Rośliny domowe

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić

Zamiokulkas to roślina doniczkowa o efektowych ciemnozielonych liściach, która słynie ze swojej wytrzymałości - nie przeszkadza jej brak słońca, bez wody też jest w stanie przetrwać długi czas. Ma jednak swoje potrzeby, których brak manifestuje np. żółknięciem i brakiem nowych liści. Jak dbać o zamiokulkasa i co zrobić, by wypuszczał pędy. Poznaj naturalne sposoby. 

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić
Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zamiokulkas — co to za kwiat?

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to wieloletnia roślina zielona należąca do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jego naturalnym środowiskiem są tereny wschodniej i południowo-wschodniej Afryki (szczególnie Tanzania i Zanzibar). Zamiokulkas jest sukulentem, dlatego posiada umiejętność gromadzenia wody w mięsistych liściach i bulwiastym kłączu.

W naturze roślina porasta tereny górskich sawann, gdzie gleba często uboga jest w składniki odżywcze. Roślina doskonale radzi sobie w cieniu, do którego spychają go wyższe gatunki roślin. Dzięki temu roślina przystosowana jest do trudnych warunków atmosferycznych, braku słońca i wody, a to z kolei sprawia, że bardzo łatwo uprawiać ją w warunkach domowych.

Cechą charakterystyczną zamiokulkasów są ciemnozielone, szerokie i błyszczące liście  Są one gładkie i pokryte woskową powłoką, dzięki czemu odbijają światło słoneczne. Liście ułożone są na grubych, okrągłych w przekroju pędach, które wyrastają z mięsistych, jeszcze grubszych bulwiastych kłączy.  Pokrój rośliny jest wzniesiony, a pędy mają tendencję do pokładania się, dlatego z czasem będą wymagać podpór.

Choć w swoim naturalnym środowisku zamiokulkas to stosunkowo wysoka roślina, w warunkach domowych zwykle rośnie wolno, osiągając wysokość do 0,5 - 1 m wysokości. 

Przeczytaj również: Im więcej ma liści, tym powietrze w domu jest czystsze. Jak zagęścić zamiokulkasa?

Zamiokulkas — zasady uprawy

Zamiokulkas jest łatwą w uprawie rośliną o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Niestraszne mu rzadkie podlewanie oraz ciemne pomieszczenia. Poznajcie podstawowe zasady jego uprawy:

 • Ziemia

Roślina najlepiej czuje się w bogatym w składniki odżywcze podłożu. Warto wybrać dla niego ziemię lekką i przepuszczalną. W sklepach są dostępne gotowe mieszanki dla sukulentów, po które warto sięgnąć, chcąc przesadzić roślinę do nowej doniczki. Należy też pamiętać o warstwie drenażu, który uchroni roślinę przed nadmiarem wody.

 • Stanowisko

Podczas uprawy zamiokulkasa należy zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza i chronić go przed przeciągami. Jest to roślina tropikalna, która preferuje pokojową temperaturę powietrza. Lepiej nie trzymać jej w pomieszczeniach, w których jest mniej niż 15 stopni.

Zamiokulkas doskonale radzi sobie zarówno w jasnych, jak i zacienionych miejscach. Sprawdzi się też w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego, np. w łazience. Lepiej jednak nie narażać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ ostre słońce może poparzyć jego liście. Co ważne,  jaśniejsze stanowisko spowoduje, że zamiokulkas będzie rosnąć szybciej. Z kolei w zacienionym miejscu jego wzrost będzie wolniejszy, a liście przybiorą ciemniejszy odcień zieleni. 

 • Podlewanie

Zamiokulkas nie wymaga częstego podlewania. Co więcej, nadmierne podlewanie sprawi, że roślina obumrze. Dlatego w zupełności wystarczy, gdy podlejemy go raz na tydzień lub dwa. Podczas podlewania lepiej nie lać wody na liście, ponieważ to może wywołać choroby grzybowe. Bez podlewania zamiokulkas może wytrzymać nawet kilka tygodni, dlatego w jego przypadku dużo bezpieczniejsze jest przesuszenie niż przelanie.

 • Nawożenie

Warto nawozić roślinę co dwa tygodnie lub miesiąc nawozem do roślin zielonych, zawierającym wszystkie mikro i makroelementy wspierające wzrost i rozwój rośliny. Ważne jest jednak to, by zimą zaprzestać dokarmiania rośliny i ponownie rozpocząć ten zabieg dopiero wiosną.

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie zamiokulkasów to nieskomplikowany zabieg. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania rośliny. Kwiaty można też rozmnożyć za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to trudniejsza metoda i bardziej czasochłonna.

 • Choroby i szkodniki

Zamiokulkasy chorują głównie z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Najgroźniejsze są dla niego zbyt niskie temperatury oraz przelanie. Natomiast zamiokulkas rzadko pada ofiarą szkodników. Zagrożeniem mogą być jedynie nicienie, atakujące system korzeniowy rośliny.

Przeczytaj również: Zamiokulkas przestanie marnieć i wypuści mnóstwo liści. Wypróbuj domową mieszankę

Czego nie lubi zamiokulkas?

Pomimo tego, że zamiokulkas jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju zaniedbania, pewne rzeczy mu nie służą i sprawiają, że zaczyna żółknąć i marnieć w oczach. Jest to przede wszystkim:

 • Przelanie — nadmiar wody w doniczce sprawia, że roślina zaczyna gnić. Łodygi miękną, zaczynają się przewracać i obumierają. Jedynym rozwiązaniem, które pozwala uratować roślinę jest przesadzenie do suchego podłoża z drenażem i bardzo umiarkowane podlewanie. 
 • Przeciągi — zimne podmuchy powietrza mogą spowodować, że roślina zacznie zrzucać liście
 • Niska temperatura — przy temperaturze powierza poniżej 15 stopni roślina zacznie zamierać.
 • Ostre słońce — ekspozycja na bezpośrednie działanie ostrego słońca może spowodować poparzenia i plamy na liściach.
 • Przycinanie — zamiokulkas nie lubi być przycinany. Stare listki same opadają, nie ma potrzeby ich przycinać, bo grozi to wystąpieniem chorób.

Najgroźniejszy dla zamiokulkasa jest nadmiar wody. Fot. 123RF.com

Co zrobić, żeby zamiokulkas wypuścił nowe liście?

Aby pobudzić zamiokulkasa do wytwarzania nowych pędów liściowych konieczne będzie zastosowanie nawozu, który pobudzi roślinę do wzrostu. Kiedy zamiokulkas wypuszcza nowe pędy? Wtedy, kiedy ma dostarczone składniki odżywcze w postaci m.in. potasu, azotu i fosforu, które stymulują wzrost roślin.

Przeczytaj również: Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Potraktuj go w ten sposób

Alternatywą dla preparatów dostępnych w sklepach są domowe nawozy wykonane na bazie naturalnych składników. Poniżej przedstawiamy, czym nawozić zamiokulkasa, by wypuścił nowe liście:

 • Żelatyna — wystarczy łyżeczkę żelatyny rozpuścić w szklance gorącej (ale nie wrzącej) wody i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić do wystygnięcia. Następnie należy dodać trzy szklanki zimnej wody i podlać roślinę. Taki zabieg warto powtarzać raz na miesiąc. 

 • Woda z akwarium — jeśli masz w domu akwarium, jest to doskonała okazja, aby pozyskać tani nawóz organiczny. Zamiast wylewać wodę z akwarium podczas jego czyszczenia, wykorzystaj ją do podlania zamiokulkasa. Jest to doskonałe źródło fosforu i azotu.

 • Herbata z pokrzywy — pokrzywa to źródło wielu cennych składników odżywczych m.in. azotu, fosforu czy potasu oraz cennych enzymów i witamin. Wspomaga wzrost roślin, które stają się dzięki niej zdrowsze i silniejsze. Do przygotowania nawozu można wykorzystać świeże liście pokrzywy, ale też suszone np. w torebkach. Wystarczy wrzucić herbatkę z pokrzywy do wrzątku (w proporcji 1 torebka pokrzywy na 1 szklankę wody), ostudzić, a otrzymanym wywarem podlać zamiokulkasa. Efekty będą widoczne po krótkim czasie w postaci nowych pędów wyrastających z doniczki!

Przeczytaj również:

Kompaktowy kuzyn zamiokulkasa. Jak uprawiać i pielęgnować zamiokulkasa 'Zenzi'?

TOP 7 roślin kwitnących w listopadzie. Dzięki nim w ogrodzie wciąż będzie kolorowo

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.