Porady ogrodnicze

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

Zamiokulkas zamiolistny to roślina łatwa w uprawie, a przy tym wyróżniająca się dekoracyjnym ulistnieniem. By jednak wspaniale wyglądała, należy zadbać o nią we właściwy sposób. Jak pielęgnować zamiokulkasa i jakich błędów nie popełniać przy jego uprawie? Co zrobić, gdy zamiokulkas żółknie i czego użyć, by wypuścił nowe liście? Jak przygotować domowy nawóz do tej rośliny?

Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa
Domowy nawóz z soczewicy pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Błędy w uprawie zamiokulkasa

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) jest wieloletnią rośliną, należącą do rodziny obrazkowatych (Araceae). To sukulent, uprawiany coraz częściej jako roślina ozdobna. Popularność zyskał na przełomie XX i XXI wieku. Ta roślina tropikalna osiąga do 1 metra wysokości. Ma zgrubiałe, połyskujące, ciemnozielone liście, dorastające do 10 cm długości i mięsiste ogonki liściowe, zwężające się w stronę wierzchołka.

Zamiokulkas nie ma wielkich potrzeb pielęgnacyjnych i jest rośliną dość odporną. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i dowiedzieć się, jakich błędów unikać przy pielęgnacji zamiokulkasa. Co jest najważniejsze?

 • Podlewanie zamiokulkasa nie musi być zbyt częste. Roślina gromadzi wodę w liściach i wytrzyma bez niej nawet 2-3 miesiące. Istotny jest drenaż. Na dnie doniczki warto więc wysypać keramzyt.

 • Zamiokulkas nie znosi przeciągów, a także nagłych zmian temperatur. Lepiej kupować go w ciepłe miesiące, by na skutek kontaktu z mrozem nie zrzucił liści.

 • Nie powinniśmy stawiać zamiokulkasa w miejscu bardzo nasłonecznionym. Najlepiej się czuje w cieniu lub w półcieniu. Może stać w głębi pokoju. Nie powinien jednak w ogóle nie mieć dostępu do naturalnego światła słonecznego, bo zahamuje to jego wzrost. Liście rośliny wyginają się wręcz w kierunku światła, więc warto co pewien czas obracać doniczkę.

 • Przesadzanie zamiokulkasa w przypadku starszych egzemplarzy powinno odbywać się co 2-3 lata. Młodsze rośliny można przesadzać co roku do nieco większych doniczek. Doniczki do zamiokulkasa powinny być wyposażone w spore otwory odpływowe. Należy też użyć przepuszczalnego, żyznego podłoża – na przykład ziemi do palm.

Do najczęstszych błędów w uprawie zamiokulkasa należy użycie zbyt dużej i głębokiej donicy, pominięcie warstwy drenażu, używanie donicy bez otworów odprowadzających wodę, jak też nieodpowiednie nawożenie.

Czego nie lubi zamiokulkas?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zamiokulkas to roślina domowa. Nie nadaje się do ogrodów. Nie można jej ustawiać na balkonie czy na tarasie, ponieważ nie jest odporna na mróz i po kontakcie z nim szybko zamiera. Roślinie zaszkodzić może już temperatura niższa niż 5 stopni Celsjusza.

Zamiokulkas woli też przesuszenie niż przelanie. Właściciel może się zorientować, że roślina jest przesuszona, ponieważ jej listki zaczynają się wówczas marszczyć. Podlanie sprawi jednak, że odzyskają swój piękny wygląd. Przelanie rośliny spowoduje zaś jej gnicie. Jest to proces nieodwracalny. Lepiej zatem pamiętać o warstwie drenażu i zastosować doniczkę z dziurami w dnie, by w razie potrzeby nadmiar wody mógł odpłynąć z ziemi.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Nieodpowiednia pielęgnacja rośliny może wpłynąć na jej wygląd. Jeśli zamiokulkas ma pomarszczone liście, gnije czy usycha, oznacza to, że coś zrobiliśmy źle. Uwagę zwraca też zahamowanie wzrostu czy żółknięcie liści. Czemu zamiokulkas żółknie i dlaczego nie wypuszcza nowych liści? Powodem może być przelanie. Powinniśmy pamiętać, że roślinę najlepiej podlewać, kiedy jej podłoże nieco przeschnie. Unikajmy też polewania wodą liści, aby nie pokryły się nieestetycznymi plamami. Jeśli zamiokulkas został przelany, należy umieścić go w nowym, świeżym podłożu.

Powodem braku nowych liści może być z kolei:

 • nieodpowiednia pora roku,
 • niewłaściwe pH gleby,
 • zbyt mała ilość światła,
 • zbyt mała doniczka,
 • nieodpowiednie podlewanie.

Zastosowanie odżywczego nawozu powinno przyczynić się do poprawy stanu rośliny i skłonić ją do wypuszczenia nowych liści.

Nawóz do zamiokulkasa z soczewicy

Soczewica to roślina strączkowa z rodziny bobowatych, uznawana za pełnowartościowe źródło białka. Znajdziemy w niej również wiele witamin i minerałów, w związku z czym jest ważnym składnikiem diety – nie tylko w przypadku wegan i wegetarian. Okazuje się też, że z soczewicy można przygotować nawóz do zamiokulkasa.

Domowy nawóz z soczewicy pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Kolejnym plusem jego stosowania jest lepsza ochrona rośliny przed chorobami. Jak wykonać domowy nawóz do roślin z soczewicy? Nie jest to wcale trudne. Należy kolejno:

 • Zagotować litr wody, a następnie odstawić ją do ostygnięcia.
 • Gdy woda osiągnie temperaturę pokojową, dodajemy do niej 3 łyżki soczewicy.
 • Po upływie co najmniej 4 godzin przecedzamy płyn, by oddzielić go od soczewicy, a następnie jego częścią podlewamy zamiokulkasa.

Taki domowy nawóz możemy stosować raz w miesiącu. Kwiat zamiokulkas nie ma dużych potrzeb pokarmowych, ale jego systematyczne zasilanie nawozami sprawi, że będzie lepiej rósł i ładnie się wybarwi.

Przeczytaj również: Rośliny potrzebują w zimie więcej światła. Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby epipremnum miało duże liście? Jest na to sposób

"Na zdrowie": Miechunka, mały wielki owoc! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

ogrodnik1

kto wam pisze te teksty chyba google

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.