Spis treści:
Jak uprawiać geranium (anginkę)? Zasady pielęgnacji
Anginka jest uprawiana głównie jako roślina ozdobna, gdyż posiada dekoracyjne liście i kwiaty, które wydzielają w dodatku przyjemny zapach. Co więcej, w jej liściach znajdują się olejki eteryczne, które wykazują właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego od lat jest stosowana w medycynie ludowej. Uprawa geranium nie jest trudna – z tym zadaniem poradzi sobie nawet osoba, która nie ma ręki do kwiatów. Aby zdrowo rosła i pięknie kwitła, warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Anginka jest rośliną światłolubną, dlatego należy postawić ją w miejscu, w którym jest stały dostęp do światła słonecznego. Dzięki temu odwdzięczy się intensywnym zapachem i pięknymi kwiatami. Podłoże dla geranium powinno być przepuszczalne i lekko wilgotne, nie wymaga więc częstego podlewania. Choć anginka nie wymaga gleby bogatej w składniki odżywcze, w okresie silnego wzrostu warto ją wspomóc wieloskładnikowym nawozem do roślin doniczkowych. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też przycinanie. W tym celu wystarczy skrócić wierzchołki pędów, a geranium bujnie się rozkrzewi.
Anginka nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com
Czego nie lubi anginka?
Choć uprawa anginki nie powinna sprawiać trudności, są jednak rzeczy, których nie toleruje. Jeśli nie zadbamy o roślinę w sposób odpowiedni, szybko zacznie obumierać i usychać. Dlatego warto wiedzieć, czego nie lubi anginka.
- Nagłe zmiany temperatury – geranium nie toleruje przeciągów, dlatego należy unikać stawiania doniczki przy często otwieranym oknie. Nie lubi też zimna oraz źle znosi temperatury poniżej 10 st. C.
- Zbyt mokre podłoże – choć anginka lubi stale lekko wilgotną ziemię, z podlewanie nie można jednak przesadzić. Nadmiar wody może doprowadzić do rozwoju choroby grzybiczej lub gnicia korzeni, a w rezultacie do usychania całej rośliny. W okresie wegetacji anginkę należy podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie (raz w tygodniu). Zimą z kolei warto ograniczyć nawadnianie – podlewamy ją wówczas raz na 3-4 tygodnie.
- Zbite podłoże – geranium najlepiej rośnie w uniwersalnej, przepuszczalnej glebie. Warto jednak zadbać, aby podłoże nie było zbyt zbite. W przeciwnym wypadku może dojść do przelania, które prowadzi do choroby grzybowej i gnicia korzeni.
Przestrzegaj tych zasad, a anginka będzie zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Co więcej, potrafi nie tylko pięknie się prezentować, ale również uporać się z wieloma dolegliwościami.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jesienna odżywka do paprotki. Zastosuj, gdy zaczyna gubić listki i podsycha
Liście anturium żółkną i brązowieją, a kwiaty nie chcą rosnąć? Znam sposób, który zawsze pomaga
To nie jest kwiat na jeden sezon. Co zrobić, żeby kalanchoe kwitła wiele razy?