Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego hoja przestała kwitnąć? Wypróbuj metodę gorącej łaźni. Zobaczysz, co się stanie

Hoja, zwana inaczej woskownicą, to popularna roślina doniczkowa niezwykłych, gwiaździstych kwiatach. Mówi się, że tam gdzie rośnie hoja, tam jest bieda. Na szczęście to tylko przesąd, bowiem dobry wzrost i kwitnienie tej rośliny zależy od wyważonej, mądrej pielęgnacji. Dowiedz się, jak uprawiać i jak dbać o hoję, aby cieszyć się jej pięknem. 

Dlaczego hoja przestała kwitnąć? Wypróbuj metodę gorącej łaźni. Zobaczysz, co się stanie
Ciekawym sposobem na pielęgnację hoi jest "gorąca łaźnia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Hoja - charakterystyka

Hoja (Hoya) to rodzaj roślin z rodziny toinowatych (Apocynaceae), do którego należy około 530 gatunków. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji, gdzie rosną w ziemi i na drzewach. Co ciekawe, lubią zasiedlać je owady.

Niektóre gatunki nadają się idealnie do domowej uprawy w doniczkach, jako pnące rośliny ozdobne. Są one niezwykle atrakcyjne. Ich kwiaty przypominają malutkie, pięcioramienne gwiazdki, które mogą przybierać (w zależności od odmiany) białą, fioletową, różową, a nawet czarną barwę. Zebrane w kwiatostany liczące nawet po 30 kwiatów, dekorują roślinę przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Rano i wieczorem wydzielają intensywny, słodki zapach, opisywany często jako miodowy. Czasami można też zauważyć na nich krople nektaru. Urodę hoi podkreślają także grube, skórzaste, woskowane i ciemnozielone liście.  

Hoja - odmiany

Spośród kilkuset gatunków, największą popularnością w uprawie doniczkowej cieszy się zaledwie kilka z nich: 

 • Hoja piękna (Hoya bella) - niezwykle obficie pokrywa się kwiatami o białej barwie z różowymi bądź fioletowymi przykoronkami. Po przekwitnięciu opadają wraz z kwiatostanami. Jest bardziej wymagająca w uprawie i wrażliwa na zmiany temperatur niż hoja różowa. Dorasta o 30-40 cm wysokości. 
 • Hoja różowa (Hoya carnosa) - piękna roślina pnąca o długich pędach, której kwiaty pojawiają się co roku w tych samych miejscach. Najczęściej przybierają kolor różowy z ciemniejszym przykoronkiem. Idealna dla początkujących. 
 • Hoja walentynkowa (Hoya kerrii) - jej cechą charakterystyczną są głównie sercowate liście, gdyż bardzo rzadko kwitnie. Jej kwiaty są drobne i mają kremowo-różowy kolor. 
 • Hoja memoria (Hoya gracilis) - pnącze dorastające nawet do 2,5 m długości, którego najbardziej dekoracyjną częścią są liście ze srebrnymi plamkami. Kwiaty przybierają różowo-czerwoną barwę i utrzymują się dość krótko (około 7 dni). 

Nieco rzadziej można spotkać hoję wielokwiatową (Hoya multiflora) i hoję nitkowatą (Hoya linearis). 

Hoja - która odmiana jest najładniejsza? 

W obrębie powyższych gatunków, a zwłaszcza hoi pięknej i różowej, stworzono wiele przepięknych odmian. Mogą wyróżniać się one nie tylko kolorem kwiatów, ale także kształtem oraz wybarwieniem liści. Z tych najbardziej nietuzinkowych polecamy: 

 • Hoya carnosa Krimson Queen o ciemnozielonych liściach z kremowo-żółtym obrzeżeniem, 
 • Hoya carnosa Compacta niska odmiana o muszelkowato poskręcanych liściach, 
 • Hoya carnosa Variegata lub Hoya bella Albomarginata, których liście mają białe brzegi, 
 • Hoya carnosa Exotica o trójbarwnym ulistnieniu. 

Hoja ma piękne kwiaty, które zachwycają każdego. Fot.123RF.com

Jak wygląda uprawa hoi?

Hoja to roślina, która nie wymaga codziennej pielęgnacji, dzięki czemu powinna nadawać się dla początkujących. Niemniej jednak jest dość kapryśna i od razu manifestuje nawet najmniejsze błędy w uprawie. 

 • Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza? 

W warunkach naturalnych roślina ta może rosnąć na najróżniejszych glebach, także tych piaszczystych i kamienistych, jednak uprawa domowa rządzi się innymi prawami. W jakiej ziemi najlepiej będzie czuć się hoja? Podłoże dla tej rośliny powinno być przepuszczalne i lekkie. Dobrze sprawdzi się tu ziemia do kaktusów zmieszana np. z perlitem. Hoja lubi także dodatek kompostu, piasku, kory drzewnej czy humusu kokosowego. Warto także zapewnić drenaż na dnie doniczki. 

 • Gdzie postawić doniczkę? 

Roślina ta uwielbia stanowiska słoneczne. Najlepszym wyborem będzie okno zwłaszcza od strony zachodniej, północnej bądź wschodniej. Starszą roślinę z powodzeniem można umieścić na kwietniku czy w wiszącym koszu, w pewnym oddaleniu od okna. 

 • Jak prowadzić hoję? 

Hoję możesz umieścić w wiszących koszach i pozwolić pędom swobodnie opuszczać się w dół. Atrakcyjnie wyglądać będzie również owinięta na podporach i drabinkach. 

 • Hoja - podlewanie, nawożenie, rozmnażanie 

Roślina gromadzi wodę w liściach, dzięki czemu wystarczy podlewać ją raz na 1-2 tygodnie. Latem warto ją dodatkowo zraszać. W okresie jesienno-zimowym dobrze zapewnić jej przerwy w podaży wody.  Nie musisz nawozić hoi, aby ładnie rosła. Jeśli jednak chcesz, możesz dokarmiać ją w okresie kwitnienia raz na miesiąc. Hoję bardzo łatwo rozmnaża się poprzez ścięcie pędów i włożenie ich do doniczki z ziemią zmieszaną z perlitem. 

Hoja - przycinanie 

W przypadku hoi, przycinanie rośliny nie zależy od pory roku. Można je wykonać wtedy, gdy jest ono potrzebne, np. po przekwitnięciu kwiatów. Należy jednak uważać, aby nie uszkodzić szypułek. 

Hoja - w jakim tempie rośnie? 

W naturalnych warunkach hoja może dorastać nawet do 6 m długości, jednak w uprawie doniczkowej trudno spodziewać się takich wyników. Wzrost jest zwykle szybki i intensywny, choć zależy to od odmiany. 

Koja to idealna, kwitnąca roślina doniczkowa do domu. Fot.123RF.com

Jakie choroby ma hoja?

Choć wydawałoby się, że uprawa hoi nie powinna nastręczać trudności, niekiedy można napotkać kilka problemów. Niebezpieczeństwo mogą stanowić dla niej m.in. mszyce. Warto podkreślić, że choć choroby (zwłaszcza grzybowe) atakujące roślinę mogą być wynikiem ekspansji szkodników, to przyczyną może być również nieprawidłowa i często nadmierna) pielęgnacja. Poniżej prezentujemy najczęstsze objawy i przyczyny schorzeń, które mogą ją dotknąć. 

 • Hoja gubi liście 

Jak wcześniej wspomniano, roślina ta nie lubi cienia, braku światła (zwłaszcza jesienią i zimą), przeciągów, nadmiernego podlewania i/lub nawożenia. Narażenie jej na te niedogodności może skutkować opadaniem liści. 

 • Pomarszczone liście 

Jak wiadomo, przesada w każdą stronę nigdy nie wychodzi na dobre. O ile z przelania można spodziewać się opadania liści, tak przesuszenie tej rośliny może skutkować ich marszczeniem się. Marszczenie się liści można zauważyć także po ustawieniu rośliny w zbyt ciepłym miejscu. W ten sposób roślina próbuje zachować w sobie jak najwięcej wilgoci. 

 • Białe plamy na liściach 

Zauważyłeś lepkie, białe plamy na liściach i zastanawiasz się, z czym zmaga się Twoja hoja? Biały nalot na liściach to najczęściej oznaka występowania wełnowca, będącego powszechnym szkodnikiem tych kwiatów doniczkowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre odmiany hoi posiadają na liściach niewielkie, nieregularne białe plamki i nie jest to żaden objaw chorobowy. 

 • Dlaczego nie kwitnie? 

Jednym z problemów, jakie można napotkać podczas uprawy tej rośliny, jest brak kwiatów. Na szczęście, nie jest to objaw żadnej choroby. Najczęstszą przyczyną jest stawianie hoi w zbyt ciemnym dla niej stanowisku i brak zapewnienia jej spoczynku w okresie jesienno-zimowym. Ponadto błędem jest przycinanie szypułek kwiatowych, gdyż kwiaty bardzo często wyrastają z tych samych pędów. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że brak kwiatów na zwisających pędach nie jest niczym niezwykłym, bowiem hoja wypuszcza je tylko na tych pnących się ku górze. 

Dlaczego hoja nie kwitnie - wypróbuj metodę "gorącej łaźni"

Wypróbowałeś już wszystkie możliwe sposoby, a Twoja hoja nie kwitnie? Ciekawym domową metodą na nakłonienie hoi do kwitnienie jest wykonanie "gorącej łaźni".

Zabieg wykonuj w okresie jesienno-zimowym. Umieść nadziemną część rośliny w wodzie o temperaturze od 35-40°C na około 30 minut. Następnie wyjmij część nadziemną, podgrzej ponownie wodę do 35-40°C i umieść w niej tylko bryłę korzeniową. Po półtorej godziny wyjmij roślinę z wody i pozostaw do osuszenia. 

"Gorąca łaźnia" pomoże koi w kwitnieniu przez pobudzenie wszystkich procesów życiowych. Pamiętaj, aby powtórzyć ten zabieg dopiero po 6 miesiącach!

Hoja jest trująca!

Niestety, roślina ta jest trująca, dlatego nie stawiaj jej w zasięgu małych rączek dzieci. W swoich pędach zawiera ona sok mleczny, który wydostaje się np. po ich przycięciu bądź złamaniu i może wywołać podrażnienia oczu, a po spożyciu - podrażnienia jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Czynności pielęgnacyjne przy tej roślinie dobrze jest wykonywać w rękawiczkach. Istnieje jednak sposób, aby zmniejszyć wypływającą ilość trującego soku. Wystarczy, że podlejesz hoję na godzinę przed planowanym przycinaniem pędów. 

Przeczytaj również: Im mniej dbasz, tym lepiej rośnie. Oto kwiat biedy

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.