Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Różne odmiany draceny do uprawy doniczkowej

Dracena to roślina ciepłolubna. Z uwagi na ten fakt, w Polsce nie może być uprawiana w ogrodzie. Nic straconego! To przepiękne domowe drzewko polubi każdą doniczkę i miejsce na podłodze lub parapecie. Spośród ponad stu gatunków draceny, część z nich jest wykorzystywana do uprawy w mieszkaniu. Poznaj jej najbardziej popularne odmiany. 

Różne odmiany draceny do uprawy doniczkowej
Dracaena marginata. Fot. 123RF/PICSEL

Draceny  charakterystyka gatunku 

Draceny (łac. Dracaena L.) to popularny rodzaj roślin egzotycznych. Wyróżnia się odmiany drzewiaste i krzewiaste. Jako sukulenty mają one wykształconą tkankę tzw. gruboszowatą, dzięki której przystosowały się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Dzięki tej tkance magazynują one wodę.  

Na uwagę zasługuje fakt, iż rośliny te wykształcają także szereg innych, dalszych mechanizmów adaptacji do życia na terenach suchych. Przejawiają się one zarówno w ich w budowie, jak i fizjologii. 

Draceny w naturalnym środowisku występują na terenach subtropikalnych i tropikalnych (w rejonach Azji i Afryki, a także na Wyspach Kanaryjskich). Najpowszechniejszym gatunkiem hodowanym w domu jest dracena smocza (łac. Dracaena draco L.). 

Warto wspomnieć, że draceny należą do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) i rzędu szparagowców (Asparagales). Dalsze jednostki systematyczne zaliczane są do klasy okrytonasiennych oraz klad (rośliny jednoliścienne, nasienne i naczyniowe). 

Zobacz więcej zdjęć

Dracena  podstawowe różnice między gatunkami 

Różnice między popularnymi gatunkami draceny dotyczą zazwyczaj takich kwestii jak:  

  • forma i wielkość liści, 
  • ubarwienie liści, 
  • tworzenie kwiatów, 
  • odporność na niższe temperatury, 
  • zapotrzebowanie na światło. 

Jeśli chcesz, aby twoja roślina była ulistniona przez cały rok, dobrym wyborem jest właściwie każda dracena. Gatunki doniczkowe mają nie tylko świeżo-zielone liście, ale wzbogacone są o różne ich wariacje. Spotkać można odmiany z jasną obwódką lub całe przebarwione na czerwono. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż draceny o mniejszej zawartości melaniny lepiej znoszą mocne nasłonecznienie niż te o ciemnozielonych liściach. Odpowiedzialny jest za to chlorofil znajdujący się w ich tkankach. 

Dracena  najpopularniejsze odmiany doniczkowe 

Można wyróżnić niemal 100 odmian draceny. Wszystkie z nich mają zebrane w pióropusz dekoracyjne, zielone lub wielobarwne, wydłużone liście. Wznoszą się one lub wyginają w zależności od gatunku. Do uprawy domowej nadaje się wiele odmian draceny różniących się pokrojem oraz kształtem i barwą liści. Do tych najbardziej znanych i szczególnie cenionych jako rośliny doniczkowe, należą: 

  • dracena wonna (Draceana fragrans) – odmiany tej draceny osiągają ok. 1,5 m. Są cenione ze względu na urokliwe, szerokie liście, mierzące 50-70 cm. Liście są zazwyczaj wiotkie i zwisają do dołu. Dracena wonna jest bardzo tolerancyjna wobec warunków wzrostu w mieszkaniu. W jej uprawie należy pamiętać jednak o wysokiej wilgotności powietrza. Do ciekawych odmian tego gatunku należą Darceana fragrans ‘Massangeana’ (ma liście z szerokim żółtym pasem pośrodku) czy Darceana fragrans ‘Rothiana’, (jej liście są skórzaste i ciemnozielone z białymi krawędziami); 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Primrose (@primrose.co.uk)

  • dracena obrzeżona (Draceana marginata) – rodzaje draceny obrzeżonej tworzą podobny do palmy pióropusz z liści wąskich, długich i szpiczasto zakończonych. Zaliczają się do nich m.in: Draceana marginata Colorama (liście czerwono-różowe), Draceana marginata Bicolor (liście zielone z żółtą obwódką) i Draceana marginata Tricolor (liście w kolorach różowo-zielono-kremowym); 

  • dracena sandera (Draceana sanderiana) – ten gatunek jest szczególnie popularny w ostatnich latach, inna jego nazwa to Lucky Bamboo (SPRAWDŹ: Lucky Bamboo – jak go uprawiać?). Charakteryzuje się sztywnymi, lekko zielonymi pędami, które przypominają łodygi bambusa. Ten przepiękny kwiat – dracena – szybko się ukorzenia i rośnie zanurzony w wodzie. Roślina jest bardzo odporna na ciepło i może stać blisko kaloryfera. Jej liście z reguły mają zieloną barwę, są wąskie i lekko skręcone;
  • dracena smocza – (Dracaena draco L.) – bywa nazywana draceną kanaryjską, ponieważ wywodzi się z Wysp Kanaryjskich. Ma lancetowate liście z czerwoną obwódką. Rosną one prosto, z czasem stają się wygięte ku dołowi. Ta odmiana draceny w warunkach domowych może osiągać ok. 160 cm wysokości; 

  • dracena deremeńska (Dracaena deremensis) – większość odmian tego gatunku uprawianych w domu ma zielone liście z białymi paskami. Draceny deremeńskie charakteryzują się szczególnie szerokimi i dość krótkimi liśćmi. Są to bardzo popularne i estetyczne rozetki liściowe. 

Nie wystarczy, że wybierzesz odpowiedni dla siebie rodzaj draceny. Uprawa tego typu roślin jest kolejnym ważnym czynnikiem, o którym powinieneś pamiętać. Mimo iż wymienione wyżej gatunki nie różnią się znacznie od siebie, w zakresie potrzeb i pielęgnacji zapewnij im zróżnicowane warunki.

Dracena, jak dbać o tę roslinę: Stanowisko i uprawa

Dracena, jakie stanowisko?

Odpowiednia pielęgnacja dracen ma olbrzymie znaczenie w całokształcie udanej uprawy. Po pierwsze, drzewka te mają duże wymagania świetlne i powinny być usytuowane w miejscach jasnych. Lubią światło rozproszone, ale nie przepadają za mocnym słońcem. Z reguły, więcej światła potrzebuje dracena odmiany Tricolor, która ma barwne liście. Jeśli będzie ona stała w słabo oświetlonym miejscu, ich piękne kolory zaczynają zanikać. 

Ważne, aby w okresie wzrostu dracena zaaklimatyzowała się w normalnej temperaturze pokojowej (ok. 21-22°C). W okresie zimowym temperaturę tę można nieco obniżyć, jednak nie poniżej 13°C. Wspomniane zakresy temperatur są odpowiednie dla wymienionych wyżej, najpopularniejszych gatunków i odmian dracen. Co istotne, istnieją też mniej znane gatunki, wymagające zimą minimalnej temperatury w granicach 18°C. Z uwagi na ten fakt, kupując tę roślinę, warto poznać dokładnie wymagania, jakie ma konkretna dracena. Rodzaje draceny wonnej i smoczej zimą tolerują temperaturę ok.12-15°C. Natomiast większość pozostałych gatunków woli temperaturę w granicach 15-18°C.


Autor: makeyourlifegreener  

Dracena: Nawożenie i pielęgnacja 

Raz na dwa tygodnie, zwykle od marca do sierpnia, powinno się zasilać draceny odpowiednim dla tych roślin nawozem płynnym wieloskładnikowym. Rozcieńcza się go wówczas wraz z wodą do podlewania. 

Dracena, jak ją podlewać?

Dracena nie znosi zalewania korzeni. Podlewa się ją dość obficie, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nadmiar wody usuwamy. 

Dracena, jak ją przesadzać?

Pielęgnacja dracen jest związana z ich przesadzaniem. W momencie, kiedy okaże się, że doniczka draceny jest zbyt mała, nie zwlekaj i zapewnij jej nowe, wygodne lokum! Zazwyczaj zabieg ten należy wykonywać co rok u osobników młodych, później już co 2-3 lata. Jeśli użyjesz większej donicy, może okazać się, że ponowne przesadzanie wcale nie będzie konieczne. 

Dracenę o niezbyt efektownym wyglądzie można przeznaczyć na sadzonki. W ten sposób ją odmłodzimy i rozmnożymy. Można odciąć sadzonkę wierzchołkową, a długi pęd przeznaczyć na dodatkowe sadzonki pędowe. Odcinamy pęd i dzielimy na kilka odcinków, nie krótszych niż 10 cm. Z sadzonki wierzchołkowej usuwamy dolne liście, zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w podłożu do roślin zielonych lub palm. Każdy z fragmentów pnia zanurzamy w ukorzeniaczu i strząsamy jego nadmiar. Sadzonki umieszczamy w doniczkach z podłożem do roślin zielonych. Całość można przykryć folią, tak aby nie dotykała wierzchołków sadzonek. W folii muszą być otwory. Ustawiamy doniczkę lub doniczki w takim miejscu, aby nimi nie ruszać i ich nie przestawiać, żeby nie uszkodzić formujących się korzeni. Po ok. 3-4 tygodniach na sadzonkach powinny pojawić się młode liście.

Co jest najważniejsze przy przesadzaniu dracen? Otóż na dnie nowej doniczki należy zawsze ułożyć warstwę drenażową, która zabezpieczy system korzeniowy przed gniciem. Idealnie sprawdzą się do tego drobne kamyki lub keramzyt. Dopiero na drenaż nasypuje się ziemię próchniczą (oczywiście bogatą w składniki pokarmowe).

Dracena jaka ziemia?

Ziemia musi być żyzna, ale i przepuszczalna. Jej odczyn pH powinien wynosić w granicach 6,3-6,8.  


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Co istotne, w sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki glebowe, sprzedawane zwykle pod nazwą Ziemia do palm, juk i dracen. Z pewnością pomogą ci one stworzyć nowe, optymalne stanowisko dla roślin. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.