Rośliny domowe

Żelazny zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli ich dotrzymasz, kwiat będzie długo zdobił dom

W okolicach Bożego Narodzenia na parapetach w naszych mieszkaniach często gości gwiazda betlejemska. Ta piękna roślina doniczkowa idealnie wpasowuje się w świąteczny klimat, jednak wcale nie musi być wyłącznie kwiatem sezonowym. Aby utrzymała się w dobrej kondycji na dłużej, musimy pamiętać o stosowaniu kilku żelaznych zasad uprawy gwiazdy betlejemskiej.

Żelazny zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Jeśli ich dotrzymasz, kwiat będzie długo zdobił dom
Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej sprawi, że będzie cieszyć oko na Boże Narodzenie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Poinsecja (z łac. Euphorbia pulcherrima) jest piękną rośliną ozdobną, w Polsce znaną przede wszystkim jako wilczomlecz nadobny czy gwiazda betlejemska. Jako kwiat doniczkowy szczególną popularnością cieszy się w grudniu, ponieważ jej piękne, czerwone liście świetnie współgrają ze świąteczną kolorystyką. Gwiazda betlejemska nie musi być jednak wyłącznie symbolem Bożego Narodzenia.

Podpowiadamy, w jaki sposób należy ją pielęgnować tak, aby przetrwała przez długi czas O tych zasadach uprawy gwiazdy betlejemskiej we własnym mieszkaniu warto pamiętać.

Krótka charakterystyka gwiazdy betlejemskiej. Pochodzi z Ameryki Północnej

Chociaż sama nazwa może sugerować inaczej, gwiazda betlejemska pochodzi z Ameryki Północnej. W Meksyku i Gwatemali występuje przede wszystkim jako bujny, wieloletni krzew, dorastający do 3 m wysokości.

W latach 20. XXI wieku poinsecja została przewieziona do Stanów Zjednoczonych, a stamtąd później trafiła do Europy. Na Starym Kontynencie hodowana jest głównie w mniejszych, zwartych formach. Poza naturalnymi warunkami występowania jest w stanie osiągnąć maksymalnie 1,5 metra wysokości.

Do uprawy gwiazdy betlejemskiej zachęcają przede wszystkim jej walory estetyczne. Liście tego gatunku wyrastają na cienkich gałązkach, są wyraźnie unerwione i mają ciemnozielony kolor. Najbardziej widowiskowe są efektowne przylistki, najczęściej zabarwione na czerwono. Nie zaś niepozorne, żółtawe kwiaty rośliny, które wyrastają na wierzchołku pędu w okresie od listopada do stycznia.

Przeczytaj również: Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w zimie. Dlaczego sępolia potrzebuje specjalnej troski

Czy gwiazda betlejemska jest trująca? To piękny i zabójczy kwiat

Powodem, dla którego gwiazda betlejemska jest rośliną silnie trująca, jest wytwarzane przez nią białawe mleczko, zawierające estry diterpenowe.

Substancja ta znajduje się zarówno w łodygach, liściach, jak i korzeniach rośliny. Dla człowieka w niewielkich dawkach nie powinna być ona szczególnie niebezpieczna (do zatrucia potrzebne byłoby minimum pół litra soku z poinsecji).

Co innego dla zwierząt domowych. Ugryzienie gwiazdy betlejemskiej przez szczeniaka może doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia jego nerek. Ponadto, niewykluczone są bóle brzucha, wymioty i biegunka. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez B e a t a (@beata.pru_)

Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskie. Nie tylko czerwona

Uprawa gwiazdy betlejemskiej kusi, jednak warto mieć świadomość, że roślina ta występuje w wielu wersach kolorystycznych. Czerwień to niejedyny wybór, dlatego poniżej wymieniliśmy i krótko opisaliśmy najciekawsze odmiany gwiazdy betlejemskiej.

Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej – w odcieniach czerwieni:

 • Princettia Red – odmiana idealna do niewielkich pomieszczeń. Jest niewielka, a czerwone podsadki kwiatów posiadają białe obramowanie,
 • Red Glitter – wyróżnia się białymi plamkami na przylistkach, które często kojarzą się z niewielkimi gwiazdkami,
 • Tapestry – przylistki wyglądają dość standardowo. Ogromne wrażenie robią za to kolorowe liście tej odmiany gwiazdy betlejemskiej.

Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej – w odcieniach różu:

 • Christmas Party Pink – przylistki tej poinsecji mają lekko wywinięte do góry brzegi, a kolorystyką przypominają jasnoróżowe landrynki,
 • Premium Ice Crystal – tak naprawdę jest to odmiana różowo-kremowa. Dwukolorowy wzór na podsadkach na myśl przywodzić może strukturę lodu,
 • Luv U Pink – odmiana gwiazdy betlejemskiej we fluorescencyjno-różowym odcieniu i ponadprzeciętnym zagęszczeniu liści.
 • Odcienie bieli:

Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej – w jasnych odcieniach:

 • Pure White – odmiana poinsecji o śnieżnobiałych podsadkach, które wyraźnie kontrastują z ciemnozielonymi liśćmi rośliny,
 • Visions of Grandeur – atutem jest tutaj biało-różowe zabarwienie. Wraz z upływem czasu jasne przylistki stopniowo zaczynają nabierać różowego odcienia.
 • Premium Marbleodmiana gwiazdy betlejemskiej charakteryzująca się dwukolorowymi przykwiatkami. Ich brzegi są kremowe, a środek jasnoróżowy.

Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej – w słonecznych odcieniach:

 • Candy Cinnamonn– tę roślinę wyróżniają przykwiatki zabarwione na pomarańczowo-brzoskwiniowy kolor,
 • Autumn Leaves – odmiana gwiazdy betlejemskiej o ciepłym, łososiowo-brzoskwiniowym kolorze,
 • Beauty Lime – w tym przypadku przylistki posiadają widoczne unerwienie, które tworzy ciekawy efekt w połączeniu z intensywnie cytrynowym zabarwieniem rośliny.

Przeczytaj równie: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej. Nie tylko czerwone!

gwiazda betlejemska Niezależnie od odmiany, poinsecje są ciepłolubnymi roślinami. Fot.123RF.com

Żelazne zasady uprawy gwiazdy betlejemskiej. Zakwitnie na Boże Narodzenie

Niezależnie od odmiany, uprawa gwiazdy betlejemskiej powinna być dostosowana do preferencji tej rośliny. Jeżeli nie zapewnimy jej optymalnych warunków do rozwoju i zapomnimy o podstawowych zasadach pielęgnacji, poinsecja szybko zacznie tracić swój blask.

 • Ziemia i stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej. Jaka temperatura jest optymalna?

Stanowisko gwiazdy betlejemskiej koniecznie musi być jasne i ciepłe z uwagi na pochodzenie rośliny. Po zakupie należy więc owinąć ją w papier tak, by zapobiec jej przemrożeniu podczas transportu. Później można postawić ją na oknie lub na stoliku (np. pod lampą).

Trzeba jednak pamiętać, że optymalna temperatura dla gwiazdy betlejemskiej wynosi od 15 do 22 stopni Celsjusza. Poinsecji nie sprzyja bezpośrednie nasłonecznienie oraz suche, gorące powietrze Stąd ustawienie jej przy kaloryferach nie jest dobrym pomysłem.

Idealne podłoże do uprawy gwiazdy betlejemskiej powinno być żyzne, o odczynie pH od 5 do 6,5, a także stale wilgotne. Jeśli dopuścimy do przesuszenia rośliny, nigdy może już ona nie odzyskać swej dawnej urody.

 • Polewanie gwiazdy betlejemskiej

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej jest niezbędne do utrzymania rośliny w dobrej kondycji. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar wody również może być szkodliwy. Jeśli ziemia będzie zbyt wilgotna, dojdzie do gnicia korzeni. Gwiazda betlejemska będzie też bardziej podatna na choroby grzybowe.

Zatem, jak często podlewać gwiazdę betlejemską tak, aby zapewnić jej optymalne nawodnienie? Najlepiej raz na dwa dni, w umiarkowanym stopniu. Nie należy dopuszczać, aby woda zbyt długo pozostawała na podstawce.

Jeśli problemem w mieszkaniu jest zbyt suche powietrze, wokół poinsecji warto rozpylać mgiełkę z wody lub zainwestować w nawilżacz powietrza.

 • Nawożenie gwiazdy betlejemskiej. Czy jest konieczne?

Nawożenie gwiazdy betlejemskiej nie jest konieczne zimą, choć roślinę warto zasilić tzw. nawozem zimowym. Charakteryzuje się on niewielką zawartością azotu. Efekt stosowania tego zabiegu zauważymy po tym, że nasze roślina na dłużej zachowa intensywne kolory.

Latem nawożenie gwiazdy betlejemskiej należy zaś wykonać, korzystając z uniwersalnego nawozu dla kwiatów domowych.

 • Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej na Boże Narodzenie

Poinsecja to tzw. roślina dnia krótkiego, ponieważ do wydobycia pełni swych walorów potrzebuje ograniczonego dostępu do światła. Jeżeli więc chcemy mieć pewność, że w Boże Narodzenie gwiazda betlejemska będzie prezentowała się zjawiskowo, pod koniec października roślinę musimy przenieść do ciemnego pomieszczenia.

Chodzi o to, aby nie była wystawiana na światło na dłużej, niż 8 godzin dziennie. Jest to tak zwane cieniowanie gwiazdy betlejemskiej, które pomoże roślinie łatwiej zawiązać pąki kwiatowe i wybarwić kolorowe podkwiatki.

 • Choroby i szkodniki, na które trzeba uważać

Gwiazda betlejemska nie jest rośliną bardzo podatną na choroby i szkodniki. Ustawiona na parapecie rzadko miewa takie problemy, choć niekiedy pojawiają się one z uwagi na nieodpowiednią pielęgnację. Choroby mogą pojawiać się, jeśli jest przelana lub nadmiernie nawożona.

Szkodniki, które niekiedy mogą atakować gwiazdę betlejemską to m.in. mączlik szklarniowy, mszyce, przędziorki czy wciornastki. Preparat o działaniu systemicznym, wnikający do tkanek rośliny, powinien jednak skutecznie zniwelować ten problem. Zadbana roślina z powodzeniem przetrwa w domowym zaciszu przez kilka lat.

 • Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej. Jest na to prosty sposób

Gwiazdę betlejemską najłatwiej rozmnażać z sadzonek wierzchołkowych. Każda z nich musi mieć około 10 cm długości i co najmniej 4-5 liści. Po oderwaniu od rośliny matecznej trzeba uważać na wypływającą, szkodliwą ciecz, która może osłabiać nowe sadzonki.

Aby utrzymać je w dobrej kondycji, trzeba natychmiast posadzić je w ziemi, a jeśli jest to niemożliwe – zatamować wypływanie soku w ciepłej wodzie. Sadzonki gwiazdy betlejemskiej powinny ukorzenić się po około 2-3 tygodniach, o ile zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju.

Przeczytaj również: Są piękne i nie boją się kaloryfera. Postaw je na parapecie

kwiaty Kaloryferowe pewniaki! Długa lista kwiatów, które lubią ciepło. Fot.123RF.com

Grzyby na odporność. Nie chodzi o zwykłe pieczarki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.