Rośliny domowe

Lepiej ją przesuszyć niż przelać. Eszewiera - roślina dla zapominalskich

Eszeweria jest niewielkim, uroczym gruboszem, który tworzy gęste rozety mięsistych liści przypominające kwiaty róż. Wyróżnia się wiele jej odmian o niezwykle ciekawym zabarwieniu. Dzięki temu można tworzyć wspaniałe kompozycje, które przyciągają wzrok. Dowiedz się, jak dbać o eszewerię, aby zawsze wyglądała zachwycająco. 

Lepiej ją przesuszyć niż przelać. Eszewiera - roślina dla zapominalskich
Eszeweria występuje w wielu kolorach i kształtach. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Eszeweria – charakterystyka

Eszeweria, łac. echeveria, jest sukulentem – należy do rodziny gruboszowatych. Występuje głównie na terenach Ameryk Północnej i Południowej, zwłaszcza w Meksyku i Kalifornii. W Polsce jest uprawiana zazwyczaj jako domowa roślina ozdobna, jednak można przechowywać ją latem na zewnątrz pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej 5°C. 

Eszeweria tworzy przyziemne, gęste rozety liści i zazwyczaj osiąga wysokość do 15 cm. Jako typowy sukulent, ma grube, mięsiste liście, które pozwalają jej gromadzić zapasy wody i składników odżywczych. Dzięki temu jest dość odporna nawet na długie okresy suszy.  

W sprzyjających warunkach może zakwitnąć. Niemniej kwiaty eszewerii nie są zbyt zjawiskowe – wyrastają na wzniesionych łodygach i są zebrane w grona. Mogą mieć one różny kolor w zależności od odmiany, jednak zazwyczaj są różowe, pomarańczowe lub czerwone.

Przeczytaj też: Sansewieria gwinejska gnije? Możesz uratować "żelazną roślinę”

Eszeweria – najciekawsze odmiany 

W sprzedaży można spotkać wiele różnych odmian eszewerii, które przyciągają wzrok swoim wybarwieniem. Szczególnie interesująco prezentują się: 

  • eszeweria omszona – jej grube liście są gęsto pokryte niewielkimi, białymi włoskami. Wygląda jakby była pokryta szronem, 
  • eszeweria błękitna – ma duże, łopatkowate liście w pięknym, błękitnym kolorze. Wspaniale prezentuje się np. z kolumnowymi kaktusami, 
  • eszeweria elegans, nazywana także meksykańską kulą śnieżną – wyróżnia się zielonkawymi liśćmi ułożonymi w kształt kuli, 
  • eszeweria pulvinata – tworzy łodygi o nieregularnym kształcie pokryte drobnymi listkami. Ma niebiesko-zielony kolor. 

Na rynku dostępne są także odmiany o dwukolorowych liściach np. eszeweria tippy. Wybór jest niezwykle szeroki, więc każdy może znaleźć okaz, który będzie pasować kolorystycznie np. do wystroju mieszkania. 

Stwórz ciekawe kompozycje, wykorzystując różne odmiany eszewerii. Fot.123RF.com

Eszeweria – jaka ziemia? 

Eszeweria należy do grupy roślin o bardzo niewielkich wymaganiach. Jej grube liście świetnie magazynują niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu może przetrwać bez pielęgnacji bardzo długo. 

Jednak, żeby roślina mogła wytworzyć zjawiskowe, gęste rozety i przeżyć, trzeba zapewnić jej odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się lekka ziemia przeznaczona do sukulentów i kaktusów. Nie chcesz kupować kilku kilogramów gleby dla jednego kwiatu? Dobrym pomysłem może być użycie zwykłego piasku wymieszanego z pokruszonym węglem drzewnym. Niemniej po posadzeniu rośliny w takim podłożu należy pamiętać o jej regularnym nawożeniu.

Sprawdź także: Juka domowa szybko wypuści nowe liście. Zobacz, jak ją pielęgnować, żeby nie marniała

Jakie stanowisko dla eszewerii?

Eszeweria w naturalnych warunkach rośnie w pełnym słońcu. W domu należy zapewnić jej podobne stanowisko. Najlepiej sprawdzi się południowy lub zachodni parapet, ale roślina dobrze poradzi sobie nawet na wschodniej wystawie. Jednak warto pamiętać, że im więcej słońca, tym lepiej wybarwione liście.  

Latem temperatura w powinna wynosić powyżej 20°C. Roślina uwielbia upały zwłaszcza w okresie wzrostu. Natomiast zimą należy przenieść ją do pomieszczenia, gdzie jest chłodniej (ok. 10 °C). Dzięki temu eszeweria utrzyma gęste rozety. Jednocześnie temperatura nie powinna spadać poniżej 7°C, ponieważ wówczas liście rośliny mogą zmienić kolor na czarny i odpadać pod dotykiem.  

Eszeweria potrzebuje również dostępu do świeżego powietrza – nadmiar wilgoci jej nie służy i może doprowadzić do gnicia korzeni.  

Pielęgnacja eszewerii

Jedna z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać podczas uprawy eszewerii, brzmi: lepiej przesuszyć niż przelać. Roślina jest niezwykle wrażliwa na nadmiar wody w podłożu. Dlatego podlewanie eszewerii powinno być umiarkowane: 

  • latem co ok. 2 tygodnie, gdy podłoże nieco przeschnie, 
  • jesienią i zimą raz w miesiącu, zanim liście zaczną się marszczyć. 

Podczas nawadniania bardzo istotne jest, aby nie zalewać liści, ponieważ zalegająca w nich woda mogłaby doprowadzić do ich gnicia. Jeśli rozeta jest bardzo szeroka i zasłania dostęp do donicy, można wyciągnąć ją z osłony i na ok. 15 minut postawić na podstawce wypełnionej wodą. Dzięki temu roślina "wciągnie" potrzebną jej ilość wody bez ryzyka przelania.  

Nawożenie eszewerii nie jest konieczne, jeśli posadzisz ją w dobrym podłożu. Co więcej, jeśli zaczniesz dokarmiać ją zbyt często, możesz doprowadzić do poparzenia jej korzeni. Dlatego najlepiej robić to dwa razy w roku, w okresie wegetacji, środkiem przeznaczonym do kaktusów i sukulentów. Warto pamiętać także o dostosowaniu ilości nawozu – porcja powinna być o połowę mniejsza niż ta, którą rekomenduje producent. 

Zobacz również: Roślina o niezwykłych właściwościach. Oplątwa wypędzi z domu nie tylko pleśń

Podczas podlewania eszewerii pamiętaj, żeby nie zamoczyć liści. Fot.123RF.com

Jak przesadzać eszewerię?

Zastanawiasz się, kiedy i jak często przesadzać roślinę? Eszeweria nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego i bardzo wolno rośnie. W rezultacie nie zużywa zbyt szybko składników mineralnych zawartych w podłożu, więc nie trzeba jej zbyt często przesadzać. W przypadku młodych egzemplarzy należy robić to, co 1-2 lata (jeśli były posadzone w wyjątkowo małej doniczce). Natomiast starszym okazom można zmieniać podłoże raz na kilka lat. 

Podczas przesadzania należy pamiętać o tym, żeby na dnie doniczki znalazła się odpowiednio gruba warstwa drenażu. Jest to niezbędne do tego, aby utrzymać właściwy poziom wilgotności gleby i nie doprowadzić do zalania rośliny. 

Eszeweria – rozmnażanie 

Eszewerię, tak jak pozostałe sukulenty, można bardzo łatwo rozmnożyć. Do tego potrzebujesz młodej rozetki liści, która wyrasta z boku macierzystej rośliny pod najniżej położonymi liśćmi. Odetnij ją, a następnie: 

  • pozostaw na kilka godzin, aby miejsce cięcia się "zabliźniło",  
  • zanurz w ukorzeniaczu, 
  • umieść w wodzie lub mieszaninie piasku z ziemią kwiatową w stosunku 1:1. 

Istnieje również inny sposób rozmnażania eszewerii – przycinanie jej liści. To bardzo prosta metoda, która nie wymaga czekania, aż roślina wytworzy młode rozetki. Liście należy odciąć lub oderwać od egzemplarza macierzystego, a następnie położyć na podłożu do kaktusów. Po kilku dniach powinny pojawić się pierwsze korzenie. Od tego momentu należy regularnie zwilżać podłoże. Po kilku tygodniach takiej pielęgnacji powinny pojawić się małe rozetki. Gdy liść rośliny macierzystej obumrze, należy przenieść młode sadzonki do osobnych doniczek. 

Na co choruje eszeweria?

Roślina najczęściej pada ofiarą chorób grzybowych. Jest to zazwyczaj spowodowane przelaniem lub przenawożeniem eszewerii. Gubienie liści, miękkie pędy, nierzadko również brzydki zapach – to najczęściej występujące symptomy choroby. Aby uratować roślinę, należy ją przesadzić i ograniczyć nawadnianie lub dokarmianie. Jeśli korzenie są zgnite, należy z pozostałych części rośliny przygotować nowe sadzonki. 

Innym częstym problemem jest marszczenie się liści. Przyczyną tego jest nadmierna ilość ciepła i susza. Aby przywrócić im piękny wygląd, należy przenieść eszewerię do chłodnego miejsca i na 15 minut zanurzyć jej bryłę korzeniową w wodzie. Potem należy odczekać aż podłoże przeschnie i regularnie podlewać. 

Eszeweria to wdzięczna roślina doniczkowa, która urozmaici twój parapet. Wybierz odmianę w swoim ulubionym kolorze i ciesz się piękną dekoracją! 

 Przeczytaj także: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lepiej ją przesuszyć niż przelać. Eszewiera - roślina dla zapominalskich"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.