Rośliny domowe

Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących

Podlewanie storczyków sprawia wiele trudności osobom, które posiadają w domu te kwiaty. Storczyki różnią się od innych roślin doniczkowych – są epifitami i pobierają wilgoć z powietrza, dlatego wymagają innego podejścia do nawadniania. Sprawdź częstotliwość podlewania storczyków, ale również czym należy je podlewać, aby bujnie zakwitły. Do kąpieli wodnych przydadzą się składniki z kuchennego zaplecza.  

Jak i czym podlewać storczyki? Poradnik nie tylko dla początkujących
Jak, czym i co ile dni nawadniać storczyki? Podpowiadamy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak podlewać storczyki, żeby ładnie kwitły? 

Aby storczyki ładnie kwitły, musimy zadbać o odpowiednią jakość wody. Podlewając je metodą tradycyjną "z góry" używamy np. deszczówki. Ten rodzaj wody cechuje się miękkością i odpowiednim odczynem pH, a także nie zawiera chloru, który szkodzi storczykom. Deszczówka ma również związki organiczne działające na rośliny niczym nawóz. Storczyki ładnie zakwitną po podlewaniu przegotowaną, odstałą wodą wodociągową. Do podlewania możemy także użyć przefiltrowanej wody z kranu w filtrze z odwróconą osmozą. 

Aby pobudzić storczyki do kwitnienia najlepszą metodą będzie podlewanie roślin "od dołu" nazywane inaczej kąpielą wodną. Jak wykonać taki zabieg? Oto instrukcja: 

  • do miski włóż doniczkę ze storczykiem; 
  • dociśnij storczyka do dna, aby nie przewracał się w misce; 
  • do miski wlej odpowiedniej jakości wodę tak, aby zanurzała jedynie podłoże, a nie części zielone storczyka; 
  • pozostaw storczyka na kilkanaście minut w wodzie; 
  • wyjmij storczyka z wody i poczekaj, aż wyschnie. 

Takie kąpiele wodne możemy wykonać z zastosowaniem odżywczych dla storczyków składników dostępnych w kuchennym zapleczu. Poznaj przepisy na kąpiele z zastosowaniem ryżu, cytryny i fusów kawy.  

  • Kąpiel w wodzie z ryżem 

Do miski wsypujemy 5 łyżek ryżu i zalewamy 500 ml wody o temperaturze pokojowej. Tak przygotowany roztwór pozostawiamy na godzinę i po tym czasie przecedzamy przez sitko. Woda ryżowa zawiera fosfor, magnez i potas, które pobudzają storczyki do kwitnienia. 

  • Kąpiel w wodzie z cytryną 

Do miski wlewamy 1 l wody oraz łyżkę soku z cytryny. Całość dokładnie mieszamy i wykonujemy kąpiel dla storczyka. Sok z cytryny zakwasza i odkaża podłoże, chroniąc storczyki przed rozwojem pleśni.  

  • Kąpiel w wodzie z fusami kawy 

Do miski wsypujemy 100 g fusów kawy, dolewamy 1 l wody i czekamy godzinę. Po tym czasie przecedzamy przez sitko mieszaninę i dopiero wtedy wykonujemy kąpiel dla storczyków. Wysuszone fusy kawy zawierają magnez, potas, azot oraz fosfor. Regularne wykonywanie kąpieli dla storczyka w wodzie z fusami kawy neutralizuje poziom wapnia z wody kranowej oraz chroni glebę przed wysuszeniem.  

Przeczytaj również: Wypuszcza pąki jeden po drugim. Dwa naturalne sposoby na kwitnienie storczyków

storczyki Poznaj dwa naturalne sposoby na kwitnienie storczyków. Fot.123RF.com

Co ile dni trzeba podlewać storczyki? 

Storczyki nie lubią nadmiaru wody, dlatego warto przed nawodnieniem sprawdzić stan ich podłoża. Rośliny podlewamy po całkowitym wyschnięciu gleby w doniczce. 

Storczyki trzeba podlewać co 4-14 dni. Podlewanie rośliny zależy od wielkości doniczki, okresu wzrostu rośliny, wilgotności oraz ilości światła. Storczyki najlepiej podlewać w godzinach porannych, ponieważ słońce może spowodować parowanie wody z gleby.  

Po czym poznać, że storczyk ma sucho? 

Suchość storczyka poznamy po kolorze jego korzeni. Wysuszony cechuje się białymi korzeniami. Jakie jeszcze kolory mogą przybierać? 

Bardzo ciemne korzenie storczyka oznaczają przelanie i gniecie rośliny. Odpowiednią barwą korzeni rośliny jest zielony kolor. 

Czego nie lubią storczyki? 

Storczyki nie lubią wody prosto z kranu, ponieważ jest dla nich zbyt zimna. Długotrwałe podlewanie storczyków wodą wodociągową może skutkować zaburzeniami fizjologicznymi rośliny. Rośliny te nie lubią także nadmiernego lub niedostatecznego nawadniania, dlatego właśnie należy obserwować ich korzenie. Czego jeszcze oprócz niewłaściwego podlania nie lubią storczyki? 

  • ostrego światła – może spowodować oparzenia storczyka w postaci żółknących liści z wypalonymi, brązowymi plamami. Storczyki nie lubią stanowisk przy oknach południowych; 

  • chłodu – storczyki nie lubią nagłego spadku temperatury, a także przeciągów. Na chłód narażone są najbardziej zimą, przy odczuwalnej różnicy temperatur w domu i na dworze; 

  • suszy – storczyki nie lubią niskiej wilgotności powietrza. Narażone są na suszę szczególnie zimą przez napływające, suche powietrze z kaloryfera; 

  • uniwersalnej ziemi do kwiatów – storczyki potrzebują specjalnej mieszanki w doniczce. Zazwyczaj składa się ona z kory sosnowej, mchu torfowca, perlitu, łupin kokosa i wermikulitu.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?

"Ekologicznie": Od trzonka do korzonka na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.