Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Gdy ziemia w doniczkach zaczyna pleśnieć, zastosuj niezawodny patent. Zawsze działa

Pojawiająca się w doniczce pleśń jest źródłem ogromnej frustracji dla wszystkich miłośników kwiatów domowych. Ze zjawiskiem tym muszą się zmagać szczególnie często w okresie jesienno-zimowym. Nalot jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla roślin. Dlaczego gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje? Jak pozbyć się pleśni w doniczce szybko i skutecznie? Sprawdź! 

Gdy ziemia w doniczkach zaczyna pleśnieć, zastosuj niezawodny patent. Zawsze działa
Pleśń w doniczce zagraża zdrowiu naszych roślin doniczkowych. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje?

Podczas uprawy kwiatów domowych od czasu do czasu obserwujemy, że gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje. Początkowo widoczne są niewielkie białe punkty, które z czasem opanowują całą dostępną powierzchnię. Choć zdawać by się mogło, że stanowi to problem wyłącznie natury estetycznej, wcale tak nie jest. Pleśń w doniczce szkodzi naszym roślinom. Wnikająca w glebę grzybnia ogranicza dostępność wody oraz soli mineralnych do korzeni. Jeśli nie zareagujemy w porę, porażony pleśnią kwiat doniczkowy zmarnieje lub nawet obumrze.

Gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje z kilku powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn są błędy w pielęgnacji roślin. Rozwojowi grzybów na powierzchni gleby sprzyja nadmierna wilgoć, dlatego z pleśnią zmagają się najczęściej te osoby, które przelewają kwiaty domowe. Ten błąd szczególnie łatwo popełnić jesienią i zimą, gdy rośliny wymagają rzadszego nawadniania.

Przyczyną powstawania pleśni w doniczce może być przelewanie rośliny. Przyczyną powstawania pleśni w doniczce może być przelewanie rośliny. Fot. 123RF.com

Wpływ na powstawanie pleśni ma także wysoka wilgotność powietrza i brak jego cyrkulacji w pomieszczeniu, w którym trzymamy uprawiane okazy. Przyczyną problemu może być również źle dobrane podłoże. Niewskazane jest stosowanie ziemi ciężkiej i nieprzepuszczalnej, a także decydowanie się na doniczki pozbawione otworu odpływowego oraz warstwy drenażu na dnie.

Przeczytaj również: Jesienią i zimą ziemia w kwiatach doniczkowych zaczyna pleśnieć. Co z tym zrobić?

Jak się pozbyć pleśni z doniczki?

Wystąpieniu pleśni w doniczce można zapobiegać. Przede wszystkim nie powinniśmy przelewać roślin oraz musimy dbać o dobrą wentylację w pomieszczeniach, w których trzymamy kwiaty. Wybierajmy tylko lekkie oraz przepuszczalne podłoża dla roślin, a także zapewniajmy im odpowiedni drenaż, aby zapobiec zastojom wody. Pozbywajmy się również opadłych liści oraz innych resztek z powierzchni gleby, na których mogłyby rozwijać grzyby.

Co jednak powinniśmy zrobić, gdy pleśń pojawiła się już w doniczce? Nie czekajmy, aż grzyb opanuje całe podłoże. Istnieje kilka prostych sposobów na uporanie się z pleśniejącą glebą w roślinach domowych.

  • Ocet jabłkowy – do 1 l wody dodajemy 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim spleśniałą glebę w doniczce. Stosujemy 2 razy dziennie, aż nalot zniknie.

  • Soda oczyszczona – do 1 szklanki przegotowanej, wystudzonej wody wsypujemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem. Roztwór rozpylamy na porażoną pleśnią ziemię w doniczce.

  • Woda utleniona – do zwalczenia pleśni w doniczce wykorzystajmy roztwór przygotowany z 1 łyżeczki wody utlenionej oraz 5 łyżek wody z kranu. Mieszanką polewamy miejsca, w których pojawił się biały nalot.

  • Cynamon – pleśń w doniczce obficie posypujemy mielonym cynamonem. Jeżeli warstwa nalotu jest gruba, przed zastosowaniem przyprawy możemy zdjąć wierzchnią część podłoża.

  • Czosnek – do spleśniałego podłoża w doniczce wciskamy jeden lub dwa pokrojone na kawałki ząbki czosnku.

  • Fusy z kawy – suszymy je, a następnie rozkładamy na spleśniałym podłożu. Po kilku tygodniach wymieniamy starą warstwę fusów na nową.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rozmnażanie grudnika. Sposoby na powiększenie kolekcji kaktusa bożonarodzeniowego

Nawożenie kwiatów doniczkowych jesienią i zimą. Rosną i kwitną nawet te najbardziej oporne

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.