Spis treści:
Jak wygląda przesuszony zamiokulkas?
Europejskim botanikom zamiokulkas był już znany w pierwszej połowie XIX wieku, jednak nie cieszył się popularnością jako roślina doniczkowa. Natomiast obecnie można go spotkać w niemal każdym domy czy biurze, gdzie stanowi elegancką ozdobę wnętrz. Główną ozdobę zamiokulkasa stanowią pięknie, błyszczące, mięsiste liście w kolorze głębokiej zieleni. Choć uchodzi za żelazną roślinę ze względu na wytrzymałość i stosunkowo niewielkie wymagania uprawowe, zdarza się jednak, że zaczyna usychać. O przesuszeniu zamiokulkasa świadczą więdnące i pomarszczone liście.
Dlaczego zamiokulkas usycha, a jego liście żółkną? Warto wiedzieć, że roślina ta lepiej znosi suszę, niż nadmiar wody. Z racji tego, że posiada zdolność do magazynowania wody w kłączach i liściach, nie potrzebuje częstego podlewania. Warto pamiętać, że nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Chociaż zamiokulkas najlepiej rośnie w miejscach jasnych (ewentualnie półcienistych), nie powinien być narażony na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Inaczej może to spowodować poparzenia i plamy na liściach. Co więcej, zamiokulkas nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatur, które sprawiają, że roślina zaczyna żółknąć i marnieć.
Przeczytaj również: Zamiokulkas – rozmnażanie, przesadzanie i odmładzanie
Chcesz mieć w domu całą kolekcję zamiokulkasów? Rozmnożenie tej rośliny jest bardzo proste. Fot. CanvaPro
Jak uratować zamiokulkasa? Mikstura z czosnku
Zastanawiasz się, co zrobić, gdy twój zamiokulkas zaczyna usychać? Zamiast spisywać go na straty, zastosuj tani i w pełni naturalny nawóz. Do jego przygotowania będziemy potrzebować popularnego warzywa, jakim jest czosnek. W pierwszej kolejności należy przecisnąć przez praskę trzy ząbki czosnku (dzięki temu uwalnia się więcej dobroczynnych składników). Alternatywnie można go bardzo drobno pokroić. Następnie dodaj czosnek do litra wody, po czym dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną odżywką podlewaj zamiokulkasa raz w miesiącu.
Mikstura z czosnku odznacza się wysoką zawartością takich minerałów, jak żelazo, potas, miedź, magnez, selen i chrom. To sprawi, że zamiokulkas odżyje i wypuści mnóstwo nowych liści. Co więcej, odżywka z czosnku zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, dzięki czemu roślina będzie rosła szybko i zdrowa. Koniecznie zastosuj ten prosty domowy nawóz, a zamiokulkas stanie się prawdziwą ozdobą domu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie kwiatów doniczkowych jesienią i zimą. Rosną i kwitną nawet te najbardziej oporne
Gdy ziemia w doniczkach zaczyna pleśnieć, zastosuj niezawodny patent. Zawsze działa
Jak ukorzenić ceropegię. Wypróbuj metodę motylkową, z doniczki spłynie kaskada liści