Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Ctenanthe co to za roślina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć

Ctenanthe to roślina o nietypowej nazwie, która zachwyca swoimi barwami i wzorami, dlatego coraz częściej się pojawia w naszych domach. Jest to okaz dość wymagający, więc warto wiedzieć, jak odpowiednio go uprawiać. Sprawdź, jak zadbać o ctenanthe i jakich warunków potrzebuje ta roślina.

Ctenanthe co to za roślina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć
Nazwa ctenanthe pochodzi od greckich słów: grzebień (ktenos) i kwiat (anthos). Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Ctenanthe – charakterystyka

Ctenanthe to bardzo popularna roślina doniczkowa. Nie bez powodu jest coraz częściej wybierana jako ozdoba pomieszczeń, ponieważ jej duże i wzorzyste liście stanowią piękną dekorację. Jest to roślina pochodząca z Brazylii w Ameryce Południowej. Rośnie w tropikalnych lasach deszczowych.

Ctenanthe mogą też zakwitać. Ich kwiaty są barwne i ładne, jednak na okazach, które są uprawiane w mieszkaniu, bardzo rzadko się pojawiają.

Ctenanthe – gatunki

Ctenanthe ma wiele gatunków i odmian, jednak w mieszkaniach najczęściej spotykane są trzy z nich. Należą do nich:

  • Ctenanthe burle-marxii – dorasta do około 50-80 cm. Tworzy ona cienkie, sztywne oraz nagie pędy, które z czasem rozrastają się w duże kępy. Na szczytach pędów mają duże owalne, błyszczące i ozdobione ciemnozielonym wzorem liście. Ich wzór może przypominać rybie ości, a od spodu blaszka najczęściej zabarwiona jest na bordowo.

  • Ctenanthe lubbersiana – ma podobny pokrój jak pozostałe, ale jest wyższa, ponieważ osiąga około 80-100 cm wzrostu. Jej liście ozdobione są żółtymi pasami, a blaszka jest ciemnozielona. Starsze okazy mają na szczycie pędu kilka liści, które zebrane w płaski wachlarz.

  • Ctenanthe oppenheimiana – od pozostałych gatunków odróżnia ją przede wszystkim wygląd liści. Są smuklejsze, dłuższe i szerokie. Na wierzchu mają ciemnozielony kolor z licznymi białymi przebarwieniami. Natomiast od spodu przebarwienia mają odcień różowo-bordowy.  
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sivorak (@sivo_greenjungle)

Ctenanthe – uprawa

Ctenanthe jest rośliną pochodzącą z tropików, dlatego nie jest mrozoodporna i powinna być uprawiana w doniczkach, jak okaz pokojowy.

W uprawie oczekuje ona bardzo jasnego stanowiska z rozproszonym światłem i przez cały rok dość wysokiej, pokojowej temperatury, wynoszącej około 20-24 stopni Celsjusza.

Podłoże dla ctenanthe powinno być stale lekko wilgotne, ale nigdy mokre. Chcąc uniknąć zalania korzeni, warto przed sadzeniem ctenanthe wyłożyć doniczkę warstwą drenażu, który odprowadzi nadmiar wody na zewnątrz. Oprócz tego gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i o lekko kwaśnym odczynie pH.

Roślina preferuje podwyższoną wilgotność powietrza, więc warto doniczkę ustawić na mokrych kulkach keramzytu lub w sąsiedztwie nawilżacza powietrza.

Nawożenie ctenanthe powinno odbywać się regularnie. Roślinę warto zasilać wieloskładnikowymi nawozami dla roślin o ozdobnych liściach albo biohumusem.  Natomiast podczas zimy należy zaprzestać jej nawożenia, a także ograniczyć podlewanie.

Ctenanthe źle znosi suszę, mokre podłoże, zimne przeciągi, mocnego słońca, suchego powietrza, a także używania zimnej wody do podlewania. Bardzo łatwo się natomiast ją rozmnaża, gdyż wiosną, przy okazji przesadzania można bez problemu podzielić rozrośnięte egzemplarze, sadząc młode, ukorzenione już rośliny od razu do nowych doniczek.

Podczas uprawy, ctenanthe nie jest szczególnie podatna na ataki chorób i szkodników. Jednak jeśli umieścimy okaz w suchym i ciepłym miejscu, na liściach mogą pojawić się przędziorki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez nozomi (@no_zo_mi_plant)

Dlaczego ctenanthe zwija liście?

Roślina słynie też ze szczególnego zwyczaju składania na noc liści. Może to robić dzięki swoim poduszkom stawowym, które tworzą się u podstawy blaszki liściowej. Z powodu swojego niezwykłego zachowania, roślina doczekała się nawet nazwy zwyczajowej „modlitewnej”.

Natomiast jeśli zaczynają się zwijać starsze liście i do tego robią się też suche, to oznacza, że nasza roślina nie jest w najlepszej formie. Przyczyną może być:

  • Zbyt niska wilgotność powietrza około 30-40%
  • Zbyt rzadkie podlewanie
  • Za dużo światła
  • Podlewanie wodą z kranu
  • Szkodniki np. przędziorka i wciornastki

Czy ctenanthe jest trująca?

Ctenathe nie jest rośliną trującą. Również znajduje się w spisie okazów, które są bezpieczne do trzymania w mieszkaniu przy zwierzętach. Nie jest to roślina trująca zarówno dla psów, jak i dla kotów.

Ctenanthe – warto wiedzieć

Co jeszcze warto wiedzieć o ctenanthe? Oto kilka ciekawostek na temat tej rośliny:

  • Dodatkowym atutem rośliny jest jej zdolność do filtrowania zanieczyszczeń z powietrza.
  • Nazwa ctenanthe pochodzi od greckich słów: grzebień (ktenos) i kwiat (anthos).
  • Ctenanthe to przepiękna roślina doniczkowa, ale z racji swojego upodobania do wilgotnego powietrza może być trzymana w widnych łazienkach i oknach kwiatowych.
  • Nadaje się także do uprawy w szklanych ogródkach i hydroponice.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska długo stała? Unikaj tego błędu, a kwiat przetrwa kilka lat

gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska to klasyczna, efektowna ozdoba świąteczna – aby cieszyła swoim wyglądem przez tych kilka dni w roku, należy o nią zadbać. Fot.123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.