Spis treści:
- Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą?
- Przesadzanie roślin doniczkowych zimą – tylko, gdy jest to konieczne
- Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?
Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą?
Przesadzenie rośliny doniczkowej często okazuje się niezbędne do tego, aby utrzymała zdrowie. Okaz rosnący w zbyt małej doniczce nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby w prawidłowy sposób rozbudować swój rozległy system korzeniowy. Jeśli nie znajdzie dla odpowiedniej przestrzeni dla korzeni, wstrzyma dalszy wzrost lub nawet zmarnieje. Nie możemy również zapominać, że w podłożu w donicy znajdują się substancje pokarmowe, których roślina wymaga, aby zdołała zachować dobrą kondycję. Gdy przybywa zielonej masy, związków odżywczych w glebie jest coraz mniej. Jeśli kwiat domowy nie będzie miał do nich dostępu, nie wytworzy nowych liści i kwiatów.
Jeśli zależy nam na tym, aby uprawiane przez nas rośliny doniczkowe były dobrze odżywione i zdrowo się rozrastały, konieczne jest ich regularne przesadzanie. Zazwyczaj po raz pierwszy przenosimy roślinę do nowej ziemi bezpośrednio po jej zakupie. Młode okazy sprzedawane są w tymczasowym podłożu, które nie jest odpowiednie do długoterminowej uprawy. Służy jedynie temu, by roślina w niezmienionym stanie przetrwała transport i dobrze prezentowała się w sklepie.
Jeśli roślina doniczkowa marnieje, warto ją przesadzić nawet zimą. Fot. CanvaPro
Co jednak należy zrobić, jeżeli roślinę doniczkową kupiliśmy zimą? Jak wiadomo, najchłodniejsze miesiące w roku to czas, gdy większość gatunków uprawianych w domach przechodzi w stan spoczynku. W okresie tym spowalniają procesy metaboliczne i hamują dalszy wzrost, przez co są słabsze niż w sezonie wegetacyjnym. Ponadto zima jest dla nich szczególnie wymagająca, ponieważ o tej porze roku muszą zmagać się z ograniczonym dostępem do naturalnego światła czy przesuszonym powietrzem w pomieszczeniach, które są ogrzewane.
Z wyżej wymienionych powodów w większości przypadków nie należy przesadzać roślin doniczkowych zimą. Zasada ta nie dotyczy jednak nowo zakupionych okazów. Te każdorazowo musimy przenieść do świeżego podłoża, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb danego gatunku. Nie czekajmy z tym zabiegiem do wiosny, ponieważ ziemia w doniczce ze sklepu nie nadaje się do docelowej uprawy. Często w pojemniku brakuje też warstwy drenażowej, zatem rezygnując z przesadzenia rośliny, narażamy ją na zaleganie wody w podłożu i gnicie korzeni. Zanim przeniesiemy ją do nowej ziemi, odczekajmy kilka dni, by zakupiony egzemplarz zdążył się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu.
Zakupione rośliny trzeba przesadzić do nowego podłoża. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Pielęgnacja skrzydłokwiatu zimą. Podlewaj go tą mieszanką, szybko wypuści pączki
Przesadzanie roślin doniczkowych zimą – tylko, gdy jest to konieczne
Kwiaty domowe powinniśmy przesadzać zimą wyłącznie w przypadkach, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie warto robić tego tylko dlatego, że nabraliśmy ochoty na zmianę osłonki na nową. Istnieją jednak sytuacje, gdy przeniesienie okazu do świeżego podłoża jest niezbędne dla jego zdrowia. Pierwszą jest przyniesienie do domu młodej rośliny rosnącej w tymczasowym podłożu, ale to niejedyna okoliczność, gdy przesadzenie kwiatów domowych zimą jest konieczne. O tej porze roku zmieńmy donicę z podłożem, jeżeli roślina:
- rośnie w wyjałowionym lub nadmiernie zbitym podłożu,
- ma tak mocno rozrośnięte korzenie, że wyrastają przez otwór donicy lub są widoczne na powierzchni ziemi,
- jest uprawiana w glebie zaatakowanej przez patogeny grzybowe (np. pojawiła się pleśń w doniczce) bądź szkodniki (ziemiórki czy nicienie),
- rozwija się na zakwaszonym albo zasolonym podłożu, co rozpoznamy po odkładających się kryształkach soli czy specyficznym, stęchłym zapachu ziemi.
Wszystkie te okoliczności zagrażają zdrowiu, a nawet życiu uprawianej przez nas rośliny. Dlatego, choć zima nie jest najlepszą porą na przesadzanie roślin doniczkowych, nie możemy długo zwlekać z przeniesieniem okazu do nowego podłoża czy większego pojemnika. Pamiętajmy, że rozmiar doniczki ma duże znaczenie w uprawie kwiatów domowych. Zanim wybierzemy konkretną osłonkę, sprawdźmy, czy posiadany przez gatunek lubi ciasne doniczki, czy może wręcz przeciwnie – potrzebuje mieć dużo miejsca do swobodnej rozbudowy bryły korzeniowej.
Podczas przesadzania rośliny doniczkowej pamiętajmy o warstwie drenażowej. Fot. CanvaPro
Zastanawiasz się, jak prawidłowo przesadzić roślinę doniczkową? W pierwszym kroku przygotuj doniczkę w odpowiednim rozmiarze, która będzie miała otwór drenażowy na dnie. Zaopatrz się również w świeże podłoże. Dobierz je odpowiednio do wymagań danej rośliny. Na dnie pojemnika umieść warstwę keramzytu, żwiru lub kamyczków, które zapobiegną zaleganiu wody, po czym wsyp część podłoża. Zanim wyjmiesz okaz z doniczki, podlej go, co ułatwi przesadzanie. Wyciągnij bryłę korzeniową z pojemnika i delikatnie ją rozluźnij, a następnie połóż na usypanym w osłonce podłożu. Dodaj więcej ziemi, lekko ją ugnieć i obficie podlej przesadzony okaz.
Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe?
Wiemy już, że zima nie jest dogodną porą na przenoszenie roślin domowych do nowej gleby, ale niekiedy jest to konieczne. Wyjaśnijmy zatem, kiedy najlepiej przesadzać kwiaty doniczkowe. Uznaje się, że doskonałym terminem na ten zabieg jest wczesna wiosna. To właśnie wtedy rośliny przerywają okres zimowego spoczynku i na nowo rozpoczynają okres wegetacji. Gdy budzą się do życia, potrzebują świeżego podłoża, które będzie obfitowało w niezbędne dla ich wzrostu składniki odżywcze. Nie możemy jednak zapominać, że niezależnie od pory roku, nie powinniśmy przesadzać roślin doniczkowych, które aktualnie bujnie kwitną, wypuszczają młode pąki kwiatowe lub owocują.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni
Rozmnażanie i odmładzanie pieniążka. Trzymaj się tych zasad, a na wiosnę będzie dużo sadzonek
Czarne plamy na monsterze to zły znak. Zanim obetniesz liście, przeczytaj nasz poradnik