Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Uprawa wrzosów w domu. Przesądni nie powinni trzymać tych kwiatów w mieszkaniu?

Wrzosy w domu potrafią stworzyć niezwykłą atmosferę, kojarząc się ze szkockimi wrzosowiskami czy francuską Prowansją. Przede wszystkim zaś kojarzą się z jesienią i dodają jej uroku, mieniąc się kolorami. Mimo wszystko w domach goszczą rzadko – częściej stawiamy je na balkonach czy w ogrodach. Czy rzeczywiście wrzosy we wnętrzach przynoszą pecha i nieszczęście?

Uprawa wrzosów w domu. Przesądni nie powinni trzymać tych kwiatów w mieszkaniu?
Czy faktycznie wrzos może przynosić nieszczęsie i skąd wziął się ten przesąd? Sprawdźcie! Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Wrzosy pospolite (wrzosy zwyczajne) to niewielkie krzewinki, kojarzące się z jesienią. Gdy większość roślin przygotowuje się do zimy, one rozpoczynają kwitnienie. Ma to miejsce od sierpnia do października.

Wrzosy to rośliny wyjątkowe – to właśnie od nich pochodzi polska nazwa dziewiątego miesiąca w roku, czyli września. Dawniej używana była też druga nazwa – pajęcznik. Wzięła się od babiego lata – nici przędnej niektórych pająków, unoszącej się w powietrzu w pogodne, jesienne dni.

Wrzosy w domu – podstawowe informacje

Wrzos zwyczajny (inaczej znany jako wrzos pospolity) to roślina, która często pojawia się w naszych ogrodach czy na balkonach. Jest uznawana za bardzo reprezentacyjną – zwłaszcza kiedy sadzi się ją w większej grupie. Występuje przy tym w wielu odmianach kolorystycznych.

Najczęściej spotyka się wrzosy fioletowe (jest nawet odcień fioletu, znany jako wrzosowy), różowe i białe. Znajdziemy też jednak wrzosy pomarańczowe czy żółte. Rośliny osiągają zwykle wysokość 20-30 cm.

Wrzos w domu – przesądy i symbolika

Czego symbolem jest wrzos? Wiele zależy od regionu oraz od konkretnej barwy rośliny. Celtowie uważali wrzosy za magiczne – zdaniem druidów otwierały bramy pomiędzy światami. Były symbolem miłości i powodzenia. Trzymano je nawet w pobliżu głowy w nocy, by sny były miłe. Do tej rośliny pozytywnie odnoszą się także Irlandczycy. Wrzos pojawia się nawet w bukietach panien młodych, jako symbol czystości serca, a więc i wierności.

Z kolei w krajach skandynawskich wrzos miał przynosić nieszczęście. Roślinę kojarzono z ubóstwem. Do dzisiaj Skandynawowie wystrzegają się trzymania wrzosów w domu. Mogłoby to bowiem przynieść pecha, chorobę, a nawet śmierć. Wiara w negatywne znaczenie tej rośliny obecna jest także w naszym kraju – być może dlatego, że można często spotkać wrzosy na cmentarzach.

W zależności więc od kontekstu, wrzosy mogą być uznawane za szczęśliwe lub nieszczęśliwe. W Polsce są dosyć lubiane, chociaż niechętnie trzymane w pomieszczeniach – raczej na balkonie lub na tarasie. Są też chętnie sadzone w ogrodzie.

Jeśli chodzi o znaczenie kwiatów, wrzosy symbolizują szczęście, niezależność, powodzenie i fortunę. Niektórzy uznają je za piękny prezent, a inni wprost przeciwnie – nigdy by podobnego prezentu nie wręczyli. Nieco odmienne znaczenia mają poszczególne kolory wrzosów:

  • różowy wrzos – dawniej był symbolem krwi, a dziś to symbol kobiecości, romansu i miłości macierzyńskiej
  • purpurowy wrzos – wskazuje na szacunek i podziw
  • biały wrzos – to symbol czystości, nadziei, wiary i szczęścia.

Czy wrzos w domu to nieszczęście? Niektórzy tak uważają i na wszelki wypadek nie stawiają tej rośliny w mieszkaniach. Coraz więcej osób podchodzi jednak do tego przesądu z przymrużeniem oka i cieszy się pięknym, barwnym wrzosem również we wnętrzach.

Przeczytaj również: Przyniosłeś do domu nieszczęście? To lepiej wiedzieć o róży chińskiej

Wrzosy – właściwości lecznicze

Wrzosy mają liczne właściwości zdrowotne – o czym nie każdy wie. Dużą popularnością cieszy się między innymi miód wrzosowy, będący źródłem witamin z grupy B i witaminy A. Warto po niego sięgnąć między innymi przy problemach z układem pokarmowym czy w stanach zapalnych jamy ustnej.

Wrzos wykazuje między innymi działanie:

  • przeciwzapalne,
  • moczopędne,
  • wykrztuśne,
  • przeciwreumatyczne,
  • rozkurczowe,
  • uspokajające,
  • przeciwbakteryjne.

Napary czy herbatki z wrzosu mogą być stosowane wspomagająco przy leczeniu dróg moczowych oraz niestrawności. Ponadto zmniejszają napięcie nerwowe i bezsenność. Herbacie wrzosowej przypisuje się też pozytywne oddziaływanie na układ oddechowy. Stosuje się ją więc wspomagająco przy leczeniu kaszlu i przeziębienia. Podobno nalewka z wrzosu (tak zwana wrzosówka) fantastycznie działa na stawy – wystarczy tylko regularnie je podobnym trunkiem smarować.

Wrzosy mogą być efektowną jesienną ozdobą wnętrz. Fot. 123RF.com

Jak dbać o wrzosy w doniczce?

Uprawa wrzosów nie jest bardzo trudna, jednak rośliny te mają dość specyficzne wymagania. Przede wszystkim preferują gleby kwaśne. Najodpowiedniejsze jest dla nich podłoże o odczynie pH 3,5-5. Nawożenie wrzosów ma więc na celu zakwaszenie gleby. Można do tego użyć specjalistycznych nawozów, dedykowanych wrzosom lub zakwaszać glebę naturalnymi sposobami – na przykład stosując fusy z kawy.

Podlewanie wrzosów również może posłużyć do zakwaszenia gleby. Są na to domowe metody. Można zastosować wodę z octem czy z sokiem z cytryny. Odpowiednia dla wrzosów będzie też deszczówka. Rośliny należy podlewać regularnie, by podłoże nadmiernie nie wyschło. Nie można ich jednak przelewać, by korzenie nie stały w wodzie. Najlepiej by ziemia była stale wilgotna, ale nie może być mokra.

Przycinanie wrzosów powinno mieć miejsce po zimie – jest to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu kępki wrzosów będą zwarte i bardziej estetyczne. To istotne także dla zdrowia roślin – bez podcinania ich łodygi mogą stwardnieć i przestać doprowadzać wodę wraz ze składnikami odżywczymi do jej górnych partii. Przycinanie należy zacząć od usunięcia przekwitłych kwiatostanów, a następnie przejść do tych pędów, które ucierpiały zimą. Jeśli mocno przemarzły, warto się ich pozbyć – to pobudzi roślinę do wzrostu.

Jeśli chodzi o zimowanie wrzosów, są one dość odporne na mróz. Może im jednak zaszkodzić brak śniegu oraz mroźny wiatr. W ogrodach warto więc sadzić je w większej grupie i w osłoniętym miejscu. Wrzosy w doniczkach, ulokowane na balkonach czy tarasach, można okryć na przykład gałązkami drzew iglastych. Same doniczki z kolei można okryć między innymi słomą.

Jakie są najpopularniejsze choroby i szkodniki wrzosów? Czasem dopada je szara pleśń, fytoftoroza wrzosów (zamieranie roślin) czy rizoktonioza wrzosów. Warto jednak wiedzieć, że przy odpowiedniej pielęgnacji i przy zapewnieniu im właściwych warunków, rośliny te są dość odporne.

Dlaczego wrzosy w doniczce usychają?

Usychanie wrzosów wiąże się zazwyczaj z nieodpowiednią ich pielęgnacją. Nie można dopuścić do przesuszenia ich podłoża, ale jednocześnie nie można pozwolić, żeby korzenie stały w wodzie. W tym pierwszym przypadku roślina zaczyna gubić pąki i listki. Z kolei przelanie może doprowadzić do zgnicia systemu korzeniowego wrzosów. Zwłaszcza wrzosy w doniczkach są bardzo wrażliwe pod tym względem. Lepiej podlewać je obficie, ale rzadziej.

Żółknięcie i brązowienie wrzosów może też wskazywać na atak poważnej choroby. Tak może się objawiać:

  • rizoktonioza wrzosów – najpierw brunatnieją i zamierają pojedyncze pędy, a potem zmiany zmierzają od korzeni w górę
  • szara pleśń – zaczyna się od brązowienia wierzchołków pędów i brunatnienia pąków kwiatowych, po czym na powierzchni roślin tworzy się szary nalot
  • fytoftoroza wrzosów – najpierw pędy żółkną, po czym przybierają brązową barwę i zamierają. Brunatne stają się też korzenie.

Wrzos, który usechł, często można jeszcze uratować – oczywiście, jeśli roślina nie była chora. Trzeba tylko obciąć wszystkie uschnięte gałęzie i zaczekać aż pojawią się nowe pędy. Należy jednak o nią należycie dbać – odpowiednio podlewać i nawozić.

Przeczytaj również: Oto "kwiat wampira". Ma odbierać witalność i sprzyjać samotności

"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.