Rośliny domowe

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny i zdrowy. Wystarczy kupić w aptece, rozcieńczyć i podlewać

Zamiokulkas jest dekoracyjną rośliną, idealną dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwiatami. Jego uprawa w domu nie jest skomplikowana, jednak drobne błędy mogą doprowadzić kwiaty do ruiny. Wyjaśniamy więc, czego nie lubi zamiokulkas i podpowiadamy, czym go podlewać, żeby szybko rósł.

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny i zdrowy. Wystarczy kupić w aptece, rozcieńczyć i podlewać
Sprawdź, czym podlewać zamiokulkasa, żeby szybko rósł. Fot.122RF.com

Spis treści:

Zamiokulkas to egzotyczny kwiat. Jak wygląda?

Zamiokulkas zamiolistny to wieloletnia roślina z rodziny obrazkowatych, która naturalnie porasta tereny leśne wschodniej i południowo wschodniej Afryki. Ten ozdobny gatunek możemy spotkać między innymi podczas wakacji w Tanzanii i na Zanzibarze.

Do największych atutów uprawianego w domu zamiokulkasa należą ciemnozielone, podłużne liście osadzone na długich 1-1,5 pędach. Szacuje się, że mogą one osiągać do około 10 cm długości.

Kwitnienie podczas uprawy w donicy nie jest regułą. W sprzyjających warunkach może jednak dojść do wytworzenia kolbowatych kwiatostanów zamiokulkasa o biało-zielonym zabarwieniu, które następnie przemienią się w niewielkie kuliste jagody.

Roślina zaliczana jest to grupy sukulentów, które gromadzą wodę na zapas, aby nawadniać się, gdy nie mogą pobierać jej z podłoża. Zamiokulkas wytwarza bulwiaste kłącze, które umożliwia mu magazynowanie wody i niezbędnych składników odżywczych.

Zamiokulkas – podstawowe zasady uprawy rośliny

Uprawa zamiokulkasa nie jest szczególnie skomplikowana, jednak trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Stosując je, zapewnimy roślinie komfort już na samym początku.

 • Stanowisko

Zamiokulkas to kwiat, który najlepiej uprawiać w półcieniu lub na całkiem zacienionym stanowisku. W drugim przypadku może jednak dochodzić do stopniowego blaknięcia liści. Jeżeli pędy rośliny zaczną nachylać się w stronę światła, to znak, że należy zapewnić im bardziej oświetlone miejsce.

W uprawie zamiokulkasa ważna jest również odpowiednia temperatura na poziomie od 16 do około 25 stopni Celsjusza. Podczas transportu warto o tym pamiętać, ponieważ kwiat może zginąć, jeśli nie zostanie zabezpieczony przy temperaturach niższych niż 5 stopni Celsjusza.

 • Podłoże 

Zamiokulkasowi najbardziej sprzyja przepuszczalna, próchnicza i żyzna gleba. Idealnie, jeśli ma ona odczyn obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Zanim usadowimy roślinę w donicy z otworem drenażowym, na samym dole powinna znaleźć się warstwa keramzytu, który umożliwi odpływ nadmiaru wody.

Przeczytaj również: Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza? Tylko w takiej rośnie jak na drożdżach

zamiokulkas Wyjaśniamy, jaka ziemia i nawóz będą najlepsze dla zamiokulkasa. Fot. 123RF.com

 • Podlewanie 

Zbyt obfite podlewanie jest najgorszym co możemy zrobić w uprawie zamiokulkasa. Kwiat jest odporny na suszę i samoistnie magazynuje wodę, dlatego wystarczy nawodnić go raz w tygodniu odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Idealne podłoże dla rośliny powinno być umiarkowanie wilgotne, a podczas podlewania trzeba uważać na liście, których nie powinno się moczyć.

 • Nawożenie 

Na nawożenie zamiokulkasa warto zdecydować się na nie w sezonie wegetacyjnym – od marca do września. Wówczas kwiat warto wzmacniać niewielką dawką wieloskładnikowego preparatu do ozdobnych roślin doniczkowych.

 • Przesadzanie

Zamiokulkas szybko się rozrasta, dlatego co 2-3 lata powinno się przesadzić go do większej doniczki. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, rozdzielając kłącze i korzenie. Otrzymane w ten sposób sadzonki należy umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej roślina rosła przed zabiegiem.

To zdecydowanie najłatwiejszy sposób rozmnażania zamiokulkasa, choć wiosną można również pobierać sadzonki liściowe ze środkowej części pędu. W przypadku tej metody końcówkę trzeba zanurzyć w ukorzeniaczu i włożyć do doniczki wypełnionej torfem i piaskiem w proporcjach 1:1.

Zamiokulkast jest lekko trujący, dlatego podczas jego przesadzania zawsze należy pamiętać o ochronie skóry rąk i nie dopuszczać do kontaktu z oczami czy nosem.

Czego nie lubi ziemiokulkas? Tymi zabiegami rujnujesz kwiat

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zamiokulkasem, często popełniają błędy, które rujnują zdrowie rośliny. Do najczęstszych pomyłek w pielęgnacji tego gatunku zaliczane są:

 • uprawa w ogrodzie, na balkonie czy tarasie – kwiat zupełnie się do tego nie nadaje;
 • zbyt obfite podlewanie – powoduje gnicie rośliny;
 • przesadzanie do doniczek bez otworów odprowadzających wodę;
 • nieodpowiednie nawożenie – przyniesie więcej szkód niż korzyści;
 • wystawianie na ostre słońce – prowadzi do poparzenia liści;
 • całkowity brak dostępu do słońca lub światła – hamuje wzrost i powoduje ciemnienie liści.

Czym podlewać ziemiokulkasa, żeby szybko rósł?

Aby zamiokulkas rósł szybko i zdrowo należy dostarczać mu niezbędnych składników odżywczych. Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje pierwiastków, takich jak potas, fosfor czy azot. Szczególne znaczenie ma ten ostatni, ponieważ jest konieczny do prawidłowego wzrostu liści i pędów.

Aby wzmocnić roślinę, możemy podlewać zamiokulkasa pod korzeń roztworem amoniaku aptecznego (10 proc.) rozcieńczonym w jednym litrze wody. Preparat warto wzmocnić dodatkowo odrobiną kwasu cytrynowego, który należy wysypać na czubek łyżeczki, aby poprawić korzystne właściwości mieszanki.

Kondycję zamiokulkasa wzmocni również pokruszony węgiel aktywny. Trzeba go rozcieńczyć w litrze wody, a następnie dodać łyżkę stołową octu. Roztwór pozostawiamy na kilka godzin i podlewamy korzeń rośliny na wilgotnej ziemi. Zabieg stosujemy raz na 2-3 tygodnie na przemian z nawozem azotowym.

Ostatni trik, aby wzmocnić zamiokulkasa, polega na zastosowaniu kwasu bursztynowego, który stymuluje wzrost rośliny i wyraźnie poprawia rozwój korzeni. W celu jego zastosowania należy rozcieńczyć tabletkę kwasu bursztynowego w 2,5 litrach wody i podlewać raz na 2 tygodnie.

Przeczytaj również: 

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

zamiokulkas Domowy nawóz z soczewicy pobudzi zamiokulkas do intensywnego wzrostu. Fot.123RF.com

Fusy po kawie - zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.