

Fiołka afrykańskiego należy raz na jakiś czas przesadzać. To konieczne wówczas, gdy zauważysz, że korzenie zaczynają wydostawać się przez otwory w spodzie doniczki. Zwykle ma to miejsce raz na dwa lata. Zasada jest więc podobna, jak w przypadku każdej innej rośliny doniczkowej.

Kiedy jest na to dobry moment? Najlepszą porą jest wczesna wiosna. Przy przesadzaniu, pamiętaj o tym, by zapewnić roślinie najlepsze możliwe warunki do dalszego wzrostu. Zadbaj o glebę o kwaśnym odczynie. Nowa doniczka powinna być większa o zaledwie kilka centymetrów od dotychczasowej. Jeśli będzie zbyt duża, to nie będzie do dobrze służyć sępolii. Ta bowiem najlepiej czuje się w nawet lekko przyciasnej osłonce.

Afrykański fiołek – kwiat o spektakularnym wyglądzie przez cały rok

Fiołek afrykański to roślina prezentująca się zjawiskowo przez cały rok. W okresie największego kwitnienia kwiatów jest niemal tyle, że trudno dostrzec jakiekolwiek liście. A nawet jeśli akurat nie kwitnie, to regularnie ułożone i grube liście same w sobie stanowią efektowną ozdobę.

Tak piękny wygląd, połączony z dość intuicyjnymi zasadami uprawy, sprawia, że fiołek afrykański sprawdzi się jako pierwsza w życiu roślina do pielęgnacji. To na takim „materiale do nauki” można również przeprowadzić domowe lekcje ogrodnictwa dla najmłodszych.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.