Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni

Nadmierna wilgoć w domu i pleśń, która rozwija się w jej konsekwencji, to poważne problemy. Grzyb na ścianach nie tylko szpeci wnętrze, ale przede wszystkim jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jak sobie radzić z tym kłopotem? Przede wszystkim trzeba znaleźć jego przyczynę. Dodatkowo możesz wstawić do pomieszczeń rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej?

Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni
Które rośliny pomagają pochłaniać wilgoć w mieszkaniu? Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Pleśń i wilgoć w mieszkaniu – skąd się bierze?

Borykasz się z problemem, jakim jest pleśń i wilgoć w mieszkaniu? Skąd się bierze nadmierne zawilgocenie i dlaczego pojawia się tylko w niektórych obiektach? Przyczyn może być kilka, dlatego bardzo ważne jest wykrycie źródła problemu.

Pamiętaj, że środki zaradcze, takie jak odmalowanie ścian pokrytych grzybem, ustawienie roślin, które pochłaniają pleśń i wilgoć, czy nawet korzystanie z osuszacza, działają jedynie doraźnie. Zlokalizowanie przyczyny problemu i działanie u jego podstaw są niezbędne, by skutecznie pozbyć się nadmiernej wilgotności we wnętrzu. Co może ją powodować?

  • Niewłaściwa wentylacja: brak odpowiedniego wentylowania pomieszczeń sprzyja gromadzeniu się wilgoci. Jeśli wilgotne powietrze nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, będzie skraplać się na zimnych powierzchniach, a to sprzyja rozwojowi pleśni.

  • Nieszczelności: przecieki dachowe, nieszczelności w oknach i drzwiach, a także uszkodzenia strukturalne murów mogą sprawić, że woda dostaje się do wnętrza budynku. Prowadzi to do gromadzenia się wilgoci i rozwoju pleśni.

  • Wycieki z instalacji: uszkodzenia rur wodociągowych lub instalacji hydraulicznej mogą prowadzić do wycieków, które nie zawsze są od razu widoczne.

  • Zbyt wysoka wilgotność powietrza: czasami wilgotność powietrza w pomieszczeniach może być zbyt wysoka w sposób naturalny – zwłaszcza w kuchniach, łazienkach czy domowych pralniach.

  • Nieprawidłowo wykonana izolacja: brak odpowiedniej izolacji termicznej lub przeciwwilgociowej może prowadzić do kondensacji wilgoci na ścianach i innych powierzchniach.

Przyczyn rozwoju pleśni jest sporo. Aby skutecznie z nią walczyć, należy określić, dlaczego wilgoć gromadzi się w pomieszczeniach. Niekiedy wystarczy we własnym zakresie poprawić działanie wentylacji, na przykład rozszczelnić okna. W niektórych przypadkach nie obejdzie się natomiast bez pomocy specjalistów. Jeśli izolacja budynku została wykonana nieprawidłowo, zwykle nie będziesz w stanie samodzielnie poradzić sobie z takim problemem.

Przeczytaj również: Kwiat bez ziemi, który nie tylko oczyszcza powietrze. Jak dbać o oplątwę?

Rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć – czy to działa?

Czy rośliny mogą pomóc w walce z pleśnią i wilgocią? Niektóre z nich rzeczywiście wykazują przydatne właściwości. Trzeba jednak pamiętać, że ustawienie w pokoju skrzydłokwiatu czy zielistki nie sprawi, że wykwity pleśni na ścianie po prostu znikną.

Kwiaty doniczkowe mogą pomagać w walce z nadmierną wilgotnością powietrza, ponieważ niektóre gatunki w pewnym stopniu absorbują wodę z powietrza za pomocą liści i pędów. Z pewnością jednak nie zadziałają jak profesjonalny osuszacz. Jeśli masz kłopot z pleśnią we wnętrzu, najpierw znajdź jej przyczynę i usuń źródło. Rośliny doniczkowe pomogą, ale nie rozwiążą problemu.

Trzeba też podkreślić, że żaden gatunek nie ma właściwości, które umożliwiałyby mu wchłanianie i neutralizowanie pleśni. A zatem stwierdzenie „rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć” należy traktować jako pewne uproszczenie.

Rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć – jakie gatunki wybrać?

Zobacz, które gatunki roślin doniczkowych najlepiej sprawdzą się we wnętrzach zbyt wilgotnych i narażonych na ryzyko rozwoju pleśni.

  • Bluszcz angielski

To roślina, która bardzo dobrze czuje się w wilgotnym otoczeniu. Bluszcz nie potrzebuje także wiele światła. Możesz ustawić ją z dala od okna lub nawet w słabo doświetlonej łazience. Trzeba pamiętać, że liście bluszczu są toksyczne – należy trzymać go z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Słynie z właściwości oczyszczających powietrze, ponieważ pochłania dużo dwutlenku węgla i produkuje znaczne ilości tlenu. Bardzo dobrze rośnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności i także nie musi mieć dostępu do bezpośrednich promieni słonecznych. Skrzydłokwiat również jest trujący, dlatego trzeba dobrze zaplanować miejsce ustawienia donicy.

Jest to roślina, z której uprawą poradzi sobie każdy – jest niewymagająca i może stać praktycznie wszędzie. Ważne jest jedynie, by jej nie przelewać, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Wężownica świetnie się sprawdzi tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, ponieważ produkuje duże ilości tlenu.

Sansewieria nie tylko pochłania wilgoć, ale też oczyszcza powietrze. Fot. CanvaPro

To niezwykle popularna roślina doniczkowa, która bardzo lubi wodę. Jeśli masz tendencję do przelewania swoich domowych kwiatów, to ten gatunek idealnie się u ciebie sprawdzi. Zielistka natychmiast pobiera wodę z gleby, dlatego nie ma obawy, że jej korzenie zgniją. Jest również neutralna dla zwierząt domowych. Jeśli twój pupil zje jej liście – nie masz powodu do niepokoju.

Ma piękne, dekoracyjne liście, dlatego stanowi idealną ozdobę wnętrza. Preferuje wilgotne środowisko, więc dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności. Rośnie bardzo wolno – rocznie wypuszcza jedynie 2-3 nowe pędy.

To ciekawa roślina egzotyczna, która nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących pielęgnacji. Doskonale rośnie w wilgotnych pomieszczeniach, szczególnie niezbyt jasnych. Jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki.

Jako pochłaniacz wilgoci świetnie sprawdzi się również oplątwa. Fot.CanvaPro

To roślina tropikalna, która może osiągnąć nawet 3 m wysokości. W warunkach domowych rzadko dorasta do takich rozmiarów, tym bardziej że rośnie bardzo wolno. Świetnie czuje się w wilgotnym środowisku, ale jednocześnie potrzebuje intensywnego nasłonecznienia.

Czy rośliny, które pochłaniają pleśń i wilgoć, stanowią remedium na problemy z nadmierną wilgotnością w domu? Z pewnością samo wstawienie ich do wnętrz nie wystarczy. Jeśli na ścianach pojawił się grzyb, trzeba działać znacznie bardziej zdecydowanie.

Wymienione wyżej gatunki roślin domowych mogą jednak stanowić pewne wsparcie. Nie zlikwidują problemu, ale pomogą w usuwaniu dwutlenku węgla z powietrza. Ich uprawa jest korzystna dla zdrowia domowników, a ciekawy wygląd z pewnością będzie świetną dekoracją każdego pokoju, kuchni czy łazienki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zrób domowy pochłaniacz wilgoci za mniej niż 5 zł. Szybko pozbędziesz się problemu

Szybko usuniesz pleśń ze ścian, bez używania chemii. Oto przepis na domowy spray

Jak odetkać zlew bez chemii? Domowe sposoby na udrożnienie przepływu

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.