Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Co zrobić żeby gwiazda betlejemska długo stała? Unikaj tego błędu, a kwiat przetrwa kilka lat

Gwiazda betlejemska to roślina, która nie bez powodu pojawia się w polskich domach i mieszkaniach. Ma ciemnozielone, liście i imponujące, intensywnie czerwone przykwiaty. Jednak dosyć często zdarza się, że wkrótce po tym, jak pojawi się w domu, zaczyna tracić liście. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?  

Co zrobić żeby gwiazda betlejemska długo stała? Unikaj tego błędu, a kwiat przetrwa kilka lat
Gwiazda betlejemska to klasyczna, efektowna ozdoba świąteczna – aby cieszyła swoim wyglądem przez tych kilka dni w roku, należy o nią zadbać. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gwiazda betlejemska – charakterystyka gatunku 

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja lub wilczomlecz nadobny (łac. Euphorbia pulcherina) to roślina pochodząca z Meksyku. Jej odmiany są uprawiane także w strefie umiarkowanej – jest ona tam popularnym ozdobnym kwiatem. 

Roślina ta w naturalnych warunkach dorasta do nawet 5 m wysokości. Natomiast kwiat hodowany w doniczce mierzy zwykle nie więcej niż 0,5 m. Tym, co wyróżnia gwiazdę betlejemską, są: 

 • kolorowe przykwiaty, które otaczają kwiat – w zależności od odmiany mogą mieć one różny kolor. Najpopularniejsze są rośliny z czerwonymi przykwiatami. Układają się one w rozetę przypominającą gwiazdę – stąd właśnie wzięła się zwyczajowa nazwa tej rośliny 
 • podłużne, lancetowate, ciemnozielone liście – mają one długość do 15 cm. 

Natomiast okres kwitnienia tej rośliny przypada na okres od połowy listopada do stycznia. Jednak żółto-zielone kwiaty gwiazdy betlejemskiej nie robią dużego wrażenia – są małe, niepozorne i osłonięte przez zdecydowanie bardziej efektowne przykwiaty.  

Przeczytaj również: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej. Nie tylko czerwone!

gwiazda betlejemska Niezależnie od odmiany, poinsecje są ciepłolubnymi roślinami. Fot.123RF.com

Przyczyny opadania liści gwiazdy betlejemskiej 

Gwiazda betlejemska pojawia się w domu zwykle tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Mimo tego zdarza się, że zaczyna tracić liście jeszcze przed wigilią. Istnieje co najmniej kilka czynników, które mogą być tego powodem. Należą do nich m.in.: 

 • nieodpowiednie przechowywanie rośliny w sklepie 
 • niewłaściwy transport gwiazdy betlejemskiej do domu – jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż 10°C, to na czas transportu trzeba ją zabezpieczyć. W tym celu należy szczelnie owinąć ją folią lub papierem. 

Oprócz tego za żółknięcie, utratę liści, a w efekcie obumieranie rośliny, najczęściej opowiadają warunki w domach i mieszkaniach, a także błędy w pielęgnacji. Gwiazda betlejemska może długo cieszyć oko domowników – jednak należy poświęcić nieco uwagi jej uprawie. Jakie czynniki mają największy wpływ na to, że gwiazda betlejemska zaczyna tracić liście?  

 • Zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniu

Kiedy na zewnątrz jest zimno, gwiazda betlejemska musi być transportowana do domu w folii – jednak gdy znajdzie się już w ciepłym pomieszczeniu, powinna być jak najszybciej rozpakowana. Wynika to z faktu, że roślina ta produkuje bardzo duże ilości etylenu

Etylen jest gazem, a dokładnie hormonem roślinnym – inicjuje on procesy starzenia się kwiatów i powoduje opadanie liści. Jeśli gwiazda betlejemska pozostanie szczelnie okryta folią, ten związek organiczny będzie miał zgubny wpływ na jej kondycję, a w efekcie doprowadzi do jej obumierania. Dlatego też tak zapakowane rośliny kupowane w marketach, w których jest ponadto dosyć ciepło, często szybko obumierają.  

Ponadto gwiazda betlejemska jest wrażliwa na zanieczyszczenia, które są generowane w gospodarstwach domowych. Roślinie tej szkodzą opary emitowane przez kuchenki oraz piece. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się ten świąteczny kwiat, nie należy też palić papierosów – dym tytoniowy także powoduje opadania jego liści. 

 • Złe warunki świetlne

Aby liście gwiazdy betlejemskiej pozostały zdrowe i nie zaczęły opadać, należy zapewnić tej roślinie jak największą ilość światła. Doniczkę należy postawić w widnym, jasnym miejscu, do którego mają dostęp promienie słoneczne. W przeciwnym razie jej łodyga może stracić wszystkie liście, a w efekcie obumrze.  

 • Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura 

Gwiazda betlejemska jest wrażliwa zarówno na chłód, jak i na zbyt wysoką temperaturę.  

Już kilka chwil na mrozie może spowodować opadanie liści i przylistków. Roślina ta nie może stać w bardzo chłodnym miejscu – musi mieć zapewnioną temperaturę przynajmniej 10 °C. Dlatego nie służy jej przechowywanie w piwnicy czy w garażu, w którym oprócz tego, że jest zimno, przez większość czasu pozostaje także ciemno.  

Mimo tego, że poinsecja lubi jasne miejsca i ekspozycję na promienie słońca, nie należy ustawiać jej przy oknie. Szkodzą jej nawet niewielkie podmuchy wiatru i przeciągi. Skutkiem tego jest m.in. opadanie liści. 

Gwieździe betlejemskiej nie służą też zbyt wysokie temperatury. Roślina ta nie lubi również suchego powietrza. Dlatego chcąc, aby jak najdłużej zachowała swój wygląd, czerwone przylistki i soczyście zielone liście, należy zadbać, by w pomieszczeniu panowała temperatura ok. 18 °C do 22 °C. Warto też delikatnie zraszać ją wodą przy pomocy spryskiwacza, aby zapewnić jej właściwy poziom wilgotności. 

 • Błędy w podlewaniu

Już niewielkie błędy w nawadnianiu gwiazdy betlejemskiej mogą być przyczyną utarty liści. Nawet jeśli w warunkach domowych jest ona właściwie pielęgnowana, to może zacząć obumierać ze względu na jej zbyt rzadkie podlewanie w sklepie. Jaką dbać o gwiazdę betlejemską? 

 • regularnie sprawdzaj, czy podłoże, na którym rośnie poinsecja, jest wilgotne – nie można doprowadzić do tego, aby było ono bardzo przesuszone. Dlatego kontroluj jego stan przynajmniej co dwa dni – zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku 
 • podlewaj roślinę co 2-3 dni – jednak tylko wtedy, gdy 2-centymetrowa, wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Wodę należy wlewać na podłoże stopniowo, tak aby nie „stała” w doniczce – dzięki temu bryła korzeniowa zostanie równomiernie nawilżona. Ponadto roślinę można podlewać, umieszczając pod doniczką pojemnik z wodą – gwiazda betlejemską powinna „pić” ją przez 15 minut 

 • do podlewania używaj wody w temperaturze pokojowej – w przeciwnym razie roślina może doznać szoku termicznego. 

Za utratę liści może być odpowiedzialna także za duża i ilość wody oraz zbyt częste podlewanie. Prowadzi to do gnicia korzeni. 

 • Choroby gwiazdy betlejemskiej

Roślina ta może tracić liście z powodu: 

 • chlorozy – jest ona spowodowana zbyt niską temperaturą oraz nieprawidłową ilością wapnia, fosforu, żelaza i molibdenu w ziemi. Jej charakterystycznym objawem jest zmiana koloru liści – ich unerwienie pozostaje zielone, natomiast ich pozostałe części stają się żółte 
 • bakteryjnej plamistości liści poinsecji – jeżeli roślinę zaatakuje ta choroba, to na jej liściach na początku pojawią się małe, brązowo-szare plamy. Zmiany te szybko się powiększają, Aby uratować roślinę, należy usunąć zainfekowane liście 
 •  chorób grzybowych – np. szarej pleśni, która atakuje także czerwone przykwiatki. 

Kiedy nie można uratować gwiazdy betlejemskiej? 

Jeśli gwiazda betlejemska straci kilka liści, można spróbować troskliwej się nią zająć, przestawić ją w bardziej dogodne miejsce lub zastosować specjalny preparat do jej pielęgnacji. Jednak bywa, że roślinie tej nie można już pomóc. Zdarza się tak np. sytuacji, gdy bryła korzeniowa zgniła, a poinsecja straciła większość liści.  

Przeczytaj również: Żelazny zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli ich dotrzymasz, kwiat będzie długo zdobił dom

gwiazda betlejemska Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej sprawi, że będzie cieszyć oko na Boże Narodzenie. Fot.123RF.com

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.