Rośliny domowe

Jesienią i zimą ziemia w kwiatach doniczkowych zaczyna pleśnieć. Co z tym zrobić?

Pleśń na podłożu w doniczce z kwiatami pojawia się dość często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Początkowo występuje punktowo, ale jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, rozwinie się na całej powierzchni. Czy zjawisko to jest niebezpieczne dla roślin? Co zrobić, gdy ziemia w kwiatach pleśnieje? Sprawdź, jak zwalczyć pleśń w doniczce domowymi sposobami.

Jesienią i zimą ziemia w kwiatach doniczkowych zaczyna pleśnieć. Co z tym zrobić?
Pleśń w doniczce jest niebezpieczna dla rośliny. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego ziemia w kwiatach doniczkowych pleśnieje?

Pojawiająca się w doniczce z kwiatami pleśń wygląda nieestetycznie. Obniżenie atrakcyjności okazu to jednak zdecydowanie najmniejszy problem wynikający z występowania tego zjawiska. Obecność powodowanej przez grzyby pleśni w doniczce jest również niebezpieczna dla roślin. Wnikające w głąb podłoża strzępki grzybni ograniczają dostęp wody oraz soli mineralnych do korzeni. Porażony pleśnią okaz może w krótkim czasie zwiędnąć, a nawet całkowicie obumrzeć. Warto również pamiętać, że rozwijające się na powierzchni podłoża grzyby wytwarzają zarodniki, które stanowią zagrożenie dla przebywających w domu alergików.

Ziemia w kwiatach doniczkowych może zacząć pleśnieć z kilku powodów. Przyczyną jest na ogół nieprawidłowa pielęgnacja roślin. Rozwojowi niepożądanych grzybów sprzyjają takie błędy jak niedostateczny dostęp do światła, przelewanie roślin, niska temperatura oraz nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Równie częstym powodem pojawienia się pleśni w doniczce jest nieodpowiednie podłoże dla roślin. W uprawie pojemnikowej powinniśmy unikać ziemi zbitej, nieprzepuszczalnej oraz gliniastej, która przyczynia się do zastoju wody.

Przelewanie roślin to jedna z przyczyn powstawania pleśni na podłożu w doniczce. Przelewanie roślin to jedna z przyczyn powstawania pleśni na podłożu w doniczce. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Co się dzieje, gdy łodygi pieniążka się wydłużają, a co, gdy liście żółkną? Jak nie zmarnować pieniążka?

Co zrobić, gdy ziemia w kwiatach doniczkowych pleśnieje? Sprawdzone domowe sposoby

Ziemia w doniczce pleśnieje najczęściej w okresie jesienno-zimowym. To właśnie w chłodnych miesiącach roku warunki panujące w naszych mieszkaniach najbardziej sprzyjają rozwojowi szkodliwych grzybów na podłożu. Wystąpieniu pleśni w doniczce z kwiatami można przeciwdziałać. W jaki sposób? Przede wszystkim nie przelewając roślin i uprawiając je wyłącznie w doniczkach posiadających otwór odpływowy. Warto również stawiać je na widnym parapecie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Jeżeli natomiast podłoże zostało już porażone przez grzyby, nie zwlekajmy z reakcją. Pleśń w doniczce można zwalczyć gotowymi środkami grzybobójczymi, ale zanim po nie sięgnijmy, spróbujmy wykorzystać domowe sposoby:

  • Cynamon – aby pozbyć się pleśni z doniczki, mielonym cynamonem obficie posyp podłoże. Jeśli problem jest poważny, zanim zastosujemy przyprawę, możemy zdjąć wierzchnią warstwę gleby. Cynamon nie tylko zwalczy pleśń, ale również zapobiegnie jej ponownemu wystąpieniu.

  • Drożdże – skutecznie zwalczają pleśń, równocześnie stanowiąc cenny nawóz dla roślin. Wystarczy rozpuścić 50 g świeżych drożdży piekarskich w 5 l letniej wody i wystudzić, po czym roztworem podlać kwiaty doniczkowe.

  • Czosnek – warzywo to ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, dzięki czemu może okazać się najlepszą bronią w walce z pleśnią w doniczce. Jeden lub dwa ząbki czosnku wystarczy pokroić na małe kawałki, a następnie włożyć w podłoże.

  • Fusy z kawy – również są pomocne w walce z pleśnią w doniczce. Wysuszone fusy z kawy rozkładamy na podłożu co kilka tygodni.

  • Woda utleniona – to doskonały środek na pleśń na podłożu w doniczce. Wystarczy połączyć 1/2 łyżki wody utlenionej z 5 łyżkami wody z kranu, a następnie roztworem podlać ziemię w miejscach, w których pojawił się niepożądany nalot.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić

Woda utleniona do storczyków i innych kwiatów. Przeczytaj, zanim zaczniesz stosować

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.